Yeşil alan kullanım özellikleri ve tercihleri (Ataköy, Beşiktaş, Zeytinburnu örneği)
Characteristics of green area usages and preferences (Ataköy, Beşiktaş, Zeytinburnu)
- Tez No: 152177
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
ÖZET Yeşil alanların kullanım özelliklerinin, yeşil alan tercihlerinin ve yeşil alanlardan memnuniyet düzeyinin saptanması, bu çalışmanın başlıca amacıdır. Yeşil alanların, kent yaşantısı üzerindeki toplumsal ve psikolojik işlevlerinin etkin bir konuma getirilebilmesi için, kent halkının sosyo-ekonomik özelliklerine bağlı olarak değişen yeşil alan kullanım özelliklerinin ve memnuniyet düzeylerinin, yeşil alan kullanım amaçları ve tercihleri doğrultusunda incelenmesi ve elde edilen verilerin yeşil alan düzenlemelerine yansıtılması gerekmektedir. Böylelikle, yeşil alanlarda, çevre ve davranışın uyumlu birlikteliği yakalanabilir ve yeşil alanların etkin kullanımı sağlanabilir. Ayrıca, farklı özelliklere sahip bireylerin, aynı mekanı uyum içerisinde paylaşarak kullanması ve sahiplenmesi sağlanarak sosyal ilişkilerin gelişimine ve kentlileşme sürecine katkıda bulunulabilir. Çalışma, 6 bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, çalışmanın amacı ve önemi, çalışmanın kapsamı ve izlenen yöntemler açıklanmıştır, ikinci bölümde, yeşil alan kavramı üzerinde durulmuş ve yeşil alanların işlevleri, kentsel yeşil alan tipleri ve yeşil alan düzenleme esasları tanımlanmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde, çevre, davranış, memnuniyet ve rekreasyon kavramları ve etkileşimleri açıklanmıştır. Yine bu bölümde, yeşil alanların rekreasyon amaçlı kullanımına ilişkin daha önce yapılmış olan çalışmalar incelenmiştir. Dördüncü bölümde, İstanbul genelindeki yeşil alan olanaklarının büyüklükleri, türleri ve işlevleri incelenmiştir. Çalışmanın beşinci bölümünde, araştırma alanı olarak seçilen konut alanlarının genel özellikleri, yeşil alan olanakları verilmiş ve bu alanların, hangi özelliklerinden dolayı araştırma alanı olarak seçildiği belirtilmiş ve gerek gelişimi açısından, gerekse de barındırdığı nüfusun sosyo-ekonomik yapısı bakımından birbirinden farklılıklar gösteren konut alanlarında gerçekleştirilen anket çalışmasından elde edilen veriler açıklanmıştır. Altıncı ve son bölümde ise, anket çalışmasından elde edilen veriler değerlendirilmiş ve yorumlanmıştır. XI
Özet (Çeviri)
SUMMARY CHARACTERISTICS OF GREEN AREA USAGES AND PREFERENCES (ATAKÖY, BEŞİKTAŞ, ZEYTİNBURNU) Main of this study, is to determine the characteristics of usages and preferences of green areas and to define the satisfaction level of users. The efficiency of the social and psychological functions of green areas would improve, if the criteria that form the charateristics of usage in green areas and the satisfaction level of the users, is carefully examined and reflected to the organizations of urban green areas. Achievement of efficient green areas in the urban structure, may contribute the social integration in urban social life and assist to the urbanization process. This study, consists of six chapters. In the first chapter, the aim, the context and the methodology of the study are expressed. The concept of green area and the functions, the types and the organization procedure of green areas are emphasized in the second chapter. The third chapter of this study includes environment, behavior, satisfaction and recreation concepts and the interactons between them. In the fourth chapter, the opportunities, sizes, functions and distributions of the green areas in Istanbul are examined. For the determination of the characteristics of the usage of the green areas and the satisfaction levels of the users, social survey is made, on the residential areas that differentiate with their urban development processes and socioeconomic structures. Main characteristics of the study's chosen cases among residential areas and the opportunities for green areas in them, are explained and the data of the social survey, is expressed in the fifth chapter. Finally, the data of the social survey is interpreted and evaluated. XII