Synthesis of new polymers from plant oil triglycerides
Bitkisel yağlardan yeni polimerler sentezi
- Tez No: 152439
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM KÜSEFOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
VI ÖZET BİTKİSEL YAĞLARDAN YENİ POLİMERLER SENTEZİ Akrilonitril ve trigliseritler sülfürik asit ortamında (Ritter reaksiyonu) reaksiyona sokuldu ve ay çiçek yağının ve soya yağının akrilamid türevleri yüzde 45 ve yüzde 50 oranında elde edildi. Metil oleat ve metil undekenoat'larin akrilamid türevlerinin (ACMO ve ACMU) homo ve kopolimer özelliklerinin yanında stiren ile reaktivite oranları incelendi. Reaktivite oranları (Fineman-Ross metod ile); ACMO için rstf=1.776; racmo=0,512 ve ACMU için rsti=1.142; racımı=0.507 olarak bulundu. Yağların paraformaldeb.it ile ene reaksiyonu sonucu allilik pozisyona hidroksimetil fonksiyonu oluşturuldu ve ayçiçek yağı için yüzde 42, soya yağı için yüzde 55 hidroksimetil ürünü elde edildi. Daha sonra, ürünler maleik anhidrit ile reaksiyona sokulup maleat yarı esterleri oluşturulduktan sonra stirenle kopolimerleri elde edildi.. Metil oleat, oleik asit ve yeni ayçiçek yağı, aseton\su karışımında N-bromosüksinimid ile reaksiyon sonucu halohidrin ürünleri elde edildi. Oleik asit yüzde 75, metil oleat yüzde 69 ve ayçiçek yağı yüzde 40 oranında halohidrin ürünü verdi. Bunun yanında yeni ayçiçek yağının HOBr ürünü akrilatlandıktan sonra polimerleştirildi. Akrilik asit ve N-bromosüksinimid ortamında yağların çift bağına brom ve akrilat grubu aynı zamanda takıldıktan sonra polimerleştirildi. Soya yağının ve ayçiçek yağının bromoakrilatlanma oranları yüzde 75 ve yüzde 55 olarak elde edildi. Soya yağının ve ayçiçek bazlı polimerlerin oda sicaklığmdaki çekme modülleri 1.0 x 1010 ve 1.1 x 108 Pa olarak bulundu. Bromoakrilatlanmış metil oleat (BAMO)'ın homopolimeri ve çeşitli reaktif seyrelticilerle olan kopolimerleri incelendi. *H NMR spektroskopisini kullanarak Fineman-Ross ve Kelen-Tudos metodları ile BAMO ve sürenin reaktivite oranlan rsti = 0.891 (Fineman-Ross metodu), 0.859 (Kelen-Tudos metodu); rbamo= 0.671 (Fineman-Ross metodu), 0.524 (Kelen-Tudos metodu) olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SYNTHESIS OF NEW POLYMERS FROM PLANT OIL TRIGLYCERIDES Acrylonitrile and triglycerides were reacted in the presence of H2SO4 (Ritter reaction) and acrylamide derivatives were obtained in the yields of 45 per cent and 50 per cent for sunflower oil and soybean oil, respectively. Polymerization behaviors and reactivity ratios of acrylamide derivatives of methyl oleate (ACMO) and methyl undecenoate (ACMU) with respect to styrene were also investigated. The reactivity ratios (Fineman-Ross method) were found to be rsty=1.776; raCmo=0,512 for ACMO and rsty=1.142; racmu=0.507, for ACMU respectively. The ene reaction between plant oil triglycerides and paraformaldehyde was used to introduce a hydroxymethyl functionality on the triglyceride and hydroxymethyl derivatives were obtained in the yields of 42 per cent and 55 per cent for sunflower oil and soybean oil, respectively. Then, hydroxymethyl products were reacted with maleic anhydride to produce the maleate half esters and then products copolymerized with styrene. Methyl oleate, oleic acid and new sunflower oil underwent the halohydrin reaction in an acetone/water mixture by a one step route in the presence of N-bromosuccinimide (NBS). The yield of oleic acid, methyl oleate and sunflower oil were 85 per cent, 69 per cent and 40 per cent, respectively. Meanwhile, HOBr derivative of new sunflower oil was acrylated and then polymerized as well. Addition of bromine and acrylate to the double bonds of fatty acids in triglycerides was achieved in the presence of acrylic acid and NBS. The bromoacrylation yields for soybean oil and sunflower oil were 75 per cent and 55 per cent, respectively. The storage moduli of the soybean and sunflower based polymers at room temperature were approximately 1.0 x 1010 and 1.1 x 108 Pa, respectively. Homopolymer s and copolymers with different reactive diluents of bromoacrylated methyl oleate (BAMO) were also synthesized. The reactivity ratios of BAMO and styrene were determined by the Fineman-Ross and Kelen-Tudos methods using JH NMR spectroscopic data and were found to be rsty= 0.891 (Fineman- Ross method), 0.859 (Kelen-Tudos method); rbamcP 0.671 (Fineman-Ross method), 0.524 (Kelen-Tudos method).