Türkiye'de optimum maliyete dayalı atık su arıtma tesisi tasarımı
Waste water treatment plants design in Turkey on optimum cost basis
  1. Tez No: 152276
  2. Yazar: ARGUN OLCAYTO ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERİN ORHON
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 290
Özet
TÜRKİYE'DE OPTİMUM MALİYETE DAYALI ATIKSU ARITMA TESİSİ TASARIMI ÖZET Kentlerimizdeki atıksu sorununun ülke sınırlan içinde en uygun teknolojiyi kullanarak, en düşük maliyetle çözülebilmesi için, öncelikle ülke genelinde birim atıksu oluşumu ve özelliklerinin tespiti için bir çalışma yapılması gereklidir. Bu çalışmanın sonucunda Türkiye'de yaşayan insanların hayat standartları ve yaşam biçimlerine göre ürettikleri atıksuyun miktarı ve özellikleri belirlenmelidir. Yapılacak tüm atıksu arıtma tesislerinde tasarıma esas olarak bu atıksu özellikleri kullanılmalıdır. Türkiye'de atıksu oluşumu ve atıksu karakterizasyonu için bir standardizasyon yapılmazsa, yapılacak tasarımlar için literatür değerlerinin kullanılması zorunlu olacaktır. Bu değerlere göre yapılan atıksu arıtma tesislerinin de yatırım veya işletme giderleri açısında en uygun çözüm olduğunun söylenebilmesi güçleşmektedir. Bugüne kadar Türkiye'de atıksu oluşumu ve karakterizasyonunun yanında atıksu arıtma tesislerinde nüfusa ve kirliliğe bağlı olarak kullanılan tasarım yönteminin de standardizasyonu yapılmamıştır. Bu sebeple Türkiye'de atıksu arıtma tesisi olmayan yaklaşık 3.000 belediyenin değişken nüfus değerleri dikkate alındığında her bir nüfus değeri için optimum maliyete dayalı arıtma yönteminin belirlenmesi ve uygulanması kısıtlı finansman kaynaklannm uygun biçimde kullanılmasını sağlar. Bu çalışmada nüfusu 5.000 ile 2.000.000 arasında değişen yerleşim birimleri için optimum maliyete dayalı atıksu arıtma tesisi prosesinin belirlenmesi ve tasarımı için bir standart yöntem önerilecektir. Bu yöntemin belirlenmesinde mevcut kanun ve yönetmelikler, nüfusa bağlı birim atıksu oluşumu ve atıksu karakterizasyonu, tüm nüfus aralıklarında hesaplara temel alınarak, mevcut arıtma proseslerinin uygun olanları denenmiş ve elde edilen yatırım maliyetleri ve ana işletme giderleri değerlendirilerek her nüfus aralığı için en uygun arıtma teknolojisi önerilmiştir. Uygulanacak olan arıtma proseslerinde günümüzde geçerli olan deşarj standartlarının aradığı parametreler dikkate alınmış ve deşarj standartlarının revize edilmesi veya Avrupa topluluğuna entegrasyonun gerçekleşmesi gibi durumlarda getirilecek ilave parametrelerinde standartları sağlaması için tesislerin kolayca modifiye edilebilir olmasına dikkat edilmiştir. Çalışmanın sonucunda gerek yatırım gerekse işletme maliyetlerinin temel unsurlarını, 5.000 ile 2.000.000 kişilik yerleşim birimleri için, seçilen proseslerin maliyetlerini içeren grafikler yorumlanarak hesaplamaların değerlendirilmesi yapılmış, uzun süredir işletilmekte olan beş ayrı atıksu arıtma tesisinden alman ölçüm sonuçları değerlendirilmiş ve yapılan literatür çalışmasına da dayanarak Türkiye'de atıksu oluşumu ve karakterizasyonu için kullanılabilecek değerler belirlenmiştir. XIIBöylece belirli bir nüfus aralığı için Türkiye'deki atıksu kompozisyonuna göre önerilmiş olan optimum prosesin uygulanmasıyla birim atıksu arıtımı için yatırım ve işletme maliyetlerinin yanında farklı proseslerin kullanılması durumunda karşılaşılacak maliyetlerde belirlenmiştir. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar, mevcut yönetmeliklerin evsel nitelikli atıksu artımında sadece KOI, BOI5, AKM ve pH parametrelerin giderilmesini şart koşmasından dolayı arıtma tesislerinin optimizasyonlarmm arıtma tesislerinden kaynaklanan çamurların uzaklaştırılmasına ilişkin yöntemlere bağlı olduğunu göstermiştir. Böylece işletme maliyetleri içinde büyük bir öneme sahip olan enerji maliyetlerinin azaltılmasını veya oluşacak fazla çamur miktarının azaltılmasını sağlayacak olan alternatif prosesler optimum maliyeti yansıtmaktadır. Bu nedenle anaerobik çamur çürütme sistemlerinin çamur stabilizasyonunda özellikle 100.000 kişiden daha fazla nüfusa sahip olan belediyelerimizde dikkate alınmasında uzun vadede maliyet açısından büyük yarar görülmektedir. xııı
Özet (Çeviri)
WASTEWATER TREATMENT PLANTS DESIGN IN TURKEY ON OPTIMUM COST BASIS SUMMARY It's neccecery to perform a study for the determination of the characteristics and formation of the wastewater in the country in general in order to solve the wastewater problem in our cities with the lowest possible cost by using the most convinient technology available in the country. The result of this study should put forward the properties and quantities of the wastewater characteristics, which have to be determined as people's standarts and living style in Turkey. In principle, this wastewater characteristics have to be utilized in the design of all wastewater treatment plants to be built. If there does not exist a standardization on the formation and characterization of wastewater in our country, it would be necessary to use the data given in the literature in the design. Considering the investment amounts or operational costs, it becomes also difficult to say that wastewater treatment plants built with these data are the most convinient solutions. Besides the wastewater formation and characterization, there also does not exist any standardization on the design method of the wastewater treatment plants with respect to populations and pollution levels. Therefore, considering the variable populations of around 3,000 municipalities do not have a wastewater treatment plant in Turkey, the determination of the treatment method for each of the population range based on optimum costs and its application provides most convinient use of the financial resources which are already limited. In this study, a standard method for the design and the determination of a wastewater treatment plant process, based on optimum costs for the settlements with populations ranging between 5,000 up to 2,000,000 people, will be proposed. In the determination of this method the most convinient of all the available treatment processes have been studied according to the analyses carried in all population ranges in the consideration of the laws and regulations currently in force, unit wastewater formation with respect to population and wastewater characterization, and the outcome and investment plus operational costs have been analysed and the most convinient treatment technology has been proposed for each of population range. In the treatment processes to be applied, the parameters required for the current valid discharge standards have been considered and easy modifications in the plants have also been considered to reach to the additional parameters required for the standards with the possibilty to be in force in case that the discharge standards revised or integration to the Eropean Union is realized. xivAs a result of the study, the graphics showing the costs of the processes selected for the settlements with populations ranging between 5,000 up to 2,000,000 people and including the investment amounts and principle items of the operational costs have been analyzed. In addition, the results of the analyses taken from wastewater treatment plants under operation rather longly have been analyzed and the data to be used for the wastewater formation and characterization in Turkey have been determined based on the literature as well.In this way, other than the investment amounts and operational costs for one unit wastewater treatment based on the optimum process proposed for a certain population range and for the wastewater composition in Turkey respectively, the costs for different processes have also been calculated. The conclusions made in this study show that the optimization of the wastewater treatment plants depends on the methods on the removal of the sludge produced in the wastewater treatment plants since the current regulations only force the removal of the parameters COD, BOD5, SS and pH in the municipal wastewater treatment. Therefore, the alternative processes providing the reduction of the excess sludge amount produced or the reduction of the energy costs considerably important in the operational costs reflect the optimum cost. For this reason, primarily for our municipalities having populations greater than 100,000 people, in the long terms for the cost it seems considerably advantegous that sludge digestion systems have to be. xv