Optimum design of composite laminates using simulated annealing
Tabakalı konpozitlerin tavlama simülasyonu kullanarak optimum dizaynlarının bulunması
- Tez No: 152568
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. FAZIL ÖNDER SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET TABAKALI KOMPOZITLERIN TAVLAMA SIMULASYONU KULLANARAK OPTİMUM DİZAYNLARININ BULUNMASI Yüksek performanslı kompozit yapıların kullanımındaki artış, araştırmacıların kompozit malzemelerin optimum tasarımı konusunda ilgisini çekmiştir, fakat kompozit malzemelerin dizayn optirnizasyonu, çoklu lokal optimum ve kompleks bir uzay barındıran, evrensel bir optimizasyon problemidir. Kesin bir optimum bulabilmek için, bu tip problemlerde evrensel bir optimizasyon yöntemi kullanmak gerekir. Bu yüzden, Tavlama Simülasyon daha gelişmiş bir metodu olan Direk Tavlama Simülasyonu, 2- boyutlu kompozit yapıların düzlemsel sabit yükler altındaki evrensel optimum tasarımlarını bulabilmek için kullanılmıştır. Önce, kompozit plakaların maximum direncini bulmak için fiber yönleri optimize edilmiştir. Daha sonra tavlama simülasyonu kompozit malzemelerin burkulma olmadan taşıyabileceği maksimum yükü bulmak için uygulanmıştır. Önce metod çoklu evrensel optimumu olan bir probleme uygulanmış, daha sonra da değişkenlerin sayısı arttırılarak algoritmanın daha büyük dizayn uzaylanndaki geçerliliği araştırılmıştır. Bilgisayar kodu geliştirilmiş ve sonuçlar çeşitli sayıda katmam olan plakalar ve çeşitli yük dağılımları için elde edilmiştir
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT OPTIMUM DESIGN OF COMPOSITE LAMINATES USING SIMULATED ANNEALING The increasing use of high performance composite materials has driven attention of researchers to seek for the optimum design of composite structures, however design optimization of composite structures was observed to be a global optimization problem, with multiple local optima and complex design space. In order to find the absolute optimum of a global optimization method has to be employed in structural optimization problems. For this purpose an improved version of Simulated Annealing Algorithm, Direct Simulated Annealing (DSA) was utilized to find globally optimum designs for two- dimensional composite structures subject to given in-plane static loads. First, fiber orientations were optimized to maximum strength of composite plates. Second, DSA was applied to maximize the load that a composite laminate can sustain without buckling. First, DSA algorithm was applied to a problem which was known to have multiple global optima. Afterward, the number of design variables was considerably increased to see the effectiveness of the DSA algorithm in finding the global optimum in a large design space. A computer code was developed, and results were obtained for laminates with various numbers of layers and for several load cases.