Franchising dağıtım kanalının Türkiye'deki gelişimi ve gıda sektöründeki durumu
  1. Tez No: 65272
  2. Yazar: CELİLE ÖZÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
VII öz 1980'li yıllardan beri yeni pazarlama dağıtım kanalları ortaya çıkmıştır. Bu kanllardan biri de franchising' dir. Bu çalışmada da, ülkemiz için yeni bir sistem olan franchising' in mevcut yapısı, sorunları, taraflar için avantaj ve dezavantajları, Türk hukuk sistemindeki yeri incelenmiştir. Çalışmada, gıda ürünleri pazarlama sistemi içinde değişik alanlarda faaliyet gösteren ve franchise veren 3 yerli firma ve bu firmalara bağlı İstanbul'da bulunan 52 birim mağaza incelenmiştir. İncelenen firmalar A, B, C olarak kodlanmıştır. incelenen 52 mağazanın %15,4'ü A firmasına, %9,6'sı B firmasına, %75'i de C firmasına bağlı işletmelerdir. Franchisor ve franchisee' lerden elde edilen birincil verilere dayalı olarak, franchisee' lerin demografik özellikleri, işletmelerin genel özellikleri basit ortalamalar ve oranlarla incelenmiştir. Sonuçlar, franchisee' lerin sistem hakkında yeterli bilgi sahibi olmadığını göstermektedir ki franchisee' lerin %21'i içinde bulundukları sistemin adım dahi bilmemektedir. Franchising yasalarla tanınmadığı için de sisteme güven tam olarak sağlanamamıştır.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT New type of marketing distribution channel in Turkey has emerged since 1980, among those emerging channels, the franchising distribution channel is important one. In this study, present situation, structure and problems of franchising in Turkey has been investigated. Advantages and disadvantages of franchising for both of franchisor and franchisee have also been evaluated. Data used in this study were collected from 3 national franchisor firm which are in food marketing business and 52 individual store which contracted whit them as franchisee in Istanbul. Here after 3 national franchisor firm are represented by leters A, B, C. 15,4% of store contracted with firm A, 9,6% of store contracted with firm B and rest which means 75% of store contracted with firm C as franchisee. The primary data, franchisee's demographic features, the general characterictics of the firms and the opinions of the franchisee are investigated by simple averages and ratios. Result shows that franchisees do not well informent about franchising system. It is found out that; 21% of franchisees do not know name of system. Franchisees do not confide the franchising system because of known laws.