Modeling the growth kinetics of Bacillus cereus as a function of temperature, pH, sodium lactate and sodium chloride concentrations
Bacillus cereus'un çoğalma kinetiğinin sıcaklık, pH, sodyum laktat ve sodyum klorür konsantrasyonlarına bağlı olarak modellenmesi
- Tez No: 152290
- Danışmanlar: PROF. DR. NECLA ARAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
BACILLUS CEREUS'UN ÇOĞALMA KİNETİĞİNİN SICAKLIK, pH, SODYUM LAKTAT VE SODYUM KLORÜR KONSANTRASYONLARINA BAĞLI OLARAK MODELLENMESİ ÖZET Bu çalışmada, sıcaklık, pH, sodyum laktat ve sodyum klorür konsantrasyonlarının Bacillus cereus'un çoğalma kinetik parametreleri (lag fazı süresi ve büyüme hızı) üzerindeki etkisini ifade eden matematiksel modeller oluşturulmuştur. B. cereus'un zamana bağlı artışını en iyi ifade eden birincil seviye modeli belirlemek için f-testi kullanılmıştır. Buna göre, S. cereus'un lag fazı süresi (LAG) ve çoğalma hızını (GR) hesaplamak için Gompertz fonksiyonu seçilmiştir. Daha sonra, bu kinetik parametreler, polinomal ve modifiye Arrhenius-Davey modelleri kullanılarak bağımsız değişkenlere bağlı olarak ifade edilmiştir. R2 değerleri daha yüksek olduğu için çalışmanın devamında kullanılmak üzere polinomal modeller seçilmiştir. Normal dağılıma daha yakın bir hata dağılımı elde etmek için, modellemede çoğalma kinetik parametrelerinin doğal logaritmaları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
MODELING THE GROWTH KINETICS OF BACILLUS CEREUS AS A FUNCTION OF TEMPERATURE, pH, SODIUM LACTATE AND SODIUM CHLORIDE CONCENTRATIONS SUMMARY Mathematical models describing the growth kinetic parameters (lag phase duration and growth rate) of Bacillus cereus as a function of temperature, pH, sodium lactate and sodium chloride concentrations were obtained in this study, f-test was performed to select the most efficient primary level model for describing the change in B. cereus numbers with respect to time. According to this, Gomperlz function was chosen to calculate the lag phase duration (LAG) and growth rate (GR) of B. cereus. Then these kinetic parameters were expressed as a function of the independent variables using the polynomial model and the modified Arrhenius-Davey model. Polynomial models were selected to be used in further study as they have higher R2 values. In order to obtain a residual distribution closer to a normal distribution, the natural logarithm of the growth kinetic parameters were used in modeling.