Hazar (Orta Asya) petrollerinin dünya pazarlarına açılımının stratejisi ve analitik hiyerarşi proses esaslı alternatif güzergah değerlendirme modeli
Strategy of channeling the Caspian oil to international markets and an analytical hierarchy process-based alternative route evaluation model
- Tez No: 152279
- Danışmanlar: PROF.DR. AYHAN TORAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
HAZAR (ORTA ASYA ) PETROLLERİNİN DÜNYA PAZARLARINA AÇILIMININ STRATEJİSİ VE ANALİTİK HİYERARŞİ PROSES ESASLI ALTERNATİF GÜZERGAH DEĞERLENDİRME MODELİ ÖZET Bu tez, Hazar Bölgesi petrollerini dünya pazarlarına açılımım sağlayacak ana ihraç boru hattını taşıyacak güzergahın, bir dizi kriter altında değerlendirmek suretiyle, değişik güzergahlardan oluşan seçenekler arasından tespit etmek amacıyla hazırlanmıştır. Petrol fiyatının değişimini içeren üç farklı senaryo altında; en uygun güzergahın değerlendirilmesi ve seçimindeki ana kriterler ve alt kriterler incelendiğinde; hiyerarşik bir yapının ortaya çıkması ve sayısal verilerin yanında sübjektif yargılarında bulunması çözümün Analitik Hiyerarşi Yöntemi (AHY) ile elde edileceği düşünülmüştür. Modele alınacak uygun kriterlerin tesbiti; süreç içerisinde ayrıntılı bir literatür taraması ile birlikte, profesyonel ve deneyimli petrol endüstrisi uzman grubunun beyin fırtınası tekniği sonucu yapılmıştır. AHY modelinde ana kriterler“kaynak ülkeler”,“yatırımcı şirketler”,“tüketici ülkeler”“güzergah ülkeler”ve“A.B.D.”ve güzergah alternatifleri: Hazar-Akdeniz, Hazar - Pasifik, Hazar-Karadeniz /Akdeniz, Hazar-Basra ve Hazar Karadeniz 'dir. Model Expert Choice yazılımı kullanılarak çözülmüştür. Üç Senaryo altında ulaşılan tercih sıralaması aşağıdaki gibidir: 1. Hazar - Akdeniz (Bakü-Tiflis - Ceyhan, BTC) 2.Hazar-Pasifik 3. Hazar-Karadeniz /Akdeniz 4.Hazar-Karadeniz 5. Hazar-Basra Ham petrol boru hattı güzergah değerlendirmesi; ekonomik büyüklüğü yanında uluslararası stratejik güç dengesine ve enerji pazarına yapacağı etki nedeniyle karmaşık ve çok kriterli bir konudur. Bu itibarla; özenle ve uzmanlarca, bilimsel birçok ölçütlü karar verme tekniği kullanılması uygun olacaktır. xıı
Özet (Çeviri)
STRATEGY OF CHANNELING THE CASPIAN (CENTRAL ASIA) OIL TO INTERNATIONAL MARKETS AND AN ANALYTICAL HIERARCHY PROCESS-BASED ALTERNATIVE ROUTE EVALUATION MODEL SUMMARY This thesis has been prepared for the purpose to determine the route, which will carry the main export pipeline that will allow the oil produced in the Caspian Region to be channeled to international markets, among alternatives consisting of various routes by evaluating them under a series of criteria. Since it has been seen that there have arisen a hierarchical structure and that there are subjective judgments besides numerical data when we examine the main criteria and sub-criteria İn evaluation and selection of the most convenient route under three different scenarios that include the change in the price of the oil, it has been considered that the solution can be found with the Analytical Hierarchy Process (AHP). The appropriate criteria to be used in the model have been determined as a result of scanning the literature in details within the process as well as through a brainstorming session by a group consisting of professional and experienced oil industry experts. The main criteria in the AHP model are“reserve countries”,“investor companies”,“consumer countries”,“route countries”, the“USA”and the route alternatives: Caspian-Mediterranean, Caspian-Pacific, Caspian-Black Sea / Mediterranean, Caspian-Basra, and Caspian-Black Sea. The model has been analyzed using the Expert Choice software. The order of preference reached under the three scenarios is as follows: 1. Caspian - Mediterranean (Baku - Thiflisi - Ceyhan, i.e. BTC) 2. Caspian - Pacific 3. Caspian - Black Sea / Mediterranean 4. Caspian - Black Sea 5. Caspian - Basra The evaluation of the crude oil pipeline route is a complex and multicriterion matter due to its economical magnitude as well as the international strategic power balance and its effect on the energy market. Therefore, it will be appropriate that the experts carefully utilize a scientific multi-criterion decision making technique. Xlll