Arsenic determination in ancient bone samples by voltammetry
Antik kemik örneklerinde voltametri ile arsenik tayini
  1. Tez No: 152438
  2. Yazar: FULYA DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEYLAN DİRİLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET antik kemik ÖRNEKLERİNDE VOLTAMETRİ İLE ARSENİK TAYİNİ Bu çalışmanın amacı, arkeolojik kemik örneklerinde arsenik analizi için Diferansiyel Puis Anodik Sıyırma ile elektroanalitik bir yöntem geliştirmek ve yöntemin uygulanabilirliğini Hidrür Oluşum Alevli Atomik Absorpsiyon Spektroskopisi ile karşılaştırarak kanıtlamaktır. Arkeolojik kemik örnekleri, Karadeniz Bölgesinde Bafra yakınlarindeki üçüncü binyıl yerleşim yeri olan İkiztepe'den çıkarılmıştır. Yöntemin optimizasyonu, elektrolit miktarı, birikme potansiyeli, birikme zamanı, elektrodun dönme hızı ve eklenen standard miktarı gibi parametlerin kontrolü ve ayarlanması ile sağlanmıştır. Ayrıca, olası girişim yapabilecek elementlerin etkileri ve arsenik analizi ile etkileşimleri de incelenmiştir. Sonuçlar göstemiştir ki, yöntemin hasasiyeti ve tekrarlanabilirliği; elektrolit olarak 10 M HC1, -1200mV birikme potensiyeli, 120 saniye birikme zamanı, 2000 rpm dönme hızı ve 10 uL 10 ppm standart arsenik çözeltisi ile sağlanabilir. Bakır ve antinıuan en yüksek girişim gösteren metaller olmuştur. Arsenik miktarı kadın ve erkek kemik örneklerinde tayin edilmiştir. Yöntemin kesinliği F- testi ile bulunmuştur. Ayrıca her iki analitik yöntem t-test kullanılarak karşılaştırılmıştır. Bazı kemik örneklerinin yüzey arsenik dağılımları Elektron Mikroskopi yöntemi ile de analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT ARSENIC DETERMINATION IN ANCIENT BONE SAMPLES BY VOLTAMMETRY The object of this study was to develop an electroanalytical method for the determination of arsenic in archaeological bone samples by DPASV and to compare the applicability of this method with the traditional spectroscopic method of HG-FAAS. Archaeological bone samples were collected from the third millennium B.C. settlement of İkiztepe located near Bafra at the Black Sea region. The optimization of the method was established by adjusting and controlling the parameters such as supporting electrolyte concentration, deposition potential, deposition time, rotation rate and the standard addition concentrations. Also, the matrix effects of the possible interfering elements were performed and interactions of those metals to arsenic determination were investigated. Results have shown that the best sensitivity and reproducibility was obtained with 10 M HC1 as supporting electrolyte and with experimental parameters of -1200mV deposition potential, 120 seconds deposition time, 2400 rpm rotation rate and 10 u.L 10 ppm arsenic standard. Also, in the presence of copper and antimony greatest mutual interference was observed. Arsenic concentration was determined in bone samples of male and female groups. The precision of the method was evaluated by the F-test and the two analytical methods were compared by a t-test. The surface composition of a few bone samples were also analyzed with SEM-EDX.