Process and success factors of innovation in Turkish-German joint ventures
Türk-Alman ortak girişimlerinde yenilikçi süreç ve başarı faktörleri
  1. Tez No: 152359
  2. Yazar: TOLGA AÇAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİMET URAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
ÖZET Bu çalışmada amaçlanan Türk- Alman ortak girişimlerinin incelenmesi, özellikle yenilikçi faaliyetler açısından gelişmiş ülkelerin gelişmekte olan ülkelere etkisini gözönünde bulundurarak bu ortaklıkların basan faktörlerinin saptanması ve Türk ortağa getirilerinin belirlenmesidir. Bu amaçla, önce bu konulardaki mevcut literatür taranmıştır, ardından bir anket hazırlanarak Türk- Alman ortak girişimleri incelenmiştir. Çalışmanın ilk kısmını oluşturan literatür bölümünde önce yenilik ve ortak girişim kavramları, sonrasında ortak girişimlerdeki yenilikçi faaliyetler işlenmiştir. Bu bölümün sonunda ise literatür taraması sonucu elde edilen buğular ve bu alandaki geçmiş çalışmalar değerlendirilerek Türk-Alman ortak girişimlerinin basan faktörleri, basan kriterleri ve bu ortaklıklarda sıklıkla yaşanan problemler belirlenmiştir. İkinci kısmı oluşturan araştırma kısmında, oluşturulan anket yardımıyla Türkiye'deki Türk-Alman ortak girişimleri araştırılmıştır. Bu araştırma ile bu ortaklıkların basan faktörleri, yenilikçi faaliyetleri ve bu faaliyetlerle bağlantılı unsurlar incelenmiştir. Bu çalışmanın sonucunda, literatür kısmına göre, Türk- Alman ortak girişimlerinin başlıca basan faktörünün iki ülke arasındaki kültürel farklılıkların yaratacağı problemlerin aşılması olduğu ortaya çıkar. Literatür kısmının diğer parçaları yenilik ve ortak girişim kavramlannın aslında son derece geniş kavramlar olduğunu, ve buna bağlı olarak da ilişkilerinin birçok şekilde olabileceğini ortaya koymaktadır. Ancak şunu söylemek mümkündür ki, bir ortak girişimde yenilik sayılacak sonuçlara ulaşılması için, bilgi veya öğrenme gibi konuların dikkatle ele alınması gerekmektedir. Çalışmanın araştınna kısmı da ilginç sonuçlar ortaya koymaktadır. Örneğin her ortağın bu ortaklıktaki hedefleri ile ortaklığın basan düzeyi arasında bir bağıntı bulunmaktadır. Bunun yanında her bir hedefin farklı başarı kriterleri ile bağlantılı olduğu söylenebilir. Aynı şekilde ortaklık bünyesindeki yenilikçi faaliyetler de bu xıııkriterler ile bağlantılı olarak incelenebilir. Araştırmadan çıkan diğer bir sonuca göre ise, bu ortak girişimde sonuca yönelik stratejik nitelik taşıyan hedefleri olan şirketler yenilik yaratabilmekterdirler. Yeniliği doğrudan etkileyen bir başka faktör ise bekleneceği gibi, ortaklar arasındaki bilgi ve teknoloji alışverişidir. xıv
Özet (Çeviri)
SUMMARY The scope of this study is to analyse Joint Ventures between Germany and Turkey and determine the success factors of these partnerships and find out the contributions of these Joint Ventures on the Turkish partner, considering especially the influence of Joint Ventures with developed countries on the innovativeness of developing countries. In order to do this first the existing literature on these subjects was researched, then a questionnaire was designed to analyse Turkish-German Joint Ventures. ha the first part of the study, the literature part, innovation, Joint Venture, then innovative activities in Joint Ventures are studied. At the end, again as a literature research, the success factors, success criteria and problems of Turkish-German Joint Ventures, considering past studies in this area, are determined. In the second part Turkish- German Joint Ventures in Turkey are analysed, using a questionnaire. Within this research, the innovative activities of these Joint Ventures, with their success factors and other related issues, are determined. As the result of this study; it is obvious considering the literature part, the main success factor of Turkish-German Joint Ventures are solving problems that are caused by cultural differences between two countries. Other parts of the literature reveal that both innovation and Joint Venture are broad concepts and their relation can be in various ways. However it is possible to say that innovation outputs in a Joint Veture can only exist, when certain issues like knowledge or learning are considered. The research part also reveals interesting results like the relationship of each partner's aims to the success level of the Joint Venture. Furthermore, every single aim can explain the components of success in the Joint Venture. The innovation activities and the success of these activities are related to these components, too. Only those firms can innovate, that have strategic aims for this Joint Venture. Another factor that directly influences innovation is as expected the transfer of know-how and technology between partners. xv