A comparison of operator fiormalisms of linear and logarithmic trajectory dual models
Doğrusal ve logaritmik yol fonksiyonlu ikili modellerin operatör yapılanmalarının bir karşılaştırması
- Tez No: 152411
- Danışmanlar: PROF.DR. METİN ARIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
IV ÖZET DOĞRUSAL VE LOGARITMIK YOL FONKSİYONLU DXILI MODELLERİN OPERATÖR YAPILANMALARININ BİR KARŞILAŞTIRMASI Bu tezde hem lineer hem de logaritmik yol fonksiyonlu ikili saçılım genliklerini ve ikili modellerin operatör yapılanmalarını inceledik ve ikili modellerin operatör formülasyonlarmı ve bunların sonuçlarını araştırdık. Lineer ve logaritmik yol fonksiyonlu ikili modellerin operatör formülasyonlarmm bir kıyaslamasını yaptık. Deforme edilmiş Newton salımcısımn yaratma ve yoketme operatörlerini kullanarak çiftel genlik için yeni bir operatör temsili bulduk. Elde edilen bu operatör İV-nokta fonksiyonunun, boşluk durum vektörleri arasında hesaplanan matriks elemanı değerinin istenilen biçimde çarpanlarına ayrılan, çapraz simetrik bir saçılım genliği olduğunu gösterdik.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT A COMPARISON OF OPERATOR FORMALISMS OF LINEAR AND LOGARITHMIC TRAJECTORY DUAL MODELS In this thesis, the constructions of bosonic dual scattering amplitudes with linear trajectories and logarithmic trajectories are examined and operator formulations of dual models and their consequences are investigated. A comparison between the operator formalisms of linear and logarithmic trajectories is given. A new operator representation for the crossing symmetric JV-point function is established out of ^-deformed Newton oscillator creation and annihilation operators. The matrix element of the constructed operator JV-point function between the vacuum states provides us with a crossing symmetric scattering amplitude possessing the required factorization properties.