Statik itme yöntemiyle bina tahkiki ve güçlendirme hesabı
Construction analyze and reinforcement calculation by the pushover method
  1. Tez No: 152301
  2. Yazar: ŞÜKRÜ ÖZUYGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
STATİK İTME YÖNTEMİYLE BİNA TAHKİKİ VE GÜÇLENDİRME HESABI ÖZET Bu çalışmada betonarme yapı sistemlerinde gerçeğe daha yalan bir analiz yöntemi olan statik itme yöntemi kullanılarak seçilen tipik bir bina üç boyutlu olarak analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar ile gerekli kontroller yapılarak yapı güçlendirilmiştir. Güçlendirme işleminde de aynı analiz yolu izlenmiştir. Yedi bölüm halindeki çalışmanın birinci bölümünde konunun tanıtılması ve çalışmanın amacı yer almaktadır. ikinci bölümde performans kavramı anlatılmış ve hasar tesbit seviyeleri gösterilmiştir. Üçüncü bölümde statik itme yönteminin hızlı ve kolay biçimde yapmak amacıyla kullanılan SAP2000 programının işleyişi ve aranan performans noktasının bulunması, bulunan performans noktasının kullanılabilirliği araştırılmıştır. Dördüncü bölümde ise bina performansını artırılması için yapılması gereken güçlendirmeler ile güçlendirme yapımı ve amaçlan anlatılmıştır. Beşinci bölümde statik itme analizi yapan programlardan Eparc ve Sap2000 paketinin tanıtımı, kullanılması, amaçları ve modelleme için gerekli adımlar anlatılmış, altıncı bölümde ise seçilen beş katlı betonarme yapı projesi üzerinde bu beş bölümün uygulaması yapılmış gerekli güçlendirme şekli belirlenmiş ve gerekli güçlendirmeler yapılarak son performans seviyesi bulunmuştur. Ayrıca temel tabanındaki gerilme kontrolleri yapılmıştır. Son bölümde tüm bu çalışmadan elde edilen sonuçlar açıklanmış ve yorumlanmış, eparc ve sap programının sonuçlan karşılaştınlmış, güçlendirmeler yapılmış ve genel olarak değerlendirilmiştir. Ekte ise projenin kalıp ve mimari planlan, güçlendirilme ilavelerinin açılımı ve analiz programında kullanılan veriler ile bazı tablolar verilmiştir. xn
Özet (Çeviri)
CONSTRUCTION ANALYZE AND REINFORCEMENT CALCULATION BY THE PUSHOVER METHOD SUMMARY In this study, a conventional apartment building is inspected according to three dimensions by using“Pushover Analyze”method, which reflects more accurate results for reinforced concrete construction system. With the results from“Pushover Analyze”method, building is reinforced. This study consists of seven chapters. In the first chapter introduction and the aim of the study are presented. In the second chapter, performance concept is described, and failure levels are shown. For the third chapter, work principle of S AP2000 program is introduced, and also favorable performance point and feasibility of the point are searched thoroughly for using“Pushover Analyze”method effectively. In the fourth chapter, aims and methods for reinforcing the building are explained; moreover reinforcing the building is presented to increase the structural performance. In the fifth chapter, both programs for Pushover Analyze method,“EPARC and SAP2000”computing programs and aims for using them are presented. Besides, using and modeling of the programs are offered. In the sixth chapter,“RC buildings with five storeys”is inspected. According to the results gained from the methods mentioned in the preceding five chapters, types of reinforcing methods for the building are designated, and also final performance level is found by applying appropriate strengthening process. Also stresses of the base foundation are checked. In the last chapter, results obtained from this study are discussed; EPARC and SAP programs are compared with each other according to outcomes, and strengthening process is evaluated. In the appendix, model, architectural plan, data used in analyzing programs for the project and some tables are submitted. xin