Closed subspaces and subalgebras of K(H) whose duals have the schur property
K(H)'ın, düali schurözelliğine sahip olan altuzay ve altcebirleri
  1. Tez No: 152412
  2. Yazar: SEVGİ ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BETÜL TANBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET JC(UyiN, DUALI SCHUR ÖZELLİĞİNE SAHİP OLAN ALTUZAY VE ALTCEBİRLERİ Bu tezde, Banach uzaylanndaM geometrik özelliklerden birisi olan Schur özelliğini inceliyoruz. Schur özelliğinin tanımını verdikten sonra, Banach uzaylarının geometrik özelliklerinden bir diğeri olan Dunford-Pettis özelliği üzerinde kısaca durup, bu özellik ile Schur özelliği arasındaki bağlantıyı sunuyoruz. Daha sonra lı in Schur özelliğine sahip olması ile ilgili bazı farklı ispatlar üzerinde duruyoruz. Daha sonra kompakt operatörler uzayı /C("H)'m, düali Schur özelliğini taşıyan kapalı altuzay ve altcebirlerinin sınrflandırılması üzerinde çalışıyoruz. Son olarak da, fazla detaya girmeden direk ve tensör çarpımları gibi Schur özelliğini koruyan yapıları inceliyoruz.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT CLOSED SUBSPACES AND SUBALGEBRAS OF K{%) WHOSE DUALS HAVE THE SCHUR PROPERTY In this thesis, we study one of the geometric properties of Banach spaces known as the Schur property. After giving the definition of the Schur property, we study the connection between the Schur property and Dunford-Pettis property which is another geometric property of Banach spaces. Then we present some different proofs of the fact that h enjoys the Schur property. Next we mainly focus on a classification of the closed subspaces and subalgebras of the space of compact operators, K(ft), whose duals have the Schur property. Finally, without giving too much details we investigate some constructions on which the Schur property is preserved such as direct and tensor products.