Bir midibüs gövdesinin sonlu elemanlar yöntemi ile analizi
Structural analysis of a midibus using finite element method
  1. Tez No: 152145
  2. Yazar: MUSTAFA MURAT DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MURAT EREKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uçak Mühendisliği, Aircraft Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uçak Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Otomotiv sektöründe artan rekabet firmaların kullandıkları tasarım yöntemlerini değiştirmeye zorlamıştır. Tasarlanan araçların kısa zamanda problemsiz ve düşük tasarım maliyetine sahip olması istenmektedir. Bu gerçekler günümüzün bilgisayar destekli tasarım ve analiz yöntemlerin oluşmasına büyük ölçüde etken olmuşlardır. Bu çalışmada temel olarak iki amaç güdülmüştür bunlardan birincisi model olarak seçilen OTOKAR SULTAN 145 S adlı aracın yapısal analizlerini yapmak diğeri ise bu analizlerin tek bir program altında geometrik model üzerinden sonlu eleman modeli oluşturacak kısa sürede ve düşük maliyetli sonuçlar verecek bir yöntem geliştirmektir. Kullanılan kavramların ve olayın fiziksel boyutunun daha rahat anlaşılabilmesi için çalışmanın ilk bölümünde taşıta etkiyen kuvvetler anlatılmıştır. Dinamik kuvvetler kavramı irdelenmiş ve sürekli mukavemet kavramı üzerinde durulmuştur. Kullanılan temel malzeme St 37 için Wohler diyagramı yaklaşımlar kullanılarak teorik olarak hesaplanmıştır. Titreşim problemleri üzerinde durulmuş, bu kavramın araç üzerindeki etkileri ortaya konulmuştur. Münferit darbe kuvvetleri ve genlik gerilmeleri için kullanılan modem yaklaşım metotları açıklanmış ve bunların nasıl uygulandığı hakkında bilgi verilmiştir. Yapıian çalışmada kullanılan modelin nasıl oluşturulduğu detayları ile sunulmuş yükleme durumları ile ilgili tüm kabuller ayrıntıları ile anlatılmıştır. Problem olarak taşıtın kendi ağırlığı ve paralı yükü altındaki statik hali ele alınarak başlanmış buradan münferit darbe kuvvetleri ve dinamik yükleme halinde taşıtın yapısal karakteristiğinin ne olduğu ortaya konulmuştur. Daha sonra sistemin kritik frekansları tespit edilmiş bu frekansla aralıklarının hangisinin daha sık ortay çıktığı irdelenmiştir. Taşıtın burulma rijitlik katsayısı tespit edilmiş daha sonra sistemi oluşturan gövde ve şasi ayrı ayrı burulma yüklerine maruz bırakılarak burulma rijitlik katsayıları tespit edilmiştir. Araç camlarının ve bağlantı şekillerinin yapının burulma rijitliğine etkileri ortaya konulmuştur. Elde edilen tüm sonuçlar gerçek araç üzerinde yapılan takiplerle doğrulanmaya çalışılmış kritik olan durumlarla ilgili önerilerde bulunulmuştur. Yapılan analizler neticesinde taşıt üzerinde gerek sürekli gerek süreksiz mukavemet konularından incelendiğinde yüksek gerilme değerleri ortayaçıkmamıştır. Burulma rijitliği açısından bakıldığında ise taşıt bütünü oidukça rijit çıkmış fakat diğer taraftan aracı oluşturan şasi ve gövde oldukça yumuşak olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
STRUCTURAL ANALYSIS OF A MIDIBÜS USING FINITE ELEMENT METHOD SUMMARY The rising competition in automotive industry forced the firms to change their design techniques. The new designs are expected to cost less time and money. These facts can be count as the main reason for the development of today's computer aided design and analysis techniques. in our study we have two different targets. First one is to do the structural analysis of the OTOKAR SULTAN 145S midibus using finite element techniques. Second one is to do these analysis and modeling processes using the same program in a quick and cost effective way. For better understanding the concepts, theoretical information about the forces acting to a vehicle is given in our first section. The theory of dynamic forces is given with the concept of finite stress in our study in detail. The Wohler curve is obtained for the material St 37 by using today's approximation techniques. The vibration and frequency concepts are also considered with their effects to the structure. The methods which are used in constructing the model is written in details with the assumptions and approximations while determining the loading conditions. The behavior of the structure under its own structural mass and payioad case is solved as the first case. Then the effects of dynamic forces are also taken into account in the following cases. The critic frequencies are calculated as the third case. By using the feedbacks from the road tests we tried to determine the most occurring frequency. The torsional rigidity coefficient of the vehicle is calculated. After that the torsional rigidity characteristics of chassis and body are also calculated individually. The effects of side windows and connections between the chassis and body to the vehicles overall rigidity characteristics are also found out. After these analysis we can state there is no critical values are occurred in any of these cases both from single loading or fatigue point of view. And we also reached that rigid system is easily obtained by two smooth structures by optimizing the connection points and characteristics.