Analysis of dynamical properties of discrete and time delayed stock control problems
Kesik zamanlı ve gecikmeli stok denetimi probleminin dinamik özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 152410
  2. Yazar: AHMET ÖZGÜL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YAMAN BARLAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
ÖZET KESİK ZAMANLI VE GECİKMELİ STOK DENETİMİ PROBLEMİNİN DİNAMİK ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ Envanter denetim literatüründe sıkça kullanılan dört politika Sipariş Noktası- Maksimum Stok Seviyesi (s, S) politikası, Sipariş Noktası-Sipariş Miktarı (s,Q) politikası, Yeniden inceleme Dönemi-Maksimum Stok Seviyesi (R, S) politikası ve (R,s,S) politikasıdır. Bu politikalardan çıkan envanter dinamiklarinin kesin özellikleri bilinmemektedir. Bu özelliklerin bilinmesi envanter yöneticileri için önemli bir bilgi olacaktır. Bu tezde standart envanter yönetim politikalarının uygulamasından doğan dinamikler değişik gecikme yapılan altında incelenmiştir: birinci dereceden sürekli gecikme, M. dereceden sürekli gecikme ve kesik zamanlı (ya da karışık) gecikme yapılan. İncelenen tüm envanter politikalan eğer-değilse (if-else) şeklinde doğrusal olmayan karar kuralları içermektedir. Doğrusal olmayan sistemleri matematiksel olarak incelemenin genel bir kuramı olmadığı için, bu envanter politikalarının dinamiklerini analiz etmede yenilikçi teknikler kullanılmıştır ve her durumda analitik sonuçlar benzetim deneyleri ile desteklenmiştir. Bu tezin ilk safhasında, her bir politika için envanter pozisyonu ve sipariş davranış tipleri (hedefe yaklaşan veya periyodik gibi) çıkanlmıştır, çünkü bu davranışlar kalan analiz için temel teşkil etmektedir. İkinci aşamada, birinci dereceden sürekli gecikme yapısı varsayımı altında envanter dinamik formülleri çıkanlmıştır. Üçüncü aşamada, M. dereceden sürekli gecikme yapısı varsayımı altında tedarik hattı ve envanter stoklanmn davranış tipleri ve envanter dinamik formülleri çıkanlmıştır. Dördüncü aşamada, kesik zamanlı gecikme tipi incelenmiş ve yüksek dereceden kanşık gecikme yapısı varsayımı altmda tedarik hattı ve envanter stoklanmn davranış tipleri ve envanter dinamik formülleri çıkarılmıştır. Tüm davranış türleri ve envanter dinamik formülleri sonuç tablolannda özetlenmiştir. Gelecekte yapılabilecek bir çalışma envanter dinamiklerinin farklı talep yapılan altında incelenesi olabilir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT ANALYSIS OF DYNAMICAL PROPERTIES OF DISCRETE AND TIME DELAYED STOCK CONTROL MODELS Four policies frequently used in inventory control management are Order Point - Order Up to Level (s,S) policy, Order Point - Order Quantity (s,Q) policy, Review Period - Order Up to Level (R,S) policy and (R,s,S) policy. Exact properties of inventory dynamics resulting from these policies are not known. Knowledge of these properties would provide important information for inventory managers. In this thesis, dynamics that result from the application of these standard inventory management policies are analyzed under different delay structures: first order continuous delay, Mth order continuous delay and discrete (or mixed) delay structures. All four inventory policies investigated involve nonlinear decision rules, in the form of if-else statements. Since there is not a general mathematical theory to investigate nonlinear systems, innovative methods are used to analyze dynamics of these nonlinear inventory policies and in all cases analytical results are supported with simulation experiments. In the first phase of the thesis, behaviors types (such as goal seeking or periodic) of effective inventory and orders are derived for each policy, as these constitute a foundation for the remaining analysis. In the second phase, inventory dynamics formulas are derived under the assumption of first order continuous delay structure. In the third phase, behavior types of supply line and inventory stocks of each policy and inventory dynamics formulas are derived under the assumption of Mth order c ontinuous delay structure. In the fourth phase, discrete delay s tructure is analyzed and behavior types of supply line and inventory stocks and inventory dynamics formulas are derived for higher order mixed delay structures. All behavior types and inventory dynamics formulas are summarized in result tables. As a future work, dynamics of inventory may be analyzed under different demand patterns.