Investigation of P-Delta effects on planar frames in elastic and elasto-plastic regions
Düzlem çerçevelerde P-Delta etkilerinin elastik ve elastoplastik bölgelerde incelenmesi
  1. Tez No: 152512
  2. Yazar: SERHAN TÜZÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ KARAKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
VI ÖZET DÜZLEM ÇERÇEVELERDE P-DELTA ETKİLERİNİN ELASTİK VE ELASTOPLASTİK BÖLGELERDE İNCELENMESİ Birinci-mertebe elastik bir analizde, denge denklemleri ve kinematik denklemler yapının şekil değiştirmemiş geometrisine göre yazılır. Bu analizlerin çözümleri genellikle basittir ve kolay anlaşılır. Fakat, yapıya yatay yükler uygulandığı zaman, yapı, şekil değiştirmemiş halinden farkedilebilir bir şekilde sapmış bir konfigürasyon oluşturur ki bu da ikinci-mertebe bir analizi gerektirir. Bu çalışmanın temel amacı, P-Delta ilişkisinden oluşan bu ikinci-mertebe etkilerini incelemektir. Bunun değişik analiz metodlannda kullanımını ve değişik tipteki yapılarda P- Delta'nın etkilerinin değerlendirilmesi için kesin, iteratif ve yönetmelik yöntemlerini içeren çeşitli P-Delta analiz metodlan düzenli ve düzensiz binalar için açıklanmıştır. Yönetmeliklerdeki P-Delta etkileri hakkında kısa bir yorum da verilmiştir. Bunlardan sonra, çelik ve betonarme yapılar üzerinde P-Delta' mn değişik etkilerim gözden geçirmek amacıyla yukarıda açıklanan metodlann çoğunu içeren iki vaka çalışması yürütülmüştür. Bu çalışmadaki analiz metodlarının kapsamı büyütme faktörü metodlannı, iteratif metodu, direkt metodu ve düzenli ve düzensiz yapılar için eşzamanlı birinci mertebe ve P- Delta analiz metodlannı içerir. Ek olarak, etkin boy katsayısı (K) özetlenmiştir. Çalışmada gözden geçirilen yönetmelikler, Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik-1998 (Türk Deprem Yönetmeliği), TS 500-2000, TS 648-1980, AISC-LRFD- 1994, Eurocode 8, Uniform Building Code (UBC) ve Yeni Zelanda Yönetmeliği'dir (NZS 4203-1992). Çalışma, vaka çalışması sonuçlarıyla ve bazı analiz metodlarının hassaslık ve doğruluklarına göre karşılaştırılmasıyla tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATION OF P-DELTA EFFECTS ON PLANAR FRAMES IN ELASTIC AND ELASTO-PLASTIC REGIONS In a first-order elastic analysis, equilibrium and kinematic relationships are based on the undeformed geometry of the structure. Solutions of these analyses are typically simple and straightforward. However, when lateral loads are applied to the structure, it often assumes a configuration, which deviates quite noticeably from its undeformed configuration, requiring a second-order analysis. The main objective of this study is to investigate these second-order effects induced from P-Delta relation. To understand its uses in different analysis methods and to evaluate the effects of P-Delta on different type of structures, various P-Delta analysis methods including exact, iterative and code based procedures for regular and irregular structures were introduced. A brief discussion about P-Delta effects in codes and specifications was also given. After all, two case studies were conducted to review the different effects of P- Delta on steel and reinforced concrete structures including many of the discussed methods above. Scope of the analysis methods in this study includes amplification factor methods, iterative method, direct method and simultaneous first-order and P-Delta analysis methods for regular and irregular structures. In addition, effective length (K) factor is summarized. The reviewed codes in the study are Specification for Structures to be Built in Disaster Areas-1998 (Turkish Seismic Code), TS 500-2000, TS 648-1980, AISC-LRFD-1994, Eurocode 8, Uniform Building Code (UBC) and New Zealand Standard (NZS 4203-1992). The study is concluded with case study results and comparison of some analysis methods with respect to their accuracy and exactness.