Konut tasarımında yeni kavramlar ve tek ev mimarisindeki biçimsel yansımaları
New concepts on house design and the formal reflections of the single-famıly houses
- Tez No: 152163
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜLYA TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
KONUT TASARIMINDA YENİ KAVRAMLAR VE TEK EV MİMARİSİNDEKİ BİÇİMSEL YANSIMALARI ÖZET Bu tez çalışmasında, toplumların yaşam biçimlerini yansıtan ve yüzyılların deneyim ve birikimi ile şekillenen konut tipolojilerinden biri olan 'tek ev' olgusunun biçimsel gelişimi ele alınmaktadır. Yaşamın kaçınılmaz bir özelliği olan değişim faktörünün sürekliliği mimari tasarımlardaki değişimi de sürekli kılmaktadır. Araştırma kapsamında, yirminci yüzyıl başından itibaren süregelen değişim kavramının etken olduğu mimari eğilimler paralelinde tek evin biçimsel ifadesinde etkili olan tasarım kavramlarına değinilmektedir. Tek ev olgusunun biçimsel gelişimi incelenirken 'biçim' kavramı; mekan, yüzey ve kütle kurgulan ile tanımlanmaktadır. Tez çalışmasını oluşturan bölümler ve içerikleri şu şekildedir:. Birinci bölümde, çalışmanın amacı belirtilerek tez çalışmasının kavramsal strüktürünün netleştirilmesi sağlanmıştır. Tez çalışmasında ele alınacak yöntem belirlenmiştir.. İkinci bölümde, öncelikle tek ev kavramına, bu kavramın tarihsel süreklilik içinde kazandığı ifadelere ve biçimsel niteliklerine değinilmiştir. Bu bağlamda yirminci yüzyılda biçimde etkili olan değişim parametreleri belirlenmiş ve bu parametrelerin davranışsal ve mekansal etkileşimleri üzerinde durulmuştur.. Üçüncü bölüm, yirminci yüzyıldaki mimari eğilimlere paralel olarak oluşan tasarım kavramlarının tek ev mimarisindeki etkilerinin incelenmesini içermektedir. Bölümün akışı içinde dünyadaki ve ülkemizdeki tek ev mimarisindeki gelişimler örneklenmiştir. Bu gelişimlere paralel olarak her bir dönemin kendine ait mimari eğilimleri belirlenmiş ve bu eğilimler yine örneklemelerle tanıtılmıştır. Tasarım kavramlarının, biçimi oluşturan elemanlar olarak kabul edilen 'kütle, mekan ve yüzey' kurgulanndaki etkileri ortaya konmuştur.. Dördüncü bölümde, tek ev tasanmlannda biçime etki eden tasarım kavramlarının mekan-yüzey-kütle kurgusuyla etkileşim sisteminin oluşturulmasında izlenilen yöntemler belirlenmiştir. Etkileşim sisteminde ülkemizdeki tek ev örnekleri dönemsel bir sınıflama içinde analiz edilmiştir.. Beşinci bölümde analizin uygulamasıyla elde edilen bulgular özetlenmekte ve değerlendirilmektedir. Ülkemizdeki tek ev örneklerinin görsel belgelerinin incelenmesinden çıkan sonuçlar, dönemlere göre karşılaştırmalı olarak irdelenmekte ve söz konusu dönemlerde etkili olan tasarım kavramlarının biçime etkileri özetlenmektedir. vuıTez kapsamında Türkiye'de tek ev olgusunun mimari gelişiminin incelenmesi, görsel veriler ışığında gerçeMeştirilmiştir. Toplumların çok yönlü etkileşimleri sosyal yaşamda ve buna paralel olarak mimari tasarımda çok farklı eğilimlerin söz konusu olmasını gerektirmiştir. Bu nedenle tek ev oluşumunda günümüzde etkili olan tasarım kavramları bu çok yönlü mimari eğilimler çerçevesinde oluşmaktadır. Bu inceleme sonucunda görülmüştür ki, aynı dönemde farklı mimari eğilimler bir arada bulunabilmektedir. Türkiye'de tek ev biçimsel gelişim sürecinde uluslararası yaygınlık kazanmış modern özellikler çoğunlukla etkisini sürdürmektedir. Birinci dönemde ortak bir ulusal dil yaratma çabalarının yanında Modern eğilimler de etkili olmaktadır, ikinci dönemde ise Modern eğilimler oldukça kendini hissettirmektedir. Üçüncü dönemde ise artık çoğulcu bir ortama girilmiştir. Bu dönemin başlarında geleneksel biçim özelliklerine tekrar dönme çabaları göze çarpmaktadır. Dönemin sonlarına doğru ise bu yaklaşımların yanında günün her türlü yenilik ve gelişimlerinden etkilenen, teknolojik imkanları değerlendiren ve globalleşen kentlerin yaşam tarzlarına ayak uyduran örnekler yerini almaktadır. ıx
Özet (Çeviri)
NEW CONCEPTS ON HOUSE DESIGN AND THE FORMAL REFLECTIONS OF THE SINGLE-FAMILY HOUSES SUMMARY The aim of this study is to consider the formal development of the single-family houses (villa), which is shaped by experimentations and knowledge of the centuries. The continuity of the change as an inevitable feature of life makes the changes in architectural designs continual. Included in the research, the design concepts of the twentieth century's architectural inclinations, which are under the effect of change concept are argued. Considering the development of the single-family house, 'form' is described by 'space', 'surface' and 'mass' organizations. The chapters of the thesis and their contexts are summarized below:. In the first chapter, the aim of this study is determined to clear the conceptual framework of the thesis. The research methods of the thesis are determined.. In the second chapter, primarily the single-family house concept, and the expressions from where it gains historical continuity and the formal characteristics are mentioned. In this context, the change parameters, which are effective on the forms of the twentieth century, are determined. The behavioral and spatial interactions of these parameters are revealed.. The third chapter includes the arguments about the effects of the design concepts on single-family houses, which take their form in the light of the architectural inclinations, in the twentieth century. In this chapter, the developments of the single-family houses are illustrated from the examples of the world and our country. The architectural inclinations are determined according to features of each period and these inclinations are explained with the visual examples. The reflections of the design concepts in the organizations of the 'space, surface and mass' are mentioned.. In the fourth chapter, the methods of determining the 'interaction system' between the design concepts that effect the form in single-family house designs and the space-surface-mass organization. Due to the interaction system, the single family house examples in our country are analyzed through a periodical clasificatioa. In the fifth chapter the data gathered by the aplication of the analysis are summarized and evaluated. The results of the study made on the images of the single-family house examples in our country, are investigatedcomparatively according to the periods. The effects of the so called periods' design concepts on the form are summarized. The method of this study on the architectural development of the single-family house concept in Turkey, is limited within the evaluation of their visual images. The versatile interactions of the societies cause different inclinations in the social life and consequently in the architectural design. Therefore, the design concepts, which are effective in this time, are formed in the frame of these different inclinations. In the conclusion of this research, it is seen that, different architectural inclinations could exist in the same periods. In the formal process of the development of the single- family houses, modern inclinations, which are prevalence in international atmosphere, usually continues their effects. In the first period, besides the efforts of the creating a national identity, the modern approaches are effective. In the second period, modern approaches are quite effective. Finally in the third period, the pluralist approaches are effective in architectural atmosphere. At the beginning of this period, it is seen that there are efforts to return to the traditional form characteristics. At the end of this period, besides these inclinations about the architectural form, the examples, which influence the various innovations and developments, evaluate technological opportunity and become global, adapt new life styles, are the final parts of these chart. XI