Türkiye'nin bölgesel gelişim süreci ve yeni bölgecilik
Regional development in Turkey and new regionalism
  1. Tez No: 152371
  2. Yazar: GÜLNİHAL ERZİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FERHAN GEZİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
TÜRKİYE'NİN BÖLGESEL GELİŞİM SÜRECİ VE YENİ BÖLGECİLİK ÖZET Son yıllarda dünyadaki küreselleşme ve yerelleşme dinamiklerinin etkisiyle, ekono mik, toplumsal ve siyasal yapılanmalar büyük bir değişim içine girmiş, değişimin kuramsal ve pratik nedenlerini açıklamaya yönelik olarak bazı kavramlar ön plana çıkmıştır. 1970'li yıllarda ortaya çıkan petrol kriziyle başlayan süreç sonucunda, 1980'li yıllarda devletin öncelikli olarak ekonomik alandaki rolü tartışmaya açılmış, piyasa ekonomisi çerçevesinde örgütlenmiş bir devlet ve yönetim anlayışı gündeme gelmiştir. Özellikle, dünya ekonomik sisteminde küreselleşme ve yerelleşme dinamilderinin bakim olduğu 1980'li yıllardan itibaren, bölgesel kalkınma politikaları artık doğrudan devlet yarchmlarından ziyade işgücü, yaşam kalitesi ikilemi gibi mekanın niteliğini artırıcı rekabetçi yatırımlara ve içsel gelişmeye daha çok önem vermiştir. Daha önceki bölgesel kalkınma politikaları sadece pazara, işgücüne ve hammaddeye olan mesafeyi göz önüne alırken, yeni bölgesel politikalar sosyal ilişkiler, normlar ve kurumlardan oluşan bir yapıyı dikkate almıştır. Bu çerçevede, bölgesel gelişmenin kavramsallaştinlması ve bölgesel politikaların uygulanmasına dair tüm hususlarda, önemli temel değişimler yaşanmıştır. Bu değişim, bölgesel gelişmenin teorik temellerinin yeniden yorumlanmasına yol açmış ve kalkınma ekonomisini açıklayan yeni faktörlerle başlamış; amaçlar, hedefler, faaliyet alanlarındaki değişimlerle devam etmiştir. Bu kapsamda, Yeni Bölgecilik akımı, Bölge Kalkınma Ajansları, Rekabetçilik, Yenilik, Öğrenen Bölgeler, Yönetişim gibi kavramlar bölgesel gelişmedeki yeni dinamikleri tanımlamaya yönelik yeni bir gündem oluşturmuştur. Bu yeni gündem Avrupa Birliği (AB) bölgesel politikalarında da yerini almış ve AB üyeliği için aday olan Türkiye'de de bu politikaların yansımaları görülmeye başlamıştır. Tez kapsamında AB bölgesel politikalarının Türkiye bölgesel politikalarını nasıl etkilediği yeni gündemin ortaya çıkardığı kavramların Türkiye deki bölgesel yapıya nasıl yerleştirildiği tartışmalarına cevap aranmaya çalışılacaktır. Türkiye'de yaşanan bu değişim sürecinin kalkınma planlarına, bölgesel gelişme politikalarına, yerel yönetimler ve kurumsal yapıya etkileri ve yaşanan değişimler incelenecektir.
Özet (Çeviri)
REGIONAL DEVELOPMENT IN TURKEY AND NEW REGIONALISM SUMMARY In recent years, economic, social and political structures has undergone a great transformation with the influences of globalization and subsidiarity dynamics in the world and some concepts formulated to explain the conceptual and practical reasons of the change came to the front. After the fuel crisis occurred through the end of 1970s, regional politicals tended to loose their importance. At the end of the period started with the crises in 1970s, in 1980s firstly state's role in economy field was opened to discussion and then a state and management approach structured around market economy framework came to the scene. Regional development policies tended to stress on internal improvement and alternative investments increasing the quality of the space like labour, life quality, investment climate instead of direct state assistance, especially beginning from the 1980s when the globalization and localization dynamics were dominant. New regional development policies consider a structure comprising of social relations, norms and institutions whereas previous regional development policies were considering only the distance to market labour force and raw material. In mis framework, major basic changes have been observed in issues related to conceptualization of regional development and implementation of regional policies. This change, that caused reviewing of theoretical bases of regional development, has started with new factors explaining development economy and continued with changes in purposes, objectives, and areas of activities. In this context, New Regionalism movement and Regional Development Agencies have created a new agenda oriented to define new dynamics in regional development. Within the concept of the thesis, the impact of this new agenda on Regional Development Policies, changes in Turkey and in world and comparison to Europe Union are stated and in addition, Five Years Development Plans are examined regarding the new concepts and the succedence of these plans are discussed concerning their results. It is aimed to define New Regionalism movement and to evaluate regarding Regional Development Policies. XI