Parallel replacement problem with utilization analysis
Kullanım analizli paralel yenileme problemi
- Tez No: 152398
- Danışmanlar: DOÇ.DR. DAVİD PİNHAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET KULLANIM ANALIZLI PARALEL YENİLEME PROBLEMİ Bu tezde, eş kullanmalı araçların yenilenmesi probleminin çok araçlı örneği üzerine araştırma yapıldı. Geleneksel yenileme modelleri en ucuz maliyetli yenileme programım belirlerken, kullanım seviyelerini dikkate almadığı için daha ucuz maliyetli sonuçları bulamamaktadır. Bu problem, talebin birden fazla sayıda araçla karşılanmasında ortaya çıkmaktadır. Bu problemin çözümünde yaş ve toplam kullanıma bağlı oluşturulan tam sayı programlama modeli esas alınmıştır. Bu tezde sunulan model, araçlar arasındaki ekonomik bağlantıyı dönemsel talep ve kullanım seviyeleri ile sağlamaktadır. Amaç belirtilen dönemin tamamında her araç için dönemsel kullanım seviyelerinin tespitini sağlayarak bütün filo için en az maliyetli yenileme programını bulmaktır. Çözüm kümesinin büyüklüğü sunulan modelde filonun büyüklüğünden bağımsızdır, bu yüzden geniş filoların yenilenme programı için uygundur. Sunulan modelin geleneksel yenileme modeline göre daha iyi sonuçlar verdiğini göstermek için iki örnek üzerinde uygulanmıştır. Farklı maliyet grafikleri, sunulan modelle geleneksel model arasındaki farkın artıp azalmasında önemli etkendir. Farklı senaryolarda duyarlılık analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT PARALLEL REPLACEMENT PROBLEM WITH UTILIZATION ANALYSIS In this thesis, we study the parallel replacement problem for multiple assets. Traditional replacement models assume fixed levels of asset utilization to determine minimum cost replacement schedules, preventing analysis of different utilization and replacement scenarios that may lead to lower overall cost solutions. This problem arises when a multitude of assets may be utilized to achieve required service level. An integer programming model, based on the age and cumulative utilization level of assets, is used as base model for the problem. The model presented in this thesis links the assets together by periodic demand and utilization levels. The objective is to find an optimal asset replacement schedule along with the periodic utilization schedule for each asset over some finite horizon. The solution space for the proposed model is not dependent on the number of assets so computational results show that it can efficiently solve large scale problems involving large number of assets and discrete utilization levels. Two different cases with time invariant economics is used to illustrate the efficiency of the model. Different cost characteristics result in different trends in the difference between the traditional solution and integer solution. Sensitivity analysis are done on various parameters of the problem to investigate the characteristic of these companies.