Zeminlerin sıvılaşabilirliğine ince dane oranı ve plastisitenin etkisi
The effects of fines Content and plasticity on soil liquefaction
- Tez No: 152360
- Danışmanlar: DOÇ. AYFER ERKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ZEMİNLERİN SIVILAŞABILIRLIGI ÜZERİNE İNCE DANE ORANI VE PLASTİSİTENİN ETKİSİ ÖZET Bu tez çalışmasında, depremlerde ortaya çıkarak özellikle kumlu ve siltli zeminlerde zemin mukavemetini tamamen ortadan kaldıran ve bunun sonucunda yapıların dönmesine, oturmasına,şev kaymalarına sebep olan zemin sıvılaşması vakası ve zeminlerin sıvılaşma potansiyelini hesaplama yöntemleri ve zemin sıvılaşmasına ince dane oranı ve plastisite parametrelerinin etkisi incelenmiş, 17 Ağustos 1999 Kocaeli depreminin ardından Adapazarı ilinde oluşturduğu sonuçlar irdelenmiştir. Araştırma kapsamında zemin sıvılaşmasının mekanizmasını açıklayan, sıvılaşmanın yapılar üzerindeki etkilerini gösteren yayınlar incelenmiş ve sıvılaşma araştırmaları tarihi içerisinde bu konu üzerine yapılan diğer araştırmacıların çalışmalarından yararlanılarak literatür çalışması oluşturulmuştur. Ülkemizde ve dünyada yaygınlıkla kullanılan sıvılaşmayı etkileyen, tetikleyen, faktörler, sıvılaşma potansiyeli analizi kriterleri, ve parametreleri incelenmiştir. Sıvılaşma potansiyelini ortaya çıkarmak için yapılan arazi deneyleri ve laboratuar deneyleri ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Araştırma içinde kullanılacak olan standart penetrasyon deneyi ile ilgili düzeltmelere yer verilmiştir. Körfez ve Adapazarı bölgesinin jeolojik yapısına ana hatlarıyla değinilmiş ve 17 Ağustos 1999 Kocaeli depreminin parametreleri hakkında ayrıntılı veriler sunulmuştur. Deprem sırasında oluşan en büyük yer ivmesi değeri çeşitli yöntemlerle hesaplanıp 17 Ağustos 1999 Kocaeli depremi için ortalama bir değer seçilmiştir. 17 Ağustos 1999 Kocaeli depremi sonrasında Adapazarı bölgesinde sıvılaşmanın yoğun olarak görüldüğü İstiklal, Cumhuriyet ve Tığcılar Mahallelerinde yapılan sondajlardan elde edilen zemin verileri derlenmiştir. Bu verilerin ince dane oranı ve plastisiteyle olan ilişkileri gösterilmiştir. SPT'ye bağlı sıvılaşma potansiyeli hesaplama yöntemlerine değinilmiş, Seed ve diğ.,2001 yöntemi kullanılarak arazi verileri için (Nı)6o ve dinamik kayma gerilme oranı değişimini içeren detaylı grafikler oluşturulmuştur. Diğer taraftan Adapazarı, İzmir, Erzincan bölgelerinden alman örselenmemiş numunelerle yapılmış çeşitli laboratuar deneyi çalışmaları derlenerek, bu numunelerde sıvılaşmayı etkileyen parametrelerin birbirleriyle değişimleri ayrıntılı olarak gözlemlenmiştir. Örselenmiş numune verilerini zenginleştirmek için literatürde yer alan Ishihara, 1979, Ishihara'dan sonra, 1993, Seed ve diğ.,1985, Yoshimi ve diğ.,1989 çalışmalarından da veriler derlenmiştir. Tüm örselenmemiş numune deney verileri Seed ve Peacock, 1971 bağıntısına göre arazi şartlarına uyarlanmıştır ve arazi için oluşturulmuş dinamik kayma gerilme oranı ve düzeltilmiş SPT değerlerinin değişimini gösteren grafikler oluşturulmuştur. xııBu bağlamda NCEER, 1997'den sonra çalışmasından farklı %100, %90, %80 ve %55 ince dane oranlan için sıvılaşma sınır eğrileri elde edilmiştir. Elde edilen sıvılaşma sınır eğrileri Adapazarı arazi verilerine adapte edildiğinde eğrilerin ve verilerin birbirleriyle uyumlu olduğu gözlenmektedir. 17 Ağustos 1999 Kocaeli depremi sıvılaşmanın ülkemiz için ne kadar büyük problemler ortaya çıkarabileceğini göstermiştir. Bir çok parametrenin etkilediği sıvılaşma karışık bir mekanizmaya sahip olsa da matematiksel açıdan modellenemez değildir. Özellikle Adapazarı bölgesinde sıvılaşma potansiyeli görülen yerlerde düzgün arazi deneyleri yapılıp, bu deney verileri laboratuar verileriyle desteklenirse bölgenin bütünündeki sıvılaşma durumu için bir kaynak oluşturulup, bir sıvılaşma güvenliği haritası oluşturulabilir. Tabi ki tüm bunları yapabilmek için sıvılaşmayı iyi anlamak ve sıvılaşmayı etkileyen faktörlerin birbirleriyle olan etkileşimini iyi bilmek varılmak istenen noktaya büyük ışık tutacaktır. xııı
Özet (Çeviri)
EFFECTS OF FINES CONTENT AND PLASTICITY ON SOIL LIQUEFACTION SUMMARY Soil liquefaction occurs during earthquakes and decreases the soil strength to zero value. As a result of this the buildings can settle, tilt and fell down. This situation causes lots of damages both building and human life. In this study, methods on evaluation of liquefaction potential were investigated and a case study from Adapazarı was conducted to understand the effects of fines content and plasticity over liquefaction after the 17 August 1999 Kocaeli Earthquake. In this study first researches on liquefaction have been focused to understand the liquefaction mechanism, visualize the effects of liquefaction over the constructions and also the development and improvement of evaluation of soil liquefaction potential in research history. The parameters those affect and trigger the soil liquefaction and the relations between these parameters were also investigated. In- situ and laboratory soil testing and sampling methods and their procedures was explained specifically. Standard penetration test and the corrections of SPT blow count was given in the frame of research. Adapazarı and Izmit Bay region's geological and geotechnical structure were presented generally and the 17 August 1999 Kocaeli Earthquake data was obtained from boreholes drilled in situ and some borehole data was provided from local authorities. The peak ground acceleration value in the earthquake was evaluated in several methods and a mean value was chosen for 17 August 1999 Kocaeli Earthquake. Soil data that was obtained from the soil borings conducted on the most liquefied zone in Adapazarı namely İstiklal, Cumhuriyet and Tığcılar region after the 17 August 1999 Kocaeli earthquake. The relations between of the soil parameters and fines content and plasticity were also presented. The SPT based soil liquefaction evaluation methods were explained and by using Seed et.al.,2001 method the (NOöo and cyclic stress ratio charts were produced for in-situ soil samples obtained from Adapazarı. On the other hand data obtained from the undisturbed soil samples drilled in Adapazarı, İzmir and Erzincan and tested in laboratory conditions by using dynamic triaxial pressure, dynamic simple shear and dynamic torsional tests. Erken ve diğ.,(1994), Kaya ve diğ., (2002), Ülker, (2004), Ishihara et al., (1979), Ishihara (after 1993), Seed et.al (1985) and Yoshimi et.al. (1989) research data were also used in the study. These date were re-evaluated for providing the harmony with in-situ parameters by using Seed and Peacock, (1971) study. After that by using Seed et.al.,2001 method the (Nj)6o and cyclic stress ratio charts were produced again for the undisturbed samples. XIVAt this point the soil liquefaction limit curves (cyclic stress ratio curves) depend on the fines content %100, %90, %80, %55 were produced in the charts. These curves were also adopted to in-situ data in Adapazarı region. It was observed that the cyclic stress ratio curves for different fines content ^represents the in-situ values as well in a harmony. 17 August 1999 Kocaeli Earthquake had showed the soil liquefaction is a huge problem and may cause serious damages in our country. The soil liquefaction has many variants that affect to structure and it can be modeled mathematically. If the proper and numerous in-situ tests can be conducted in the Adapazarı region for the places have a liquefaction potential, the liquefaction map can be produced. But first of all the liquefaction phenomena and the relationships between the soil and earthquake parameters must be understand properly. This will illuminate the destination on liquefaction. xv