Gemilerde makine dairesi operasyonlarında insan faktörünün önemi ve uygulamalar
Investigation of human factor in engine room of ships and experiments
  1. Tez No: 152152
  2. Yazar: ALİ ATIL TALAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET BAYÜLKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
GEMİLERDE MAKİNE DAİRESİ OPERASYONLARINDA İNSAN FAKTÖRÜNÜN ÖNEMİ VE UYGULAMALAR ÖZET Günümüzde insan faktörü gemi makine dairesi işletiminde önemli bir fonksiyona sahiptir. Görünen o ki işletim esnasında karşılaşılan birçok problem ve hata hala insan kaynaklıdır. Denizde çalışacak personel doğru ele alınıp alınmamasına bağlı olarak işletmeye zarar yada kar getirir. Zararın çoğunlukla insan hataları sonucu gerçekleştiği görülmektedir. Zarar kendini insan hataları ve bunun sonucunda zaman kaybı ve hasar şeklinde gösterir. Kar ise verimlilik artışı, teçhizatın iyi kullanılması sonucu ömürlerinin uzaması ve bakım onarım giderlerinin azalması şeklinde gösterir. İnsan faktörü doğru ele alınmalı ve bundan kaynaklanan insan hatalarının önüne geçilmesi için önlemler alınmalıdır. Hata unsurlarının belirlenebilmesi için simülasyonlar üzerinde gerekli deneylerin yapılıp işletmecilerin durumlar karşısındaki tepkileri iyi analiz edilmelidir. Bu çalışmada, insan hatalarını minimuma indirmeye yönelik bir eğitim programı hazırlayabilmek için öncelikle, insan hatalarının nedenleri ve nasıl gerçekleştiği analiz edilmiştir. Buna bağlı olarak da yorum getirilmiştir. İ.T.Ü. Denizcilik Fakültesi, Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği eğitiminde, makine dairesi simülatörü yardımıyla olaylara karşı insan hatalarının ve insan davranışlarının analizi yapılmıştır. Deneyimli mühendislerle ve Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği son sınıf öğrencileriyle deneyler yapılmış ve bu deneylerin sonuçları irdelenmiştir. Deneylerde ekranın karşısına geçen kişinin göz hareketleri bir video kaydedicisiyle kaydedilmiş ve kayıtlar incelenmiştir. İncelemeler sonucunda deneklerin göz hareketlerine bağlı olarak olaylar karşısındaki davranış modelleri incelenmiş, sonuçta da tecrübe ve eğitimin gerekliliği ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF HUMAN FACTOR IN ENGINE ROOM OF SHIPS AND EXPERIMENTS SUMMARY Nowadays, human factor has increased as an Important problem for the operations in the engine room. It has been seen that, many of the problems and mistakes in the operation time in the engine room causes by human factor. And also human mistakes causes loosing time and damages for the companies. They may loose much money and prestige in the sector. But, if the personal has been educated and experienced, It would have returned back to company as money and investment. Human factor can be shown more importance by the maritime industry. After enough importance, we can prevent more human mistakes. In the maritime education for the marine engineers, simulations are necessary for analyzing the reactions of a marine engineer. In this study, for preparing to minimize the human mistakes, happening ways of these mistakes are analyzed and interprefered. Human behaviours and mistakes are analyzed by using Engine Room Simulator(ERS). Experiments were done for the most experienced chief engineers and also with the unexperienced faculty students. The results of these experiments were compared with each other. In these experiments, eye movements of the engineer are recorded by using an equipment named Eye Mark Recorder. Also these records are observed. Different behaviours of the operators according to the eye movements are studied. Finally, the importance of experience and education is shown in marine engineering. XI