Effects of Math learning journals on mathematics achievement, attitudes toward mathemathic, and mathematics anxiety
Matematik günlüklerinin öğrencilerin matematik başarıları, matematiğe karşı olan tutumları ve matematik kaygıları üzerinde etkileri
  1. Tez No: 152587
  2. Yazar: AYLA HASANOĞLU TEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN AKARSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET MATEMATİK GÜNLÜKLERİNİN ÖĞRENCİLERİN MATEMATİK BAŞARILARI, MATEMATİĞE KARŞI OLAN TUTUMLARI, VE MATEMATİK KAYGILARI ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ Bu araştırma matematik günlüklerinin öğrencilerin matematik başarısı, matematiğe karşı olan tutumu, ve matematik kaygısı üzerindeki etkilerini incelemiştir. Örneklem FMV Özel Işık İlköğretim Okulu'nda okuyan altıncı sınıf öğrencileri tarafından oluşturulmuştur. Deney grubunda 37, kontrol grubunda 43 öğrenci vardır. Açıklayıcı ve duygulan ifade edici türde sekiz adet matematik günlüğü deney grubu tarafından sekiz hafta boyunca cevaplandırılmıştır. Öğrencilerin matematiğe karşı olan tutumları ve matematik kaygıları araştırmadan önce ve sonra olmak üzere iki defa Matematik Kaygısı ölçeği ve Matematikle İlgili Düşünceleriniz Ölçeği ile ölçülmüştür. Öğrencilerin uygulamadan önceki matematik başarıları altıncı sınıfın ilk döneminde aldıkları matematik sınavlarının ortalaması hesaplanarak bulunmuştur. Uygulamanın sonunda, öğrencilere çoktan seçmeli bir matematik testi verilmiştir. Deney grubu, uygulamanın sonunda, araştırmacı tarafından hazırlanan iki anketi cevaplandırmıştır. Uygulamanın sonunda, deney ve kontrol gruplarının matematik başarıları, matematiğe karşı olan tutumlarını ve matematik kaygılarını karşılaştırmak için ANCOVA uygulanmıştır. Sonuç olarak, uygulamanın deney grubundaki öğrencilerin matematiğe karşı olan tutumlarını anlamlı olarak iyileştirdiği bulunmuştur. Ancak matematik başarısı ve matematik kaygısı değişkenlerinde, deney ve kontrol grubu arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT EFFECTS OF MATH LEARNING JOURNALS ON MATHEMATICS ACHIEVEMENT, ATTITUDES TOWARD MATHEMATICS AND MATHEMATICS ANXIETY This study investigated the effects of math learning journals on mathematics achievement, attitudes toward mathematics, and math anxiety. Sample included sixth graders at FMV özel Işık İlköğretim Okulu. There were 37 students in the experimental group and 43 students in the control group. Eight journals with expository and expressive entries were responded by the students in the experimental group during treatment. Students' attitudes toward mathematics and their math anxiety levels were measured before and after the treatment using Math Attitude Scale and Math Anxiety Scale, respectively. Students' mathematics achievement was calculated as the mean score of the achievement tests students had taken during the first semester of Grade 6. At the end of the treatment, students took a multiple-choice mathematics achievement test. Students in the experimental group completed two questionnaires developed by the researcher at the end of the treatment. ANCOVA was used to compare mathematics achievement, attitudes toward mathematics, and math anxiety levels for experimental and control groups at the end of the treatment. It was concluded that journal writing significantly improved attitudes toward mathematics for the experimental group whereas no significant differences were obtained for mathematics achievement and math anxiety level between the experimental and control groups.