Kentsel mekanda yer alan parkların aydınlatma kriterlerinin incelenmesi: Kadıköy Selamiçeşme Özgürlük Parkı örneği
Research of the lighting criteria for parks in urban space: Kadıköy Selamiçeşme Freedom sample project
- Tez No: 152322
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALPİN KÖKNEL YENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET KENTSEL MEKANDA YER ALAN PARKLARIN AYDINLATMA KRİTERLERİNİN İNCELENMESİ: KADIKÖY SELAMİÇEŞME ÖZGÜRLÜK PARKI ÖRNEĞİ Aydınlatma, parklarda; kullanım saatlerini, emniyeti ve güvenliği arttırarak parkın sahip olduğu estetik değerleri vurgular. Aydınlatmayla desteklenen atmosfer, park kullanıcılarının ilgisini çekerek o mekana doğru yönlenmelerini sağlar. Bu çalışmanın amacı, parkların aydınlatılmasına ilişkin temel bilgilerin ışığında kentsel mekanda yer alan parkların aydınlatma kriterlerinin ele alınması ve bu kriterlere bağlı olarak örnek bir semt parkının değerlendirilmesidir. Belirtilen amaca yönelik olarak tez çalışması 6 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çalışmanın amacı, kapsamı ve sınırlan belirtilmiştir. İkinci bölümde, kentsel mekan, kentsel açık ve yeşil alanlar, kentsel yeşil alanlardan park kavramı ve kent hiyerarşisi içinde yer alan mahalle parkı, semt parkı ve kent parkı konularına değinilmiştir. Üçüncü bölümde, aydınlatmanın konusu, türleri ve taşanını, kentsel değer aydınlatması ve kentsel değer dışı aydınlatmayı kapsayan kentsel aydınlatmayla ile ilgili kavramlar, görsel açıdan konforlu bir çevrenin oluşturulmasında etkili olan dizayn parametreleri, dış aydınlatmada kullanılan yapma ışık kaynaklarının ve aygıtlann sınıflandınlması, dış aydınlatmada kullanılan fiber optik ve LED sistemleri ve dış aydınlatmanın olumsuz etkileri ve alınabilecek önlemler yer almaktadır. Dördüncü bölümde, parklarda aydınlatma tasanmının genel özellikleri, park aydınlatmasında kullanılan teknikler, park aydınlatma türleri ve parklarda yer alan peyzaj öğeleri ve bu alanlarda gerçekleştirilen eylemler için yaratılmak istenen etkinin nasıl sağlanabileceği anlatılmaktadır. Parklarda yer alan peyzaj öğelerinin aydınlatılması, ağaç, heykel ve odak noktası, düşey yüzey, çardak, pergola, yaya yolu, merdiven, bisiklet yolu ve su elemam konulannı kapsamaktadır. Beşinci bölümde, çalışma alam olarak seçilen Kadıköy Selamiçeşme Özgürlük Parkı' nm coğrafi konumu ve semt sakinleri için taşıdığı öneme değinilmiştir. Daha sonra, dördüncü bölümde yer alan açıklamalar doğrultusunda çalışma alanının değerlendirilmesi yapılmaktadır. Altıncı bölümde, çalışmanın sonuçlan yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY RESEARCH OF THE LIGHTING CRITERIA FOR PARKS IN URBAN SPACE : KADIKÖY SELAMİÇEŞME FREEDOM SAMPLE PROJECT In parks, lighting can add aesthetic beauty, expand the number of usable hours, improve safety, increase security, and develop a desired image. Supported by lighting, this atmosphere attracts interest of park users and supply orientation to the space. The purpose of the study is the research of the lighting criteria for parks in urban space with the help of the basic knowledge about lighting of parks and the evaluation of these criteria for a sample project. The study consists of 6 chapters. In chapter 1, the purpose, the method and the comprehension of the study are explained. In chapter 2, the descriptions of urban space, urban open space and urban green area, park and park classification which takes place in urban hierarchy are examined. In chapter 3, the subject of lighting, the types and the design of lighting, the concept of urban value and non-urban value, the design parameters about visual comfort conditions, the classification of the light sources and luminaires, fiber optic and LED sistems and negative effects of outdoor lighting and precautions are given. In chapter 4, the basic information about the illumination of parks, the techniques and the types of parks illumination, and how the desired effects can be achieved for landscape elements and outdoor facilities in parks is explained. The illumination technique of the landscape elements in parks consists of tree, statue and focal point, vertical display, gazebos, pergola, pedestrian walkway, step, cycle path and water feature. In chapter 5, the geographical place and importance of the Kadıköy Selamiçeşme Freedom Park for inhabitants. Then, the evaluation of the general criteria of park lighting design in the sample project is considered. In chapter 6, the conclusion of the study is given. XI