Tedarik zinciri yönetiminde dama modeli
Dama model in supply chain management
- Tez No: 152372
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MURAT BASKAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
ÖZET“ Tedarik Zinciri Yönetimi'nde DAMA Modeli ”konulu Endüstri Mühendisliği Yüksek Lisans tezi çalışması aşağıdaki gibi özetlenebilir. Bu çalışmada, Lojistik Yönetimi kavramı, Tedarik Zinciri Yönetimi ve Tekstil Sektöründeki uygulamalarından olan DAMA Modeli incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde genel bir giriş yapıldıktan sonra ikinci bölümde lojistik kavramının tanımı ve özellikleri ile ilgili bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde lojistik yönetiminin fonksiyonları anlatılmıştır. Bir organizasyonun bütünü içinde yer alan on iki ayrı lojistik fonksiyonu tek tek incelenmiş, fonksiyonların işletme yönetimi içindeki yerine değinildikten sonra entegre çalışmaları ve dördüncü bölüm içersinde de Tedarik Zinciri Yönetimi kavramı üzerinde durulmuştur. Beşinci bölümde Tekstil ve Hazır Giyim Üretimi anlatılmış, Türk Tekstil sektörünün bulunduğu nokta ve sorunlarına değinilmiştir. Tedarik Zinciri Yönetiminin Tekstil ve Hazır Giyim Sektöründeki uygulamaları ve Amerika Tekstil Birliği tarafından ortaya konulan ve başarılı sonuçlar veren, tedarik zincirinin ortakları arası işbirliğine dayanan DAMA Modelinin kurulması ve işlemesi altıncı bölümde anlatılmıştır. Yedinci bölümde ise DAMA modeli üzerine bir çalışma yapılmıştır. Bu çalışma tekstil sektöründe elyaftan, hazır giyim ürününün nihai tüketiciye ulaşmasına kadar uzanan uzun yolda yapılan ürününa tanımlanması, gerekli kapasitenin ayınlması, çizelgeleme yapılması ve düzenli akışı bozabilecek istisnaların belirlenmesi ve çözüme ulaştırılması safhalarını içermektedir. İyi bir bilgi işlem desteği gerektiren modelin uygulanabilmesi müşteri hizmet düzeyini arttıracağı gibi maliyetlerin düşürülmesinde de önemli rol oynamaktadır. Sonuçlar ve öneriler bölümünde ise ele alman hazır giyim firmasında daha iyi bir yönetim ve tedarik zinciri ortaklan arasında daha iyi bir işbirliği için kısa vadede yapılması gereken yatırım, düzenleme ve iyileştirmeler yeralmaktadır. XII
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Summary of the industrial engineering master thesis about“ DAMA Model İn Supply Chain Management ”may be as follows, In this study, Logistic Management, Supply Chain Management and DAMA ( Demand Activated Manufacturing Architecture ) Model which is SCM application in textile is examined. The first part is an introduction and in the second part description of logistic management and its principles are explained. And in the third part of the study, logistic management function's are defined as well as. Twelve logistic functions, their role in the organization and supply chain management are mentioned in the fourth part of the study. Textile and Garment Production and Turkish textile sector and its problems are explained in the fifth part of the study. Supply Chain Management's applications on textile sectors and The DAMA Project which is part of the American Textile Partnership and its successfull results achieved are mentioned in the sixth part. Finally, initiailizing and executing of DAMA Collaborative Supply Chain Model is explained in the last part of this thesis. The content of this study is defining products, forecasting and planning capacity commintmnets, scheduling product and finding exceptions and their solutions in every stage from fiber to garment. This model request well information systems has an important role increasing customer service quality and discreasing costs. In the last part of the study, investments, reorganizations and improvements needed in a short-term of period for better management, collaborations between supply chain partners of the firm are defined. Xlll