Silifke Aya Tekla Bazilikası Sarnıcı restorasyon projesi
The restoration project for the Cistern of Hagia Thekla Basilica in Silifke
- Tez No: 152330
- Danışmanlar: PROF.DR. ZEYNEP AHUNBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
SİLİFKE AYA TEKLA BAZİLİKASI SARNICI RESTORASYON PROJESİ ÖZET Aya Tekla Bazilikası Sarnıcı, Silifke'nin yaklaşık 2 km. güneyinde bulunan ve Erken Hristiyanlık Dönemi 'nin önde gelen hac merkezlerinden biri olan Aya Tekla (Meryemlik) Sit Alanı' nda yer almaktadır. Silifke, Güney Anadolu kıyılarında sıralanan tarihi ve arkeolojik merkezlerin en önemlilerindendir. Silifke'yi Aya Tekla Sit Alanı'na bağlayan antik yolun kalıntılarına günümüzde de rastlanmaktadır. Yerleşim 5.yy'a tarihlendirilmektedir. Alanda yer alan Yeraltı Kilisesi, Aya Tekla Bazilikası' nın günümüze kadar ayakta kalabilmiş tek parçası olan apsis duvarı ve hemen bu duvarın kuzeyinde yer alan sarnıç en önemli kalıntılardır. Bunlardan başka bölgede çok sayıda sarnıç, su haznesi, kilise, hamam ve kent surlarının izlerine rastlanmaktadır. Tez konusu olarak seçilen sarnıç, bölgede iyi durumda ayakta kalabilmiş nadir yapılardan biridir. Dikdörtgen planlı yapı 12.16 m x 14.1 Om boyutlarındadır. Mekanın yüksekliği özgün zemini kaplayan toprak dolgu zeminden tonozların tepe noktasına kadar 4.60m dir. Mekanı çevreleyen duvarların dış yüzü kesme taş bloklarla kaplıdır. Kesme taş örgünün gerisinde moloz taş ve harçtan oluşan bir dolgu yer alır. İçeride tuğladan ve üzeri horasan sıvalı iç cidar vardır. Mekan, beşer sütundan oluşan iki sütun sırası ile üç nefe bölünmüştür. Bugün tonozları taşıyan sütunların yarısından fazlası toprağa gömülüdür. Sütunlar netler arasındaki kemerleri ve tonoz örtüyü taşımaktadır. Kesme taş kemerler üzerinde, tonozların başladığı seviyede korniş yer almaktadır. Kesme taş tonozlar duvarlara ve kemerlere oturmaktadır. Sarnıcın içine inen merdiven kısmı güney duvarına bitişik olarak kalmıştır. Etrafındaki bir çok yapıya göre iyi durumda olmasına rağmen, sarnıcın tonoz ve duvarlarında malzeme kayıpları görülmektedir. Sütunların kesitleri incelmiş ve bütün bunlar yapıyı statik olarak tehlikeye sokmuştur. Bu tez çalışmasında, öncelikle kütüphane araştırması yapılmıştır. Kilikya bölgesi ve Silifke kenti tarihçesi araştırılmış, Aya Tekla Sit Alanı' nın yerleşimi, alanda yer alan kalıntılara ait tarihi bilgiler ve çizimlere ulaşılmıştır. Çok sayıda Bizans sarnıcının bulunduğu İstanbul'daki örnekler üzerine yapılan araştırma, Bizans dönemi sarnıçlarının plan şemaları, malzeme ve yapım tekniklerinin anlaşılmasına yardımcı olmuştur. Yapının mevcut durumu ayrıntılı olarak ölçüm ve fotoğrafla belgelenmiş, veriler 1/50 ölçekli çizimlere aktarılmış ve yapının analitik rölövesi hazırlanmıştır. Çizimler üzerinde yapı hasarları ve malzeme farklılıkları gösterilmiştir. Yapıda kullanılan taş ve harçların analizleri yapılmış, sarnıçta kullanılan yapım teknikleri ayrıntılı olarak tanımlanmıştır.Aya Tekla Bazilikası Sarnıcı ile benzer yapılar arasında yapılan tipolojik karşılaştırmadan elde edilen veriler, yapının yıllar boyunca yitirdiği elemanlarının ve mimari özelliklerinin saptanmasını sağlamıştır. Bu bilgiler ve yapının kendisinden elde edilen veriler ışığında bir restitüsyon önerisi hazırlanmıştır. Rölöve ve restitüsyon projesi değerlendirilerek, yapının korunması için müdahale kararlan geliştirilmiştir. Bu kapsamda, yapıya ait bilgileri arttıracağına inanılan bir kazı yapılması, mevcut durumu korumaya yönelik strüktürel sağlamlaştırmalar ve bütünlemeler, yapıya uymayan önceki yenilemelerin düzeltilmesi, bozulmalara neden olan bitki oluşumlarının temizliği ve yapının sürekli bakımının sağlanması önerilmektedir. Restorasyon aşamasında yapının işlevlendirilmesi de ele alınmıştır. Yapının bir sit alanı sınırları içinde olması, yeniden kullanım önerisi için yönlendirici olmuştur. Aya Tekla Sit Alanı'nın etrafında herhangi bir koruma çizgisinin olmaması, alan içinde ziyaretçiler için yönlendirici elemanların eksikliği gibi konular göz önüne alınarak, alanın düzenlenmesi ve sunumu için öneriler getirilmiştir. Aya Tekla Bazilikası Sarnıcı'nın, içinde yer aldığı sit alanının ihtiyacını karşılayacak şekilde bir“bilgilendirme noktası”olarak işlevlendirilmesi uygun görülmüştür. xı
Özet (Çeviri)
RESTORATION PROJECT FOR THE CISTERN OF HAGIA THEKLA BASILICA IN SİLİFKE SUMMARY The Cistern of Hagia Thekla Basilica is located within one of the important pilgrimage sites from Early Christian period. The site is situated 2 km to the south of Silifke (Ancient Seleukia) which is also one of the important historical and archaeological points along the South- East coast of Anatolia. The ancient road from Silifke to Meriamlik is even visible today. The establishment is dated to the 5th century from The Basilica of Hagia Thekla, only part of the apse wall stands today. The cistern which is located to the north of the apse wall, is one of the important remains from the pilgrimage site. Ruins of numerous closed and open cisterns, churches, a bath and some parts of the city walls, are visible in the area. The cistern which is the subject of this thesis is a relatively well preserved building in the area. It has a rectangular plan measuring 12.16 m x 14.10 m. The outer facing blocks on the walls are ashlar. The core is made of rubble stone and mortar while inner wall is made of brick. The interior space is divided in to three aisles by two rows of columns. Each aisle is covered by a vault made of ashlar blocks. The columns are buried in the ground more than half of their height. There are capitals over the columns, followed by plain imposts which support the arches between the aisles. Arches are also made of ashlar. The lower structure ends with a cornice. The remain of the stair is attached to the south wall of the cistern. In spite of the good conditions of the cistern, there are losses on the vaults and walls, the columns are suffering from weathering and all these cause serious structural problems. A historical research about the region and the site was carried out as the first step of the thesis. Similar buildings, waterways and cisterns were studied. Documentation about the Byzantine cisterns in Istanbul has been very useful to understand the plan schemes, materials and construction techniques of this building. The structure was documented by photographs and 1/50 scale drawings. The difference in materials and the deteriorations were mapped. The laboratory analysis of building stones and plasters were done at the Laboratories of Istanbul Technical University, Faculty of Architecture and Faculty of Mines. Materials and construction techniques are studied. Typological research about the cisterns has been useful to determine the missing parts and the architectural details of the Cistern of Hagia Thekla Basilica. Based on this analogy and by the knowledge that had been gained from the building itself, a restitution proposal was developed. xnAs a result, proposal interventions aim at conserving the building. Structural reinforcements must be done by mortar injections through the cracks and reintegration of the missing parts. Previous interventions must be removed and replaced by proper reconstructions. Beside all these precautions proper maintenance is necessary for the building. The re-use of the cistern was studied as the subject of a restoration project. The location of the building within the archaeological site guided the proposal. Preservation and presentation problems of the site were taken into account and new suggestions were made. The Cistern of Hagia Thekla Basilica is proposed to be used as an“information point”for the site. Xlll