Modelling of NOx emission from natural gas fired glass melting furnaces
Doğalgaz yakıtlı cam eritme fırınlarında NOx emisyonu modellenmesi
  1. Tez No: 152565
  2. Yazar: KAAN YAKIŞKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HASAN BEDİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET DOĞALGAZ YAKITLI CAM ERİTME FIRINLARINDA NOx EMİSYONU MODELLEMESİ Bu tezin amacı, etkili bir bilgisayar simulasyon aracı olan hesaplamalı akışkanlar dinamiği teknolojisinin cam fırınlarında NO emisyonu tahmini için kullanılmasıdır. Bu çalışmada, bir NOx çözücü (post- processor) geliştirilmiş ve arkadan ateşlemeli rejen- eratif bir cam fırınında NO emisyon modellemesi için kullanılmıştır. Model temel olarak türbülans-kimya ilişkileri hesabı ve NO kütle oranı ile sıcaklık değişimi için olan taşıma denklemlerinin verilmiş olan bir yanma akış alanı için olan çözümünden oluşmaktadır. NOx emisyon modellemesinde Isıl NO ve Prompt NO mekanizmaları kullanılmıştır. Türbülans ve kimya arasındaki ilişkiler türbülans alev simulasyonlarında sıkça kullanılan, varsayılmış (3 olasılık yoğunluk fonksiyonu (/3-PDF) ile modellenmiştir.. Fakat, sayısal hesaplamalarda /3-PDF uygulaması tekillik ve yüksek sayı zorlukları oluşturabilmektedir. Bu sayısal problemlerin çözümünde k-e türbülans mod eli ile bağlantılı /3-PDF eldesi otomatik şekilde uygulanmıştır. Sıcaklık ve eşitlik oranı gibi bazı parametrelerin NO oluşumuna etkileri incelenmiştir ve ayrıca toplam NO emisyon değerleri model fırın emisyon bilgileriyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MODELLING OF N0X EMISSION FROM NATURAL GAS FIRED GLASS MELTING FURNACES The main objective of this thesis work is to employ computational fluid dynamics (CFD) technology as an effective computer simulation tool for N0X emission prediction in glass furnaces. In this work, a NOx solver(post-processor) is developed and used in N0X emission modelling of end-fired regenerative glass melting furnace. The model is based on turbulence-chemistry interactions calculation and solving transport equations for NO mass fraction and temperature variance based on a given combustion flow field solution. Thermal NO and prompt NO mechanisms have been employed for NOx emission modelling. Turbulence-chemistry interaction is modelled by the assumed beta probability density function (/?-PDF) which is a widely used method in turbulent flame simulation. However, application of /?-PDF may sometimes encounter singularity and overflow difficulties in numerical calculation. To overcome these numerical problems a robust treatment of /3-PDF associated with k-e turbulence model is applied. Effect of some different parameters such as temperature and equivalence ratio on NO formations are examined with some parametric studies and total NO emission results are compared with the model furnace's output values.