Lojistik hizmetlerinin dışarıdan sağlanması ve 4PL kavramı
Logistics outsoucing and 4PL concept
- Tez No: 152363
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TİJEN ERTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
LOJİSTİK HİZMETLERİNİN DIŞARIDAN SAĞLANMASI VE 4PL KAVRAMI ÖZET Bu çalışmada, lojistik hizmetlerinin dışarıdan sağlanması ve 4PL kavramı incelenmiştir. Lojistik hizmetlerinin dışarıdan sağlanması oldukça popüler bir konudur. Birçok firma, maliyet avantajları, lojistik hizmet sağlayıcısının uzmanlığından faydalanma gibi nedenlerden ötürü lojistik hizmetlerinde dış kaynak kullanma eğilimi göstermektedir. Araştırmada Türkiye'de ve Dünya'da hangi lojistik faaliyetlerinin dışarıdan sağlandığı açıklanmıştır. Buna ek olarak, firmaların iş ortaklığı oluşturdukları lojistik hizmet sağlayıcılarının seçiminde kullandıkları fiyat, coğrafi olanaklar ve varlık durumu gibi önemli kriterler incelenmiştir. Ayrıca firmaların kaç tane lojistik hizmet sağlayıcısı ile çalışmayı tercih ettikleri ve birden fazla lojistik hizmet sağlayıcısı kullanmalarının ana nedenleri belirtilmiştir. Lojistikte yeni geliştirilen kavramlardan biri olan dördüncü parti lojistik kavramı da araştırmada açıklanmıştır. En son olarak da Türkiye'de tekstil ve otomotiv sektörlerini lojistik hizmetlerinin dışarıdan sağlanması ve 4PL kavramı açısından karşılaştıran bir anket çalışması yapılmış, anketin sonuçları araştırmada ayrıntılı bir biçimde tartışılmıştır. Anket sonuçlarına göre otomotiv sektöründe dış kaynak kullanımı, hemen hemen her lojistik faaliyetinde oran olarak fazla gözükmesine rağmen, istatistik! anlamda iki sektör arasında büyük farklılıklar bulunmamıştır. Buna ek olarak, ankete katılan firmalar arasında dördüncü parti lojistik hizmeti kullanan firma tespit edilmemiştir. Ayrıca, ankete katılan firmalara gelecek 5 yıl içinde dördüncü parti lojistik hizmeti kullanmayı düşünüp düşünmedikleri sorulmuş ve firmaların sadece %10'u gelecekte dördüncü parti lojistik kullanmayı düşündüklerini belirtmiştir. Bu durum, Türkiye'de dördüncü parti lojistiğin yaygın bir uygulama olmadığını göstermektedir. ıx
Özet (Çeviri)
LOGISTICS OUTSOURCING AND 4PL CONCEPT SUMMARY In this study, logistics outsourcing and 4PL concepts are analyzed. Logistics outsourcing is considered as a popular subject. Many firms apply outsourcing in order to take advantage of cost reduction possibilities and using the expertise of logistics service providers. In this study, the logistics functions which are outsourced in Turkey and foreign countries are described. In addition, the criteria used by producers such as price, geographical capabilities and logistics assets in determining the right logistics service providers are analyzed. Also, the number of logistics service providers that firms use are discussed and main reasons for using more than one service provider are explained. As a newly developed concept, fourth party logistics is defined and analyzed in the study. At last, a survey study in logistics outsourcing and 4PL is conducted. The aim of the study is to understand the nature of logistics outsourcing and 4PL, and compare the Turkish Automotive Industry with Turkish Textile Industry in terms of their own characteristics in logistics outsourcing and 4PL. The results of the survey state that, logistics outsourcing is more widely used in automotive industry than textile. However, in terms of statistical analysis, for most of the criteria, no significant difference between automotive and textile industry is found. In addition, according the data collected in the survey study, none of the participant firms use fourth party logistics service. Also, in terms of future trends, only 10% of the firms stated that they are planning to use fourth party logistics in the next five years. These results indicate that, fourth party logistics is not a widely recognized and applied concept in Turkey. x