Analysis of the active constituents of the plant salvia cedronella
Salvia cedronella bitkisinin aktif bileşenlerinin analizi
- Tez No: 152555
- Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS HALFON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
VI ÖZET SALVIA CEDRONELLA BİTKİSİNİN AKTİF BİLEŞENLERİNİN ANALİZİ Dünyada 500 den fazla türle yetişen Salvia bitkisi eski çağlardan beri halk arasında tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Kimyasal araştırmalar bu türlerin biyolojik aktivite gösteren terpenoid ve fenolik bileşikler yönünden zengin olduğunu göstermiştir. Türkiye de yarısı endemik olan 90 Salvia türü yetişmektedir. Bu çalışmada daha önce çalışılmamış olan Salvia cedronella bitkisi fenolik ve terpenoid bileşikleri bakımından analiz edilmiştir. Bitkinin aseton ektresi kolon kromatografisi ile bileşenlerine ayrılmış ve bu bileşenler preperatif ince tabaka kromatografisi ile saflaştınlıp, spektroskopik metodlarla tanımlanmışlardır. Bu çalışmada iki tane triterpen ve iki tane de fenolik bileşik elde edilmiştir. UV, DR., NMR ve kütle spektroskopisi kullanılarak ve elde edilen spektroskopik bulgular, literatür bulguları ile karşılaştırılarak triterpenlerin betulinic asid ve oleanolic asid olduğu belirlenmiştir. Fenolik bileşikler ise literatürde bulunamamıştır. UV, NMR, İR ve Mass verilerinin değerlendirilmesi sonucunda bu maddelerden bir tanesinin uzun zincirli bir ester olan p- hydroxyphenylethyl docosanoate olduğu anlaşılmıştır. Bu madde ilk kez bu çalışmada elde edilmiştir. İkinci fenolik bileşiğin ise yapısının 3-metoksi-4-hidroksi-7-metil kumarin olduğu düşünülmektedir. Yapısının tam olarak saptanabilmesi için yeni bulgular gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ANALYSIS OF THE ACTIVE CONSTITUENTS OF THE PLANT SALVIA CEDRONELLA Salvia plant is widely distributed throughout the world with more than 500 species and they have been used as folk medicine for ages. They have served as remedies for a variety of illnesses. Chemical investigations have shown that these species are rich in terpenoids and phenolics, which are responsible for their biological activities. There are 90 Salvia species growing in Turkey, half of which are endemic. In this study the endemic plant Salvia cedronella, which has not been investigated before, was analyzed for its terpenoid and phenolic constituents. The acetone extract of the plant was separated into its constituents, through repeated applications of column chromatography. The isolated compounds were purified by preparative thin layer chromatography and identified by spectroscopic methods. Two triterpenes and two phenolic compounds were identified. The triterpenes are the known compounds oleanolic acid and betulinic acid. They have been identified by IR, 'H NMR, 13C NMR, mass spectroscopic techniques and by comparison of the obtained data with literature results. The phenolic compounds have not been found in the literature. One is a long chain ester, p-hydroxyphenylethyl docosanoate. The structure has been assigned by evaluation of UV, IR, NMR and mass data. It is a novel compound which was first isolated in this study. The second phenolic compound has been assigned the tentative structure, 3-methoxy-4- hydroxy-7-methyl coumarin, in view of the UV and NMR spectra. Further analysis is necessary for the verification of the proposed structure.