Copolymerization of acrylate type monomers
Akrilat tipi monemerlerin kopolimerizasyonu
  1. Tez No: 152377
  2. Yazar: MEHMET CENAP ÇETİNTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERSİN SERHATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
AKRİLAT TİPİ KOPOLIMERLERIN SENTEZİ ÖZET Kontrollü molekül ağırlığına ve düşük molekül ağırlığı dağılımına sahip benzoin polimerleri, atom transfer radikal polimerizasyonu (ATRP) ve ışıkla uyarılmış radikal fotopolimerizasyon (PIRP) yöntemleri kullamlarak sentezlenmiştir. İlk aşamada ATRP yönteminde kullanılacak olan benzoin akrilat (BA) monomeri sentezlenmiştir. Sentezlenen bu monomer 1-feniletil bromür başlatıcısı ve bakır(I)bromür/N,N,N',N',N"-pentametildietilentriamin (PMDETA) katalizör sistemi varlığında 110 °C'de ATRP mekanizmasına göre polimerleştirilmiştir. Bu polimerizasyonun sonunda brom uç grubu içeren ve bundan sonraki aşamada makrobaşlatıcı olarak kullanılacak polimerler (PBA) elde edilmiştir. Son olarak, foto aktif grup içeren bu makrobaşlatıcılar aydınlatılarak stiren ve metilmetakrilat monomerleriyle graft kopolimerler sentezlenmiştir.
Özet (Çeviri)
COPOLYMERIZATION OF ACRYLATE TYPE MONOMERS SUMMARY Benzoin acryiate polymers with controlled molecular weight and narrow molecular weight distribution were synthesized by using atom transfer radical polymerization (ATRP) and photo induced radical polymerization techniques. Firstly, benzoin acryiate monomer which could be used in ATRP method was synthesized. This obtained monomer was polymerized in the presence of 1- phenylethyl bromide and a catalyst of Cu(I)Br/N,NrN'JN',N"pentamethyldiethylene- triamine (PMDETA) by ATRP at 110°C. At the end of the polymerization obtained polymers having bromine end group and could be employed as a macroinitiator at the next reaction were synthesized. Finally, this macroinitiators having photoactive group irradiating graft copolymers with styrene and methylmethacrylate were synthesized. IX