Türkiye tarımında istihdam ve işsizlik
- Tez No: 15232
- Danışmanlar: PROF.DR. HALİL ÇİVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Bu çalışmada Türkiye tarımında istihdam ve işsizliğin yapısı makro düzeyde, Cumhuriyet ' in kuruluşundan günümüze kadar incelenmeye çalışılmıştır. Konu ilk önce kuramsal yönüyle ele alınmıştır. Bu çerçeve içerisinde istihdam ve işsizlik kavramları açıklanmış, daha sonra da tarım sektörünün kendine özgü koşulları ve bunların tarımsal istihdam ve işsizlik üzerine etkileri incelenmiştir. Son bölümde, Türkiye tarımında istihdam ve işsizlik konuları ele alınmıştır. Bu bölümde, tarımsal nüfusun toplam nüfus içindeki payı, istihdamın sektörel dağılımındaki geliş meler, tarımda istihdam edilenlerin çalışma şekillerine göre dağılımı gibi konular incelenmiştir. Ayrıca, tarımda görülen gizli ve mevsim işsizliği tahminleri ve bunların giderilmesi ne yönelik ilke ve politikalar da ele alınmıştır. Çalışma sonucunda Türkiye tarımının istihdamdaki payının henüz çok yüksek düzeyde olduğu, tarımda küçük aile işletmelerinin yaygın olduğu ve buna bağlı olarak tarım sektörü ile tarım dışı sektörlerde ve tarımın kendisi içinde gelir dağılımında dengesizlikler bulunduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Employment and unemployment structure in Turkish agriculture has been studied in this research since foundation of Turkish Republic in 1923. Firstly, the subject was handled in theoritical basis. After defining the concepts of employment and unemployment, the specific conditions of the agricultural sector and the effects of these conditions on agricultural employment and unemployment has been studied. At a later section employment and unemployment in Turkish agriculture was studied. The subjects such as share of agricultural population in the total population, developments of sectoral distribution of employment, the distribution of fully employed persons according to their professional status, the distribution of farms according to farm sizes were studied. Agricultural hidden and seasonal unemployment forecasts and the principles and policies in order to prevent them was studied. As a research result, it is found that the share of the agricultural sector in employment is still so high, and an unbalanced income distribution in farm and non-farm sector was observed because of the ample existence of small family farms.