Yangın kaçış yollarında kullanılan duman perdelerinin duman hareketine etkisinin belirlenmesi için bir yöntem önerisi
A methot proposal for determinarion of the effects pf smoke curtains on smoke movement in fire escape routes
  1. Tez No: 152288
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZGÜNLER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZERRİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
YANGIN KAÇIŞ YOLLARINDA KULLANILAN DUMAN PERDELERİNİN DUMAN HAREKETİNE ETKİSİNİN BELİRLENMESİ İÇİN BİR YÖNTEM ÖNERİSİ ÖZET Bina tasarımında uyulması gereken yönetmelik, standard ve tüm kurallar gerçek yangınlardan kazanılan deneyim ve laboratuvar ortamında yapılan deneylerden çıkartılmış minimum ihtiyaçların karşılanabilmesi için yapılması gerekenlerin listesini verirler. Ancak yangın güvenliği kavramı içerisinde ilgili mevzuata uygun projeler üretmek tam güvenlik kavramı için yeterli olmayabilir. Bu durumda mimarın görevi; çeşitli alternatifler deneyerek tasarladığı mekanın bu konudaki performansım arttırmaktır. Bu amaç doğrultusunda yapılabilecek işlem, günümüz gelişen teknolojisinin katkılarını kullanarak mekanı gerçeğe en yalan şekilde modelleyerek, farklı alternatiflerde yangın anında oluşacak ortamı önceden tahmin edebilmektir. Tahmin için bire bir ölçekte modeller üzerinde gerçek yangın deneyleri ile alman sonuçlar en doğru sonuçlardır. Ancak günümüz ihtiyaçları ile karmaşıklaşan ve teknolojinin sağladığı olanaklar ile büyüyen binaların; birebir ölçek dışında daha küçük ölçeklerde bile modellerini yaparak gerçek deneyler yapmak hem masraflı hem de vakit alan bir yaklaşımdır. Bu tip deneylerin yapılması bazı durumlarda mümkün olmamaktadır. Bina performansının deneysel olarak laboratuvar ortamında belirlenemediği durumlarda devreye bilgisayar simülasyonlan girmektedir. Havacılık, denizcilik gibi birçok alandaki eğitim sürecinin büyük bir bölümünü oluşturan bilgisayar yardımı ile modelleme (simülasyon) yalan bir gelecekte yangın tehlikesi ile mücadelede de önemli bir yer alacaktır. Bu çalışmanın amacı yukarıdaki öngörüden yola çıkarak, bina içerisinde herhangi bir mekanda çıkacak yangınında oluşacak sıcak gaz ve dumanın yangının çıkmış olduğu hacmi doldurması ve komşu mekanlara dağılmasını çeşitli analitik yöntemler ve belirli modelleme programları ile modelleyerek, duman hareketine karşı kullanılan duman perdelerinin farklı konumlandınlmalanmn duman dağılımına etkisini incelemektir. İnceleme sonunda çıkan sonuçlar; projelendirme aşamasında gerekli değişiklerin yapılabilmesine olanak sağlayacaktır. Modellemede kullanılan mekanlar bir otel odası ve bu odaya komşu kaçışı sağlayacak koridor olarak seçilmiştir. Çalışma 6 bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler ve içerikleri aşağıdaki gibidir. Bölüm Tde Konunun öneminin anlatıldığı kısa bir giriş yapılmıştır. xıBölüm 2'de Kapalı bir mekanda oluşan yangının büyümesi ve bina içinde yayılması ile ilgili genel kavramlar ve yangın tarafından oluşturulan dumanın bina içinde yayılma şekli anlatılmıştır. Bölüm 3'de Yangın tehlikesinin analizi yapılmış, insanı etkileyiş biçimleri irdelenmiş ve yangından korunmada önemli rol oynayan kaçış yollarına ait bazı bilgiler verilmiştir. Bu bilgiler ışığında kaçış yollan tasarımında önemli olan kriterler irdelenmiş ve güvenlik açısından mimari anlamda alınabilecek önlemler, uyulması gereken kurallar sıralanmıştır. Üçüncü bölümün dördüncü ve beşinci kısımlarında; anlatılan kurallara uygun olarak tasarlanmış bir mekanda yangın performans değerlendirme kriterleri ve bu konuda yapılan çalışmalar ile ilgili kısa bilgilerin yanısıra; bu amaca hizmet eden. bilgisayar programlan sıralanarak bu programlara ait kısa bilgiler de verilmiştir. Bölüm 4'de Duman perdeleri ile ilgili genel bilgiler verilmiş ve duman perdesi uygulanmış bir mekanda perdelerin duman doluş süresine, duman yayılma hızına ve sıcaklık dağılımına etkileri çeşitli analitik yöntemler ve simülasyon programlan ile incelenmiştir. Bölüm 5'de Bir otel projesi üzerinden seçilmiş bir oda ve kaçış yolu olarak kullanılan koridor mekanının FDS programı yardımı ile yangın modellemesi yapılmıştır. Bu modelleme ile koridor mekanında farklı konum ve boyutlarda yerleştirilmiş duman perdelerinin çıkabilecek bir yangında oluşan sıcak gaz ve duman hareketine etkileri araştınlmıştır. Bu bölümde kullanılan FDS programının algoritması ekler bölümünde verilmiştir. Bölüm 6 Bu bölümde yapılan modelleme sonunda elde edilen sonuçlar açıklanmıştır. xıı
Özet (Çeviri)
A METHOD PROPOSAL FOR DETERMINATION OF THE EFFECTS OF SMOKE CURTAINS ON SMOKE MOVEMENT IN FHIE ESCAPE ROUTES SUMMARY Building regulations and standards provide a list of rules to meet the minimal needs that have been identified through laboratory tests and experiences in real fires. However, developing projects according to the concept of fire safety might not be enough to achieve the concept of full security. In this case, an architect's mission is to increase the building performance by evaluating different alternatives. To accomplish this goal, one needs to model a building closer to real life norms through the use of today's advancing technologies so this make it possible to guess the effects of fire under different circumstances. Fire tests done on full-scale models give the best predictive results. However, testing on both full and small-scale models of today's large and comlicated buildings, is both expensive and time consuming. Usually, it is not possible to perform all these types of tests. In the event of the impossibility of testing building fire performance in laboratory, computer simulations are used. In the near future simulation techniques will also be a part of fire testing like many sectors such as aviation and navigation. The purpose of this study is to investigate the effects of smoke curtains with different dimensions and in different positions, on smoke filling time, smoke spread velocity in neighboring enclosures by modelling with the computers simulations programs and various analytical methods. The results of this study will help architect to make the necessary changes at the beginning of the project. The environment used in this model includes a hotel room and a neighboring hallway, used as an escape route. The study consists of six sections. These sections and their contents are as follows: Section 1: This section is an introduction which emphasize the dangerous effects of hot gas and smoke occured in fire on users. Section 2 This section details the expansion of a fire in a closed environment, highlights the general concepts of a fire spreading in a building and describes the formation of smoke spread in building. Section 3 In this section, an analysis of a fire is done, the effects of a fire on humans are examined and information on fire escape routes, which play an important role in fire protection, is explained. In light of this information, important criteria to design xmescape routes are examined, and the rules that need to be followed and possible security measures from an architectural point of view are listed. Subsections four and five cover fire performance evaluation criteria in an environment that is designed according to the rules explained above, and information on computer programs helping this purpose is discussed. Section 4 This section includes the general informations about smoke curtains are given and the effects of smoke curtains on smoke filling time, smoke spread velocity and the differences in temperature are investigated by using various analytical methods and computer programs. Section 5 In this section, a fire simulation using a room and a hallway as an escape route taken from a sample hotel project is done by using the Fire Dynamics Simulator (FDS) program. In this simulation, the effects of smoke curtains, that were placed in the hallway with different size and locations, on smoke movement was investigated. The algorithm of the used program (FDS) are given in appendixA. Section 6 This section includes an evaluation of the results taken from the simulations. xiv