Perdelerin kapasite yöntemine göre tasarımı
Design of structural wall with capacity design
- Tez No: 152345
- Danışmanlar: PROF.DR. MELİKE ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
PERDELERİN KAPASİTE YÖNTEMİNE GORE TASARIMI ÖZET Bu çalışmada ana amaç betonarme perdelerin kapasite metodu ile hesap edilmesi ve detaylandırılmasıdır. Depreme dayanıklı yapı tasarımı için yapıların kapasite tasarımında sırasıyla deprem dayanımını sağlayan esas sistemin farklı elemanları seçilir, bu elemanlar uygun olarak tasarlanır ve büyük etkiler doğuran yer değiştirmeler altında enerji dağıtımına izin verecek şekilde detaylandırılır. Kapasite tasarımı güçlü bir tasarım aracıdır. Birinci bölümde Deprem Tasarım, Deprem Performansı, Deprem dayanımı için kullanılan taşıyıcı sistemler, tasarım adımları, kapasite tasarımı ve perdeler ile ilgili diğer açıklayıcı bilgiler verilmiştir.İkinci Bölümde perdelerin kapasite yöntemine göre tasarımı anlatılmıştır.Üçüncü bölümde konsol perdeye ait birinci kaynakta verilmiş bir sayısal örnek yapılmış ve planı verilen T kesitli perdenin bu yöntemle hesap adımları ve donatı düzeni gösterilmiştir.Aym perde ülkemizde yürürlükte bulunan 1998 Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmeliğe göre de hesaplanmış, donatılmış ve aralarındaki hesap ve değer farklılıkları gösterilmiştir.Dördüncü bölümde konsol perdeye ait sayısal örnek açıklanmış ve planı verilen boşluklu perdenin bu yöntemle hesap adımları ve donatı düzeni gösterilmiştir. Sonuçlar bölümünde kapasite metodu ile hesabın üstünlükleri açıklanmıştır. xııı
Özet (Çeviri)
DESIGN of STRUCTURAL WALLS WITH CAPACITY DESIGN SUMMARY In this study,main goal is to calculate and detail structural wall using capacity method. In the capacity design of structures for earthquake resistance, distinct elements of the primary lateral force resisting system are chosen and suitably designed and detailed for energy dissipation under severe imposed deformations. Capacity design is a powerful design tool. It enables the designer to“tell the structure what to do and to desensitize it to the characteristics of the eartquake.”In section one earthquake project, earthquake performance, carrying systems used for earthquake resistance, design steps, capacity design and explanatory information which is related to the walls are explained for structural walls design according to capacity method. In section two consists the design of structural wall design with capacity method.In section three numerical example of the cantilever structural wall is explained and the calculation steps, reinforcement plan T structural walls plan is are shown.The same structural wall is also calculated and equiped by using Turkish Earthquake Code 1998 the comparision of this calculations and differences are shown. In section 4 numerical example of coupled wall is explained and calculation steps and reinforcement plans are shown for this wall.In section 5 advantages of capacity method are explained. xiv