A Microprocessor based adaptive controller for hybrid solar and wind energy conversion systems
  1. Tez No: 6875
  2. Yazar: MELİH BURSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER ERMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET H t BR ÎT GüNES VE RÜZGAR ENERJÎSÎ DÖNÜŞÜM SİSTEMLERİ ÎÇ1N M ÎKRO İŞLEMCİ TABANLI BÎR ADAPTÎF DENETLEÇ BURSLAN, Melih Yüksek Lisans Tezi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi î Doç. Dr. Muammer ERMÎS Mayıs 1789, 106 sahife Bu tez çerçevesinde, güneş ve rüzgar enerjisi dönüşüm sistemlerinde maksimum güç aktarım noktasını izleyebilmek için bir adaptif denetleç tasarlanmış, geliştirilmiş? ve uygulanmıştır. Temel olarak, denetleç, sistemin güç çıktısını maksimum noktaya getirebilecek, sayısal ve analog donanıma sahiptir. Sistem, çıkış gücünü maksimuma getirirken, aşırı voltaj ve aşırı akım durumlarına karşı denetleme de yapabilmektedir. Aynı zamanda sistem tasarımı az bakım gerektirecek şekilde düşünülmüştür. Anahtar Kelimeler : Adaptif Denetleç, Fotovoltaik sistemler, Rüzgar Enerjisi Dönüşüm Sistemleri, Maksimum Güç Aktarım Noktası Î z leme. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A MICROPROCESSOR BASED ADAPTIVE CONTROLLER FOR HYBRID SOLAR AND WIND ENERGY CONVERSION SYSTEMS BURSLAN, Melih M.Sc. in E.E.E. Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Muammer ERMÎS May 19B9, 106 Pages Within the scope of this thesis, an adaptive controller is designed, developed and implemented to track the maximum power transfer point, in hybrid solar and wind energy conversion systems. Basically, the controller consists of digital and analog hardware, used in maximizing the power output of the system. The system is designed to control overvoltage and overcurrent incidences and take precautions against them while maximizing the power. The system is also designed to be of low maintenance type. Key words : Adaptive Controller, Photovoltaic Systems, Wind Energy Conversion Systems, Maximum Power Transfer Point Tracking. Ill