A comprehensive analysis of maritime incidents from a personal injury perspective
Deniz olaylarının kişisel yaralanma perspektifinden kapsamlı analizi
  1. Tez No: 896622
  2. Yazar: DUYGU YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRE AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Deniz kazaları dünya çapında önemli bir endişe kaynağı olmaya devam etmektedir. Kamuoyu bu olayları genellikle gemiler ve varlıklarla ilişkilendirirken, bu kazalar sadece maddi kayıplara yol açmakla kalmayıp, aynı zamanda çevreye verilen hasar ve insan hayatına yönelik riskler gibi daha büyük sonuçlar da doğurabilmektedir. Maddi kayıplar, personel yaralanmaları, ölümler veya çevresel hasarlarla sonuçlanan kazalar, sorumluluk ve temel nedenleri belirlemek amacıyla araştırılır; bu da gelecekteki olayların önlenmesi ve deniz güvenliğinin artırılması için stratejilerin geliştirilmesine yardımcı olur. Bu olayların raporlanması ve araştırılması uluslararası yasalar ve sözleşmeler tarafından zorunlu kılınmıştır. Bu doğrultuda, kuruluşlar kapsamlı raporlama ve analiz süreçlerini operasyonlarına entegre etmiş olup, bu raporlar kaza trendlerinin belirlenmesine ve önleyici tedbirlerin alınmasına yardımcı olmaktadır. Örneğin, Avrupa Deniz Emniyeti Ajansı'nın (EMSA) 2014-2022 dönemini kapsayan 2023 Deniz Kazaları Yıllık Genel Görünüm raporunda, yıllık ortalama ölümler 2014'teki 114'ten 2022'de 38'e, yaralanmalar ise 2014'teki 999'dan 2022'de 525'e düşmüştür. Ayrıca, Kanada Ulaştırma Güvenlik Kurulu, 2022 yılında ölümlü deniz kazalarının on beşten yediye düştüğünü bildirmiştir. Benzer şekilde, Birleşik Krallık Deniz Kazaları Araştırma Şubesi (MAIB), İngiltere'deki deniz kazalarını araştırmakta ve yıllık raporlar yayınlamaktadır. 2013-2023 yılları arası toplanan verilerde, yıllık ortalama 116 ticari gemi mürettebatı yaralanmış ve toplam kaza sayısındaki azalan trendlere rağmen, 2020 ile 2022 yılları arasındaki raporlarda üst ekstremite yaralanmalarında, özellikle el ve parmaklarda, önemli bir artış gözlenmiştir. Bu çalışma, personel yaralanmalarına sebep olan trendleri belirlemeyi ve bunları MAIB bulgularıyla karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Böyle bir karşılaştırma, yaralanma trendlerinin farklı kurumsal ortamlar arasında tutarlı olup olmadığını veya önemli ölçüde farklılık gösterip göstermediğini ortaya koymaya yardımcı olacaktır. Nihai hedef, gemi organizasyon yapısının benzersiz koşullarına özel olarak daha etkili önleme stratejileri ve güvenlik önlemlerinin geliştirilmesine rehberlik edecek bilgiler elde etmektir. Çalışma, bir Türk denizcilik şirketi tarafından işletilen yaklaşık 35 MR boyutunda gemiyi içeren beş yıllık deniz olayı verilerini incelemiştir. Bu olaylar, kazalar, ramak kala olaylar, güvensiz davranışlar ve koşullar olarak kategorize edilmiştir. Yaralanmalara sebep olan kazaların değişkenleri ve kök nedenlerin kapsamlı bir analizi, tanımlayıcı istatistikler kullanılarak yapılmıştır. Şirketin olay yönetim prosedürü, kök neden analizi için Marine Systematic Cause Analysis Technique (MSCAT) ile entegre edilmiştir. Ayrıca, yaralanmalara katkıda bulunan çeşitli faktörleri daha ayrıntılı incelemek için Avrupa İş Kazaları İstatistikleri (ESAW) sınıflandırma sistemi kullanılmıştır. Araştırma, 2018 ile 2023 yılları arasında aynı Denizcilik işletmesi tarafından yönetilen otuz beş farklı gemiden toplanan veritabanındaki 6.863 niteliksel deniz olayı raporunu analiz etmiştir. Bu raporlar, olayların sonucu, ciddiyeti, kayıp türü veya potansiyel kayıp türleri, olay dizileri ve çevresel koşullar gibi ayrıntılı açıklamaları içeren birincil niteliksel veri kaynağıdır. Metodoloji, yarı yapılandırılmış ve yapılandırılmamış olay açıklamalarını yorumlamak için istatistiksel analizi içeren veri odaklı bir yaklaşım kullanmıştır. Bu süreç, şirketin olay yönetim prosedürlerine göre verilerin hazırlanması, derlenmesi, sınıflandırılması ve biçimlendirilmesi ile başlamıştır. Her raporun eksiksizliğini doğrulamak için manuel tarama yapılmıştır. Ardından, veriler istatistiksel analiz için niceliksel değişkenlere dönüştürülmüş ve içerik analizi için orijinal metin korunmuştur. Araştırma, deniz kazası çalışmalarında sıklıkla kullanılan dört ana değişkene odaklanmıştır: kazalar, ramak kala olaylar, güvensiz davranışlar ve koşullar. Bu çerçevede, ramak kala olaylar, güvensiz davranışlar ve koşullar öncü göstergeler olarak ele alınırken, kazalar gecikmiş göstergeler olarak kabul edilmiştir. Kişisel yaralanmalarla sonuçlanan olaylar, yaralanmaların ciddiyeti, yeri, ilgili iş süreçleri, katkıda bulunan materyaller ve etkenler, yaralanma şekilleri, etkilenen vücut bölgeleri ve temel nedenler incelenmiştir. Analiz, şirketin olay yönetim prosedürlerine uygun olarak, detaylı temel neden analizi için MSCAT haritalaması ve yaralanmaların özelliklerini daha da ayırt etmek için ESAW sınıflandırması kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamlı metodolojik yaklaşım, yaralanmalara katkıda bulunan faktörleri sistematik olarak tanımlamaya ve ele almaya yardımcı olarak deniz güvenliği dinamiklerinin anlaşılmasını geliştirmiştir. Bu analizde kullanılan veri ve istatistikler, yaş, cinsiyet veya milliyet gibi kişisel tanımlayıcı bilgileri içermemektedir. Ayrıca, ilgili kişilerin görevleri hakkında bilgi kategorize edilmemiştir. Bu karar, hataların normal olduğu ve bir bireyin görevi, cinsiyeti ya da milliyeti ne olursa olsun kazaların gerçekleşebileceği anlayışına dayanmaktadır. Bu yaklaşım, olayları anlamada kişisel nitelikler veya hiyerarşik durumlar yerine sistemik faktörlere odaklanmayı yansıtmaktadır. Bahse konu Denizcilik işletmesine ait verilerinin analizi, tüm kazaların %37'sinin hafiften ağıra kadar değişen personel yaralanmalarıyla sonuçlandığını ortaya koymuştur. Bu yaralanmaların yaklaşık %60'ı hafif yaralanma olarak kaydedilmiş ve ilk yardım ile tedavi edilmiş iken, %27'si tıbbi tedavi gerektirmiş ve %9,6'sı iş kaybına ve bazen de yaralıların acil şekilde gemiden tahliye edilmesi gerektiren durumlara neden olmuş. Kişisel yaralanmaların en yüksek olduğu çalışma alanları makine dairesi (%29), ana güverte (%19) ve kumanya depolama alanları ve kuzine olarak sıralanmıştır. En yaygın kaza türleri hareketli nesneler tarafından çarpılma, kayma, takılma düşme ve nesnelere çarpma olarak belirlenmiştir. Kayma ve takılmalar, kritik olaylarda belirgin bir şekilde yaygın olup, bu tür vakaların %41'ini oluşturmuştur. Çalışma, MAIB yıllık raporlarıyla tutarlı şekilde el ve parmak yaralanmalarının %35 ile en sık yaralanan bölge olarak ön plana çıkmıştır. Bu yaralanmalar, yaygın olmasının yanı sıra kritik yaralanmaların %20'sini oluşturarak potansiyel ciddiyetini ortaya koymuştur. Yaralanmalara katkıda bulunan kritik faktörler arasında kişisel koruyucu ekipmanların yanlış kullanımı, güvenlik prosedürlerine uyulmaması ve yeterli sabitleme ve koruma uygulanmaması yer almıştır. Kişisel yaralanma kazalarının %51'inde temel neden olarak yetkinlik eksikliği, genellikle durumsal farkındalık, risk algısı ve yönetimi alt kategorisi ile karakterize edilmiştir. Çalışma, gelecekteki araştırmaların regresyon analizi ve öngörüsel modelleme gibi istatistiksel yöntemler kullanarak veri setlerindeki kalıpları belirlemesini önermektedir. Ayrıca, daha fazla şirket özelinde veri toplanması ve literatürün zenginleştirilmesi yaralanma trendleri hakkında daha kapsamlı bakış açıları sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Maritime accidents continue to be a significant concern all around the world. Although the public may mostly associate these incidents with vessels and assets, these incidents not only pose threats to significant financial losses but also have bigger consequences, like harm to the environment and potential risks to human life. Accidents involving property loss, fatalities, injuries, or environmental damage are investigated to determine responsibility and root causes, enabling strategies to prevent future occurrences and enhance maritime safety. Reporting and investigating such incidents are vital and required by international laws and conventions. Organizations have integrated thorough accident reporting and analysis into their operations, resulting in comprehensive reports that help prevent future incidents. For instance, The European Maritime Safety Agency (EMSA) Annual Overview of Marine Casualties and Incidents 2023 report, covering 2014-2022. Average annual fatalities decreased from 114 in 2014 to 38 in 2022, and injuries from 999 in 2014 to 525 in 2022. Additionally, The Transportation Safety Board of Canada reported a similar decline in 2022, with marine fatalities dropping to seven from an average of fifteen. Similarly, The Maritime Accident Investigation Branch (MAIB) investigates UK maritime accidents and publishes annual reports. From 2013 to 2022, an average of 116 commercial ship crew members were injured annually. Despite these decreasing trends in the total number of casualties, a significant increase is observed in upper limb injuries, particularly hands, and fingers in the reports between 2020 to 2022. This study aims to identify trends causing personal injuries and compare them with findings from MAIB. Such a comparison will help determine whether injury trends are consistent across different organizational environments or if they differ significantly. The ultimate goal is to obtain insights that will guide the development of more effective prevention strategies and safety measures tailored to the unique conditions of the ship's organizational structure. The study examined five years of marine incident data involving approximately 35 MR-sized ships operated by a Turkish ship management company. A comprehensive analysis of variables and root causes of injuries was conducted using descriptive statistics. The company's incident management procedure was integrated with the Marine Systematic Cause Analysis Technique (MSCAT) for root cause analysis. Additionally, the European Statistics on Accidents at Work (ESAW) classification system was used to further explore numerous factors contributing to injuries. The research analyzed 6,863 qualitative maritime incident reports collected from thirty-five different ships managed by the same company between 2018 and 2023. These reports, a primary qualitative data source, included detailed descriptions of the incident's outcome, severity, type of loss or potential loss, event sequences, and environmental conditions. The methodology employed a data-driven approach, incorporating statistical analysis to interpret the semi-structured and unstructured narrative descriptions. This process began with the preparation of data according to the company's incident management procedures, involving the compilation, classification, and formatting of the data. Each report underwent manual screening to verify completeness. Subsequently, the data were organized and converted into quantitative variables for statistical analysis, while preserving the original text for content analysis. The research focused on four main variables frequently used in maritime accident studies: accidents, near misses, unsafe acts, and conditions. Within this framework, near misses, unsafe acts, and conditions were treated as leading indicators, while accidents were considered lagging indicators. Incidents resulting in personal injuries were analyzed in terms of the severity and location of the injuries, the work processes involved, contributing materials and agents, modes of injury, affected body parts, and root causes. The analysis adhered to the company's incident management procedures, employing MSCAT mapping for detailed root cause analysis and the ESAW classification to further delineate the specifics of the injuries. This comprehensive methodological approach systematically identified and addressed factors contributing to injuries, enhancing the understanding of maritime safety dynamics. The data and statistics used in this analysis do not include personal identifiers such as age, gender, or nationality. Furthermore, information regarding the ranks of individuals involved was not categorized. This decision was based on the understanding that errors are normal and can occur regardless of an individual's rank, gender, or nationality. This approach reflects a focus on systemic factors rather than personal attributes or hierarchical status in understanding incidents. The analysis of data from this maritime company revealed that 37% of all incidents resulted in injuries ranging from minor to severe. Approximately 60% of these injuries were minor and treated with first aid, 27% required medical treatment, and 9.6% led to workday loss and sometimes urgent evacuation from the ship. The areas with the highest occurrence of personal injuries were the engine room (29%), the main deck (19%), and the provision storage areas and galley. The most common types of accidents were being struck by moving objects, slipping, tripping, falling, and bumping into objects. Slips and trips were notably prevalent in critical incidents, accounting for 41% of such cases. The study highlighted that hand and finger injuries were the most frequent, comprising 35% of injuries, consistent with MAIB annual reports. These injuries also accounted for 20% of critical injuries, underscoring their potential severity in maritime environments. Immediate factors contributing to injuries included the improper use of personal protective equipment, failure to adhere to safety procedures, and inadequate securing and protection. In 51% of personal injury accidents, the primary cause was identified as a lack of competence, typically characterized by a lack of situational awareness and risk perception. The study suggests that future research might employ statistical methods such as regression analysis and predictive modeling to identify patterns within datasets. Additionally, collecting more company-specific data and expanding the literature will provide a more comprehensive perspective on injury trends.