Toplum kalite yönetimi açısından altı sigma çalışmaları aracılığı ile sayısal performans değerlendirmesi
According to total quality management, numerical performance analysis by means of six sigma studies
- Tez No: 152257
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FAHRİ ÖZOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
ÖZET Toplam Kalite Yönetimi; Müşteri memnuniyetinin, çalışanların memnuniyetinin ve toplanı olumlu etkilerin sağlanabilmesi, iş sonuçlarında mükemmelliğe ulaşılabilmesi için politika stratejilerin, çalışanların, kaynakların ve süreçlerin uygun bir liderlik anlayışı ile yönetilmesi ve yönlendirilmesidir. Toplam Kalite Yönetimi ana unsurlarını ; Yönetimin liderliği, herkesin sorumluluğu, takım çalışması, sürekli eğitim ve gelişme, müşteri memnuniyeti, hata önleme mantığı, verimlilik ve etkinlik... vs oluşturur. Altı Sigma ise organizasyonun temel süreçlerini, müşteri ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde, değerlendirmek ve iyileştirmek için, şimdi ve gelecekte, tüm çalışanların bilgilerinin ve kantitatif metotların etkin olarak kullanılmasıdır. Altı Sigmada hedef firma kalite düzeyini ; milyonda 3,4 hata ( 3,4 PPM ) seviyelerine getirmektir. Altı Sigma Yöntemi Toplam Kalite Yöntemini temel alan fakat kullandığı etkin sayısal performans analizi metodlarıyla onu bir adım ileri götürerek daha hızlı ve etkili sonuç alınmasını sağlayan bir yöntemdir. Bir firmada varılmak istenen en yüksek performans başarısına, Toplam Kalite Yönetimi üzerine inşaa edilmiş belki daha basit fakat her seferinde tüm metodları değil de proje karakteri ile uyumlu belki de sadece birkaçını uygulamış Altı Sigma Yöntemleriyle ulaşmaya çalışmak, firma içi uzun vadede çok daha verimli sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. ıx
Özet (Çeviri)
SUMMARY ACCORDING TO TOTAL QUALITY MANAGEMENT, NUMERICAL PERFORMANCE ANALYSIS BY MEANS OF SIX SIGMA STUDIES. Total Quality Management is to manage and to guide, political strategies, human resources and processes by a suitable leadership in order to realize customer satisfaction, staff satisfaction and the total positive effects. The main elements of Total Quality Management are : leadership of Top Management, responsibility of each people, team work, continuous training and improvement, customer satisfaction, mistake free sensibility, productivity and efficiency ext... And Six Sigma is, the efficient assistance of numerical methodologies and all staff knowledge in order to improve and to evaluate the main processes of an organization by taking into consideration customer demands, now and in the future. The primary target in six sigma methodology is to achieve 3,4 PPM level as a company quality performance. Even Six Sigma is based on Total Quality Management, Six Sigma improves TQM one step further by the help of efficient numerical performance analysis methods and Six Sigma achieves more effective and significant results. To target a high performance by a simple, basic and selected six sigma tools, based on TQM structure, will be indicated very productive and significant results to a company in the close future.