Multi-model scheduling control of nonlinear systems using closed-loop gap metric
Düzlemsel olmayan sistemlerin kapalı döngü aralık metriği kullanılarak çok modelli çizgileme denetimi
  1. Tez No: 152556
  2. Yazar: ERDEM ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇAMURDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET DÜZLEMSEL OLMAYAN SİSTEMLERİN KAPALI DÖNGÜ ARALIK METRİĞİ KULLANILARAK ÇOK MODELLİ ÇİZGİLEME DENETİMİ Bu tezde, iki aktarım işlevinin arasındaki uzaklığın ölçüsü olan aralık metriği fikri kullanıldı. Doğrusal olmayan süreçler için çok modelli çizelgeleme yaklaşımı önerildi. Sürecin düzlemsel olmayan yüzeyi, düzlemsel modellerin düzlemselleştirilmeyle elde edilebileceği küçük bölgelere ayrıldı. Elde edilen bölgesel modeller evrensel modelin temsili için kullanıldı. Daha sonra düzlemsel olmayan süreci temsil edebilecek en az sayıda düzlemsel model, düzlemsel modeller arasındaki açık döngülü aralık metriğine bakılarak belirlendi. Elde edilen her düzlemsel model doğrusal ve tümlevsel denetçilerle denetlendi. Bölgesel düzlemsel dentçi çıktılarının ağırlıkları kapalı döngü aralık metriğinin işlevi olacak şekilde; evrensel denetçi bu çıktıların ağırlıklı katışımıyla oluşturuldu. Evrensel denetçi, bölgesel denetçilerin çıktılarını sürekli ağırlıklandırırken, ağırlıklar düzenli zaman aralıklarında güncellendiği için denetim algoritması hem sürekli hemde kesikli kısımlar içermektedir. Önerilen strateji iki benzetimlenmiş karışmış tank kimyasal reaktörü üzerinde uygulanmıştır. Bu benzetimlerden birisi çıktı diğeri ise girdi çokluğu gösterir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MULTI-MODEL SCHEDULING CONTROL OF NONLINEAR SYSTEMS USING CLOSED-LOOP GAP METRIC In this thesis, the notion of gap metric which is the distance measure between two transfer functions is exploited. A multi-model scheduling approach is proposed for controlling strongly nonlinear processes. Non-linear surface of the process is divided into small regions within which a linear model is obtained by linearization. These local models thereby obtained are used to represent the global model. Then, minimum number of linear models which can adequately represent the process is determined using open-loop gap metric between these models. Each linear model thereby obtained is then controlled using linear PI controllers. A global controller is built from a weighted combination of local linear controller outputs with the weights being functions of a defined closed-loop gap metric. The control algorithm is hybrid in that the global controller continuously weights the outputs of the local controllers whereas the weights are updated at constant time intervals. The proposed strategy is then implemented on two simulated stirred tank chemical reactors, one of which exhibits output and the other exhibits input multiplicity.