Konut pazarlama stratejileri
Housing marketing strategies
- Tez No: 152346
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. UĞUR MÜNGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
KONUT PAZARLAMA STRATEJİLERİ ÖZET Pazarlama; ürün fikrinin oluşturulmasından başlayan, ürünün geliştirilmesi, satış ve satış sonraki aşamaları da içine alan faaliyetler zinciridir. Konut pazarlaması mekan (yer) pazarlamasının bir çeşididir. Pazarlama faaliyetleri; işletme içi ve dış çevre faktörlerinin etkisi altında bulunmaktadır. İşletme içi faktörler; pazarlama dışı işletme içi koşullar ve pazarlama karması biçiminde ikiye ayrılmaktadır. İşletme içi faktörlerden olan pazarlama karması; mamul, dağıtım, fiyat ve tutundurma olarak dört alt başlıkta incelenmektedir. İşletmeler yönetimde etkinliği ve verimliliği sağlamak için stratejik pazarlama planlaması yaparlar. Stratejik pazarlama planlama süreci; durum analizi, işletme ve pazarlama amaçlarının belirlenmesi, hedef pazarların seçimi ve stratejileri, pazarlama karması stratejileri, pazarlama planının hazırlanması, uygulama ve denetim aşamalarından oluşmaktadır. Pazarlama stratejileri, hedef pazarın belirlenmesine yardımcı olmaktadır. Hedef pazar seçiminde; talep ölçümü ve tahmini, pazar bölümlendirme, hedef pazar belirleme ve pazar konumlandırması çalışmaları yapılmaktadır. Benzer özellikleri olan müşteri grupları arasındaki farkları açıklamaya çalışan pazar bölümlendirme ile bu farklılıklar avantaja dönüştürülür. Bir diğer pazarlama stratejisi olan konumlandırma ile, işletmeler belli bir ürünü benzer ürünlere göre farklılaştırmak üzere imaj çalışmaları yaparlar. Pazarlama stratejilerinin tasarımı ve uygulanması ile birlikte tüketicilerin satın alma davranışı da belirlenmektedir. Tüketicilerin satın alma davranışlarını; kişisel, psikolojik ve sosyolojik etkenler etkilemektedir. Satın alma öncesi ve sonrasını kapsayan müşteri ilişkileri yönetiminde; müşteri ilişkileri, müşteri odaklı pazarlama ve müşteri memnuniyeti önemli kavramlardır. Müşteriye önemli değerler sağlamak, müşteri ilişkileri geliştirmek, bağlılık programlan oluşturmak ve imaj yükseltmek gibi etkenler ise müşteri memnuniyetini oluşturmaktadır. Konut insanların ikamet ederek yaşamlarını sürdürdükleri yapılardır. Pek çok ülkede konut sektöründeki yatırımlar, gayrisafi yurtiçi hasılanın % 2-8 'ini, sabit sermaye oluşumunun % 15-30'unu oluşturmaktadır. Konut sektöründeki müşterilerin bilinçlenmesi ve depreme olan hassasiyet gibi nedenlerle müşteri beklentileri eskiye göre değişmiştir. Kent içindeki konut üretim imkanlarının arsa sıkıntısı nedeniyle azalmasıyla birlikte, kent yerleşimleri kent dışına kaymaktadır. Son yıllarda bazı konut üreten firmalar, yeni konut teknolojilerini yakından takip ederek dünya standartlarına erişmeye başlamıştır. Ancak konut teknolojilerindeki gelişmelere karşın çevre, fiziki ve sosyal altyapıya bazı konut firmaları daha az bir önem vermiştir. Konut fiyatları, konut pazarlamasının en önemli faktörlerinden biridir. Tüketiciler de ekonomik zorluklardan dolayı yüksek fiyatlı konutları talep etmemektedir. Konut sektöründe ön sıralarda gelen kavramlarından biri de kalite anlayışıdır. Üretilen konutlarda kalitenin istenen düzeyde olmayışı, konut sektörünün genel bir sorunu olarak düşünülebilir.Genel olarak konut sektöründeki sorunlara bakıldığında kaçak yapılaşma ve konut ihtiyacının başta geldiği görülmektedir. Kişilerin ödeme güçlerinden ve bireysel tercihlerinden bağımsız olarak, en düşük düzeyde barınabilmelerini sağlamak için gerekli konut sayısı ve kalitesi, belli bir anda var olan konut sayısından ve kalitesinden farklı ise, aradaki fark konut ihtiyacıdır. Konut açığının kapatılmasında konut finansmanına katkıda bulunacak modellerin geliştirilmesi gerekmektedir. Arz ve talep konut pazarım oluşturan kavramların başında gelmektedir. Ekonomik kapasiteye dayanan konut arzusu konut talebidir. Konut talebinin; mevcut konut stoğuyla ve bu stokta beklenen değişimler ile yeni konut inşaatları göz önünde bulundurularak karşılanması gerekir. Konut arzının yetersizliği, konut açığının birinci sebebini oluşturmaktadır. Konut arzını; konut üretimi, yenilenme, yıkım, yangın ve afetlerden dolayı konut kaybı da etkilemektedir. Konut arzım oluşturan en önemli etkenlerden biri konut üretimidir. Konut üretim şekilleri yapım teknolojilerine göre farklılık gösterir. Konut üretiminin; tüketicilerin ihtiyaçlarına, alışkanlıklarına, sosyal ve kültürel yapılarına cevap verecek şekilde planlanması gerekir. Konut üretiminde konut üreticilerinin karşılaştığı sorunların başlıcaları; arsa, finansman, yapı teknolojisi, yapı malzemeleri, bürokrasi ve işçiliktir. Konutlar; kat sayısına, kullanım biçimlerine, yasal durumlarına, hedef kitlelerine ve tiplerine göre sınıflandırılabilirler. Yapım teknolojileri ve kalite tüketicilerin konut satın almalarım önemli ölçüde etkilemektedir. Çalışmanın uygulama bölümünde konut üreten ve/veya pazarlayan firmaların pazarlama stratejilerinin tespit edilmesi amacıyla yapılan anket çalışmasının sonuçlan yorumlanmıştır. Bire bir mülakat biçiminde yapılan anket çalışmasında, 60 konut pazarlayan firma ve 1 kamu kurumu (TOKİ) ile görüşülmüştür. Bufirmalarla yapılan konut pazarlama profili araştırmasında; pazarlama stratejilerinin ne olduğu, pazarlama araştırmalarının önemi, müşteri memnuniyetine verdikleri önem, kullanılan tutundurma karması araçları, konutun ve çevresinin özellikleri, firmanın konut sektörü içinde kendisini nasıl gördüğü ve tutundurma faaliyetleri için neler yapıldığı belirlenmek istenmiştir. Anket çalışmalarının değerlendirilmesi sonucunda,“Konut Firmalarının Konut Pazarlama Stratejileri Profili”ortaya çıkarılmıştır. Bu profile göre çağdaş bir konut pazarlama modelinde; konut firmalarının toplam kalite yönetimi çerçevesinde müşteri odaklılığına önem vermeleri gerektiği, yeni konut teknolojilerinin müşteri kazanmada önemli olduğu, konut pazarlamasının ayrı bir uzmanlık gerektirdiği, internet ortamında reklam ve satışın gerekli bir hale geldiği, konut pazarlamasının stratejik konut pazarlama planlamasına dayandığı, müşteri kazanmak kadar müşteriyi elde tutmanın gerekli olduğu ortaya çıkmıştır. xı
Özet (Çeviri)
HOUSING MARKETING STRATEGIES SUMMARY Marketing is a chain of activities starting from the formation of the product idea and covering the development of the product, sale and after-sale. House marketing is a kind of location (site) marketing. Marketing activities are under the influence of internal and external environmental factors. Internal factors are classified into two groups as internal non-marketing factors and marketing mixture. The marketing mixture which consists of internal factors comes under four headings as product, distribution, price and establishment. Concerns conduct strategic marketing planning procedures in order to ensure efficiency and productivity in management. The strategic marketing planning process consists of the situation analysis, establishment of the organizational and marketing objectives, selection and strategies of target markets, marketing mixture strategies, drawing up of the marketing plan, application and supervision. Marketing strategies assist in the establishment of the target market. While selecting the target market, efforts are used to measure and predict demand, to divide the market, to establish the target market and to position the market. Thanks to market division attempting to define the differences between similar customer groups, those differences are converted into advantages. Positioning which is yet another marketing strategy allows companies to conduct imaging studies in order to differentiate a product from similar ones in the market. With the design and application marketing strategies, the purchasing behavior of customers is established. The purchasing behavior of customers is influenced by personal, psychological and sociological factors. In the management of customer relations both before and after the purchase, customer relations, customer-oriented marketing and customer satisfaction are important concepts. Factors such as providing important values to customers, to develop customer relations, to draw up affiliation programs and to raise the image constitute customer satisfaction. Houses are where people reside and live. In many countries, investments in the housing sector comprise 2-8% of the gross national product and 15-30% of the fixed capital formation. Because of reasons such as the increasing knowledge level of housing customers and sensitivity towards earthquakes, customer expectations have undergone important changes. As the housing construction possibilities within cities decrease because of the lack of suitable land, housing settlements are now being built outside the cities. In recent years, some construction companies started to closely monitor the new housing technologies to reach international standards. However, in spite of developments in the housing technology, some housing companies attached less importance to the environment and physical and social substructure. House prices comprise one of the most important factors of housing marketing. Because of economic difficulties, customers do not demand high-priced houses. One of the most important notions in the housing sector is the understanding of quality. The lack of quality in constructed xiihouses may be considered to be a general problem of the housing sector. In general, the most prominent problems encountered by the housing sector are unlicensed housing and need for housing. Independently from people's economic power and personal preferences, if the number and quality required to have people residing in houses with the lowest possible quality are different from the number and quality already existing at a specific moment, then the difference is called as the housing need. In order to fulfill the said need, models capable of contributing to housing financing should be developed. Demand and supply are the prominent notions comprising the housing market. The need for housing based on economic capacity is the housing demand which should be accommodated by making use of the existing housing stock and by considering any expected changes in the said stock as well as new constructions. Shortage of housing supply is the most important reason of housing deficit. Housing supply is also affected by housing loss due to housing production, renewal, demolishment, fire and natural disasters. One of the most important factors comprising the housing supply is housing production. Types of housing production vary depending upon the construction technology. Housing production should be planned in such a way so as to fulfill the customers' demands, habits, social and cultural structures. The main problems that house constructors face in the field of residence construction are building sties, financing, construction technology, construction material bureaucracy and labour. Houses could be classified in terms of the number of floors, type of utilization, target audience and types. Construction technologies and quality have an important effect on the purchase of houses by customers. In the application section, the results of the questionnaire serving to establish the marketing strategies of companies constructing and/or marketing housing are construed. During the questionnaire study, face-to-face interviews were conducted with 60 companies marketing housing and 1 public establishment (TOKİ). The housing marketing profile research conducted with those organizations aimed to determine the type of marketing strategies, the importance of marketing researches, the importance attached to customer satisfaction, the means of establishment mixture used, the characteristics of the house and its surroundings, the status of the company within the housing sector and what kind of establishment activities are conducted. The assessment of the questionnaire studies revealed the“Housing Marketing Strategies Profile of Housing Companies”. According to this profile, housing companies should attach importance to customer-orientation within the framework of total quality management, that new housing technologies play an important role in gaining new customers, that housing marketing requires a separate specialization, that sales and advertising over the Internet are indeed a must, that housing marketing depends upon strategic housing marketing planning and that it is as much important to maintain the customer as gaining the customer in the first place in a contemporary housing marketing model. xm