Yapı işlerinde iş güvenliği açısından risk değerlendirmesi ve alınacak önlemler
Risk assessment and safety precautions at construction works according to work safety
- Tez No: 152194
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NİHAL ARIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Kontrolü ve Yapı Teknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
YAPI İŞLERİNDE İŞ GÜVENLİĞİ AÇISINDAN RİSK DEĞERLENDİRMESİ VE ALINACAK ÖNLEMLER ÖZET Yapı işlerindeki iş güvenliği uygulamalarının başarısı, işverenin bu konudaki taahhüdüne, yönetim kadrosu ile işçiler ve devlet arasındaki iletişime bağlıdır. İşverenin, iş güvenliği sağlık ve güvenlik planı yaptırımı bu kişiler arasında iletişimi ve uygulamadaki kolaylığı sağlar. Çalışmaya başlarken konuyla ilgili kaynaklar zorunlu ve isteğe bağlı başlığı altında incelenmektedir. Türkiye'de iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili kanun ve kanunlarla doğan yönetmelik ve tüzükler incelenerek zorunlu yaptırımların neler olduğu tespit edilmekte, daha sonra son zamanlarda gündeme gelen yönetim sistemi standartları incelenerek bunlardan Türkiye'de de çeşitli inşaat firmaları tarafından uygulanan OHSAS 18001' in üzerinde durulmaktadır. Çeşitli inşaat firmalarının yasal zorunluluklara uyumu ve yönetim standartları incelenerek, mevcut mevzuatta eksik olan imalat ve uygulamalar belirlenmiştir. Böylece yönetmelik ve tüzüklerde geçmeyen iş güvenliği önlemleri de değerlendirilerek dikkate sunulmuştur. Çalışma toplam altı bölümden oluşmakta ve her bölüme iş güvenliğinde yapı işlerini ait konular ayrıntılı olarak incelenmektedir. Çalışmanın ilk bölümünde iş güvenliğinin önemi, inşaat sektöründeki iş güvenliğinin uygulama amacı üstünde durulmuş, konunun önemini anlamak amacıyla iş kazalarının maliyeti de verilmektedir. İkinci bölümde; Türkiye'de iş sağlığı ve güvenli ile ilgili zorunlu ve isteğe bağlı yaptırımlar hakkında bilgi verilmiştir. Zorunlu yaptırımlar kanun, tüzük ve yönetmelikleri kastetmekte, isteğe bağlı yaptırımlar da ise işyerlerinde sağlık ve güvenliği uygulamak isteyen TSE, OHSAS gibi standartların açıklaması yapılmaktadır. Üçüncü bölümde; Tepe Akfen VIE Yapım ve İşletme A.Ş. (TAV), Alarko Alsim Taahhüt ve Sanayi A.Ş., Soyak Toplu Konut A.Ş., Tekfen İnşaat ve Tesisat A.Ş. unvanlı şirketlerin İş Sağlığı ve Güvenliği yaptırımları yasal kaynaklar ve özel imalatları göz önünde bulunarak incelenmektedir. Dördüncü bölümde inşaat iş kazalarının nedenleri daha önce yaşanmış kaza örneklerine göre sınıflandırılmakta, bu nedenlerin aynı zamanda tehlike kaynaklarını oluşturduğu üstünde durulmaktadır. Yeni iş kanununun getirdiği en önemli yaptırımlardan biri olan risk değerlendirme ve analizi uygulamasına açıklık getirilmektedir. Risk değerlendirme esnasında uygulanan metodolojilerin karşılaştırılması yapılarak inşaat sektörüne en uygun metodun tanımlaması ve yapı işlerinde nasıl uygulanacağı hususunda bilgiler verilmektedir. ıxBeşinci bölümde önceki bölümlerde değinilen risk değerlendirme esaslarına göre çizilen risk değerlendirme formunun her bir şantiye ünitesi ve imalata göre örneği bulunmaktadır. Risk değerlendirme formuna göre yapı işlerinde alınacak önlemler bu bölümde 3 başlık halinde incelenmektedir. Bunlar; Şantiye Ünitelerinde Alınacak Güvenlik Tedbirleri, Yapı İşlerinde Kullanılan İş Ekipmanlarında Alınacak Güvenlik Tedbirleri ve Yapı İşleri İle ilgili Teknik Uygulamalar Sırasında Alınacak Güvenlik Tedbirleri'dir. Risk değerlendirme tablolarından elde edilen risk seviyesine göre riskler değerlendirilmekte, ilgili yasal düzenlemelerin de varlığıyla güvenlik önlemleri açıklanmaktadır. Alınacak güvenlik tedbirlerine uygulamalar öncesi ve sonrası olarak değerlendirildiğinde, çalışma sahasında alınacak güvenlik tedbirleri, işçiler için ve kullanılan makine ve teçhizat uygulama öncesi önlemleri teşkil etmekte, uygulamaya ait işlemler ise uygulama esnasında alınacak güvenlik tedbirlerini belirtmektedir.
Özet (Çeviri)
RISK ASSESSMENT AND SAFETY PRECAUTIONS AT CONSTRUCTION WORKS ACCORDING TO WORK SAFETY SUMMARY The success of safety applications in constructions is relevant to the employers' attitude and relations between management, employees and the state. Employer's approach to safety issue provides the communication and easier implementation of the subject. The resources relevant to subject are categorized into two categories, which are mandatory and optional. While determining the safety codes and regulations in Turkey by investigating them, on the other hand today's valid management system standards are also investigated and OHSAS 18001 that is used widely in Turkey by various construction companies, is mentioned. The valid regulations' deficiencies are determined by investigating various construction firms' compatibility with the legal requirements and management systems. Thus, the safety precautions that do not exist in codes and in regulations are assessed and presented into reader's attention. Study consists of six chapters and in each chapter; safety subjects belonging to construction work are investigated in detail. In the first chapter the importance of safety and the aim conducting safety are mentioned and to get the main idea, costs of the occupational injuries are presented. In chapter two; optional and mandatory regulations about occupational health and safety in Turkey are explained. Mandatory sanctions stands for the law, code and regulation; optional sanctions explains such standards as TSE, OHSAS that aim to conduct safety in workplaces. In chapter three; Tepe Akfen VIE Const. And Man. Inc., Alarko Alsim Ind. Inc., Soyak Combined Const. Are investigated considering legal sources and special productions. In chapter four; the reasons of construction incidences are classified in respect of occurred incidences, therefore it is mention that these reasons constitutes hazard sources. New labour law's one of the most important requirement risk assessment and analysis; is clarified. Methodologies that are used in risk assessment are compared in order to define the suitable method and implementation of these methods in construction industry is introduced. In chapter five; as previously mentioned, risk assessment form prepared for each site and for each production is presented. The precautions that are to be taken regarding to risk assessment form are investigated in three headings. These are: site safety precautions, precautions in work equipments used in constructions and precautions in technical construction work processes. Risks are assessed regarding to risk assessment tables and precautions are defined with the existence of legal regulations. XIWhen precautions are evaluated as pre-work and in work; site precautions and employees and equipment presents importance in pre-work while in-work processes defines precautions in progressing work. Xll