Stibnit filizinde atomik absorpsiyon spektrofotometresi ile eser element analizi
Trace element analysis with atomic absorption spectrophotometry in stibnite ore
  1. Tez No: 15233
  2. Yazar: ÜMİT ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAT BALKI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada stibnit( antimon! t) filizinde alev ato mik absorpsiyon spektrofotometresi ile Co, Fe, Cu, Fb, Ni, Ag ve Zn elementlerinin analizi yapılmıştır. Bunun yanı- sıra yine filiz içindeki antimon ve arsenik tayinleri de yapılmıştır. örnekler Turhal Antimon İşletmelerindeki ham cevher, atik ve konsantre ünitelerinden birbirini izleyen beş gün boyunca alınmıştır. örnekler dört farklı yöntemde çözülüp analiz sonuçları değerlendirilmiştir. Analiz sonuçlarına dayanarak yöntemlerin birbiri ile karşılaştırılması yapılmış, antimon dışındaki elementlerin cevher içindeki bollukları saptanmış ve antimonun zenginleştirilmesi sırasında diğer elementlerin davranışları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; the analysis of flame atomic absorpti on spectrophotometre with Co, Cu, Fe, Pb, Ni, Ag and Zn elements at stibnite- ore were made. In addition to this, the antimony and arsenic determinations in ore were made too. The samples were taken from raw ore, residue and concentrate unities in Turhal Antimon, İşletmeleri during successive five days. The samples were solved in four different methods and the results of the analysis were evaluated. According to the results of analysis; the comparison of the methods was made, the abundance of elements except, antimony in ore was established and during the flotation of the antimony the attitudes of another elements were examined.