Mechanical and thermal stresses in a thick anisotropic functionally graded hollow cylinder
Malzeme özellikleri fonksiyonel olarak değişen kalın ve anizotropik içi boş bir silindirde oluşan mekanik ve termal gerilmeler
  1. Tez No: 152503
  2. Yazar: GÖRKEM VARDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY ANLAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET MALZEME ÖZELLİKLERİ FONKSİYONEL OLARAK DEĞİŞEN KALIN VE ANİZOTROPİK İÇİ BOŞ BİR SİLİNDİRDE OLUŞAN MEKANİK VE TERMAL GERİLMELER Bu çalışmada mekanik ve termal yükler altında homojen olmayan, anizotropik, kalın cidarlı silindirik bir yapı incelenmiştir. Modelin en genel formülize edilmiş hali, analitik bir çözüm elde edebilmek amacıyla, eksenel olarak simetrik ve ortotropik du ruma sadeleştirilmiştir. Siündir duvarındaki sıcakhk dağılımı bir boyutlu, durağan ısı taşmımı ile bulunmuştur. Elastisite modülü, ısıl genleşme katsayısı ve ısıl iletkenlik özelliklerindeki fonksiyonel değişim radyal doğrultu, r'nin kuvveti şeklinde sağlanmıştır. Poisson oranı sabit varsayılmıştır. Homojen olmayan, eksenel olarak simetrik ve or totropik içi boş bir silindir için genel bir çözüm elde edilmiştir. Termal ve mekanik prob lemlerin her ikisi için de sonlu elemanlar analizi yapılmıştır. Malzeme özelliklerinin, gerilmeler ve uzamalar üzerindeki etkilerini gözlemlemek amacıyla bir çok farklı durum analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MECHANICAL AND THERMAL STRESSES IN A THICK ANISOTROPIC FUNCTIONALLY GRADED HOLLOW CYLINDER In this study a nonhomogeneous, anisotropic, thick walled hollow cylindrical body under thermal and mechanical loadings is studied. The generalized formulation of the model is simplified to axisymmetric and orthotropic case to obtain a closed form solution to the problem. A one-dimensional, steady state, heat conduction solution in cylindrical coordinates is used for the temperature distribution in the cylinder wall. Nonhomogeneity in modulus of elasticity, coefficient of thermal expansion and thermal conductivity varies by a power law in the radial direction, r, and Poisson's ratio is assumed to be constant. A closed-form solution is obtained for the axisymmetric, orthotropic and nonhomogeneous hollow circular cylinder. Finite element analysis is conducted for both thermal and mechanical problems. Several cases are studied to observe the effects of mechanical and thermal properties on stresses and strains in the thick walled hollow circular cylinder.