Belirsizlik altında yatırım kararlarının verilmesi - Türkiye örneği: Bulanık küme yaklaşımı
Investment decision making under uncertainty - the case of Turkey: A fuzzy logic approach
- Tez No: 152256
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNER GÜNÇAVDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
BELİRSİZLİK ALTINDA YATIRIM KARARLARININ VERİLMESİ - TÜRKİYE ÖRNEĞİ: BULANIK KÜME YAKLAŞIMI ÖZET Gelişmekte olan ülkelerin sürdürülebilir kalkınma ve sürekli büyüme için gereksinim duyduğu yatırım oranlarının ne şekilde artırılabileceği ve bu yatırımları hangi faktörlerin etkilediği gelişme sürecinde çok önem arz eden bir konudur. Bu tez çalışmasının amacı gelişmekte olan ülkelerde özel sektör yatırımlarını belirleyen faktörlerin ortaya çıkarılması ve bu faktörler arasında makroekonomik ve siyasi istikrarsızlığın neden olduğu belirsizlik unsurunun yatırımlar üzerindeki rolünün ve öneminin incelenmesidir. Literatürde yapılmış olan çalışmalardan çok farklı olarak bu belirsizlik etkisinin açığa çıkarılmasında Bulanık Mantık (Fuzzy Logic) teorisi kullanılmıştır. Bulanık Mantık teorisi kullanılarak oluşturulan belirsizlik altındaki bir ekonomide yatırım yapma istekliliği indeksi (yvti) değerleri, yatırım oranlarındaki değişimin tahminini yapmak amacıyla kurulmuş olan ekonometrik modelde belirsizlik etkisini içeren değişken olarak kullanılmıştır. Neoklasik yatırım teorisi modelinden yola çıkılarak oluşturulmuş olan bu modelde kısa ve uzun dönemde etkili faktörlerin modele dahil edilmesinden sonra belirsizlik faktörü olan wti değişkeni de modele eklenmiştir. 1987 ve 2003 arası dönemdeki üçer aylık verileri kullanarak yapılan tahmin sonuçlarında belirsizlik altında yatırım yapma istekliliğindeki değişimlerin kısa dönemde yatırım talebi üzerinde oldukça anlamlı etkileri bulunmuştur. Yine sermaye maliyetini gösteren değişkenin de hem kısa dönemde hem de uzun dönemde istatistiki açıdan anlamlı negatif - beklenilen yönde - etkileri olduğu gözlemlenmiştir. Siyasi ve makroekonomik belirsizlikleri çok sık yaşayan bir ülke olmasından dolayı Türkiye'de ki yatırımlar üzerine yapılmış olan bu tez çalışmasının ülkenin sürekli ve yüksek düzeyde bir büyüme oranını yakalamasında katkı yapması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
INVESTMENT DECISION MAKING UNDER UNCERTAINTY - The CASE of TURKEY: A FUZZY LOGIC APPROACH SUMMARY Theoretical and emprical literature postulates that high rate of investment is a crucial factor to attain sustainable economic growth in developing countries (Levine and Renelt, 1992). Thus studies investigating the determinants of investment, particularly for an individual country, are considered as essential to implement appropriate economic policies to stimulate investment and in turn economic growth. Recent contributions to investment theory have put particular emphasis on the role of macroeconomic instabilities and irreversible natures of capital investment, and put forward that uncertainty in macroeconomic environment could deter investment expenditure and thus reduce the share of investment for overall economy. This effect is especially worth investigating for the Turkish economy where macroeconomic and political instabilities have been prevailing for almost three decades. The main purposes of this thesis are to determine the factors effecting private sector investments in Turkey and to investigate the role of macroeconomic and political uncertainty. Fuzzy Logic theory is used to model uncertainty, which greatly differs from the recent literature. An index, called willingness to invest (wti), is derived by basing upon the Fuzzy logic fundamentals. The wti index is included into this model. The significance of the wti index is statistically tested in a mainstream neoclassical investment model. Emprical results show that changes in the willingness to invest of investors play a significant and positive role in the investment demand in the short run. Additionally, it is also investigated that the cost of capital has great significantly negative effects in the investment demand both in the long run and short run. It is expected that this thesis, will have great effect on the policies for reaching high and continuous growth in Turkey. XI