An adaptive method for the conformation problem
Yapılandırma problemi için uyarlamalı bir yöntem
  1. Tez No: 152524
  2. Yazar: KURTULUŞ BARIŞ ÖNER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KUBAN ALTINEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET YAPILANDIRMA PROBLEMİ İÇİN UYARLAMALI BİR YÖNTEM Bir grup nesnenin bir uzaydaki konumlarının, o nesneler arasındaki bazı ilişkiler aracılığıyla belirlenmesi yapılandırma problemi olarak tanımlanır. Bu tezde, mevcut verileri nesneler arası ikili uzaklıklar olan yapılandırma problemi için uyarlamak bir yöntem önerilmektedir. Bu yeni yöntemin, bazı yapay sinir ağı teknikleriyle ve çizge çizimi problemine yaklaşımlardan biri olan kuvvet yönelimli yöntemlerle benzerlik leri bulunur. Yöntemimizi çok boyutlu ölçeklendirme teknikleriyle karşılaştırmak için iki tür uygulamalı problem kullanıldı: Haritaların yeniden oluşturulması ve boyut indirgeme problemleri. Karşılaştırmada normalleştirilmiş stakat (s£andartlaştırılmış artık fareler toplamı) ve Sammon stakatı esas ölçü olarak alındı. Haritaların yeniden oluşturulması için bir konum hatası ölçüsü ile ek bilgiye dayalı iki ayrı yaklaşım da denendi. Bu yaklaşımlardan birinde bir yerleşim merkezinin konum bilgisinden yarar lanılmakta, diğerinde ise bilinen iki yerleşim merkezinin konumları haritada sabitlen- mektedir. Deneylerimizin büyük bir kısmında, yöntemimiz en iyi stakat ve konum sapması değerlerini verdi. Yöntemimiz, aynı zamanda farklı ilk yapılanışlara, önerilen yaklaşımların getirdiği sabitleme kısıtlarına ve eksik veriye karşı en az değişimi gösterdi.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT AN ADAPTIVE METHOD FOR THE CONFORMATION PROBLEM The conformation problem is the determination of a spatial structure of a group of objects through some relations among those objects. An adaptive method for the conformation problem (ACON) in which the available data are pairwise distances be tween objects is proposed in this thesis. Beside its neural motives, this new method is also based on a physical intuition which is very similar to that used in the force- directed methods of graph drawing. ACON is compared to some multidimensional scaling techniques through two types of experiments: Map reconstruction experiments and dimensionality reduction experiments. Normalized stress and Sammon's stress values are the main measures for the comparisons. For the map reconstruction case, a measure for location error and two strategies based on additional information are also proposed. One of these strategies, namely 1-fixed strategy (1FS), makes use of the information of the coordinates of a single city, while the other strategy, 2-fixed strategy (2FS), takes into account the known coordinates of two cities. Experiments with miss ing data are also performed for both the map reconstruction and the dimensionality reduction cases. In most of our experiments, the results reveal that ACON outperforms the other methods with respect to stress and location error values. It is also the most robust method: Final configurations are not sensitive to initial configurations.