Philanthropic women's NGOs as a way of participation to public sphere: A case Women's Education and Culture Foundation
- Tez No: 152511
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NADİR ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışma,“ kadın ve hayırseverlik”konusunda, Türkiye sosyal tarihine ve kadın tarihine bir katkı sağlamayı hedeflemektedir. Çalışmada kadınların, kadın hayır organizasyonları vasıtasıyla sosyalleştikleri ve yeni formlar almış kamusal alana dahil oldukları konusu tartışılmaktadır. Özellikle Osmanlı döneminden bu yana hayır kurumlarında, kurucu, yönetici, finansör pozisyonlarında başat rol oynayan kadm öznesi üzerinde durulmuştur. 19801er ve 1990 lardan itibaren kadm hayır kurumlarında gözlemlenen değişim, hedefler, aktivite tarzları ve organizasyonel yapı bağlanımda incelenmiştir. 1980 ve 19901ardaki değişimi yaşama imkanını bulan Hanımlar Eğitim ve Kültür Vakfı çalışmanın amacı ve yöntemiyle uyum arzettiği için örnek olay olarak işlenmiştir. Kullanılan kaynaklar Vakfın yıllık faaliyet raporları, tüm resmi evrakları, bültenleri, broşürleri, Vakıf adma yayınlamış kitaplardır. Hayırsever kadınların motivasyonlarını, ortak özelliklerini ve bu tür faaliyetler içerisinde bulunmanın hayatları üzerindeki etkileri tespit edebilmek adma anket, mülakat ve faaliyetlere katılım-gözlem teknikleri uygulanmıştır. Tez dört bölümden oluşmaktadır, ilk bölümde Türkiye'deki Kadm meselesi ve Modernite'nin genel bir panoraması çizilmektedir. İkinci bölümde Yoksulluğun Kadınsılaşması, Sosyal Politikaların Gönüllü Organizasyonlar Çerçevesinde Cinsiyet Kazanması, ve Kadm NGO'lannm Değişimi konularında bir literatür taraması yapılmıştır. Üçüncü bölümde Türk Kadm NGO larının değişimi tarihi perspektiften ele alınmıştır. Dördüncü bölümde örnek olay olan, vakıf çalışması dördüncü bölümde tüm detaylarıyla tartışılmaya çalışılmıştır ı
Özet (Çeviri)
This study investigates the history of social politics and women's history in Turkey in terms of philanthropy and women through an examination of women's socialization and participation to transformed the public sphere through philanthropic women's NGOs. Women have been prominent in organizations since the Ottoman period. These organizations changed in the 1980s and 1990s in terms of goals, activities and organizational structure. The Hanımlar Eğitim ve Kültür Vakft (Foundation for Women's Education and Culture) has witnessed and has influenced all active periods of the Turkish women's movements in the 1980s and 1990s, thus witnessing the transformation first hand. My sources are activity reports, offical documents, bulletins, brochures, and boks published by the foundation. In order to reflect philanthropic women's motivations, characteristics and the impact of activities on their lives, I used questionnaires, interviews and my own observation notes. The thesis consists of four chapters. Chapter one focuses on the women's issue and modernization in order to draw a picture of Turkey. Chapter two presents a literature review on the feminization of poverty, the gendering social policy towards voluntary organizations and the transformation of women's NGOs. In chapter three, categorization of Turkish women's NGOs described from a historical perspective, in terms of the transformation of women's NGO. Chapter four reports a case study, and provide state results, examined in all detail.