The relationship between general ability, scientific reasoning ability, science achievement and scientific attitude
Genel yetenek, bilimsel düşünce becerisi, fen başarısı ve fen tutumu arasındaki ilişkiler
  1. Tez No: 152413
  2. Yazar: YASEMİN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN AKARSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET GENEL YETENEK, BİLİMSEL DÜŞÜNME BECERİSİ, FEN BAŞARISI VE FEN TUTUMU ARASINDAKİ İLİŞKİLER Bu çalışmanın amacı 6, 7 ve 8. sınıflar için genel yetenek, bilimsel düşünme becerisi, fen başarısı ve fen tutumu arasındaki ilişkileri incelemektir. Ayrıca ilköğretim ikinci kademe eğitimi boyunca genel yetenek, bilimsel düşünme becerisi ve fen tutumundaki değişiklikleri ve üstün, normal ve düşük yetenekli gruplar için bilimsel düşünme becerisi, fen başarısı ve fen tutumundaki farklılıkları bulmak amaçlanmıştır. Öğrencileri yetenek gruplarına ayırmak için bir genel yetenek testi uygulanmıştır. Mülakat sorularını belirlemek için Lawson'in (2000) Bilimsel Düşünme Becerisi Testi uygulanmıştır. Bu sorular bilimsel düşünmenin içerdiği, öğrencilerin seviyesi için daha uygun olan düşünme modellerini ölçmek için kullanılmıştır. Fen başarısının ölçümü olarak öğrencilerin fen bilgisi dersi notlan alınmıştır. Fen tutumunu ölçmek için Moore ve Foy (1997)'un Bilime Karşı Tutum Ölçeği uygulanmıştır. Korelasyonel dizayn ve Pearson r korelasyon katsayısı kullanılarak, sözü edilen tüm değişkenlerin pozitif ilişkilerinin olduğu bulunmuştur. Tek yönlü Varyans Analizi kullanılarak, farklı sınıf seviyelerindeki öğrencilerin (N = 247) fen tutumu ve genel yetenek puanlarının farklı olmadığı görülmüştür. Üstün ve düşük yetenekli 7. sınıf öğrencilerinin bilimsel düşünme becerisi puanları, üstün ve düşük yetenekli 6. sınıf öğrencilerininkinden anlamlı derecede yüksektir. Bağımsız Gruplar t-testi kullanılarak, kız öğrencilerin (n = 130) erkek öğrencilerden (n = 117) anlamlı derecede yüksek fen notlarına sahip olduğu bulunmuştur. Tek yönlü Varyans Analizi kullanılarak, üstün yetenekli öğrencilerin düşük ve orta yetenekli öğrencilerden anlamlı derecede yüksek fen notlarına ve fen tutumuna sahip oldukları bulunmuştur. Bağımsız Gruplar t-testi kullanılarak, üstün yetenekli grubun korelasyonel düşünme ve hipotetik muhakemeyi (bilimsel düşünmenin iki modeli) ölçen mülakat puanlarının daha yüksek olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT THE RELATIONSHIP BETWEEN GENERAL ABILITY, SCIENTIFIC REASONING ABILITY, SCIENCE ACHIEVEMENT AND SCIENTIFIC ATTITUDE The purpose of this study was to investigate the interrelationships between general ability, scientific reasoning ability, science achievement and scientific attitude for grades 6, 7 and 8. However, it was also aimed to find the change in general ability, scientific reasoning ability and scientific attitude through secondary school years, and the difference in scientific reasoning ability, science achievement and scientific attitude for high, average and low ability groups. A general ability test was applied to separate students into ability groups. Classroom Test of Scientific Reasoning by Lawson (2000) was used to determine interview questions. These questions were used to measure more suitable reasoning patterns included in scientific reasoning for the level of students. Students' science lesson grades were taken as a measure of science achievement. Scientific Attitude Inventory II by Moore and Foy (1997) was applied to measure scientific attitude. Using a correlational design and Pearson r correlation coefficient, it was found that all the variables mentioned had positive relationships. Using One-way Analysis of Variance, it was seen that students (N = 247) at different grade levels did not have different scientific attitude and general ability scores. Scientific reasoning ability scores of 7th grade students with low and high ability were significantly higher than 6th grade students with low and high ability. Using independent samples t-test, girls (n = 130) were found to have significantly higher science achievement grades than boys (n = 117). Using One-way Analysis of Variance, high ability students were found to have significantly higher science achievement grades and scientific attitude than average and low ability students. Using an independent samples t-test, it was also found that high ability group had significantly higher interview scores which measured correlational flunking and hypothetico-deductive reasoning (two patterns of scientific reasoning).