Volumetric acoustic array imaging using virtual transmit elements
Akustik dizilerle hacimsel görüntülemede sanal eleman yöntemi
- Tez No: 152594
- Danışmanlar: PROF.DR. FİKRET GÜRGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sistem ve Kontrol Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET akustik dizilerle hacimsel görüntülemede sanal eleman yöntemi Sanal eleman yöntemi 3-boyutlu ultrasonik görüntüleme sistemleri için, özellikle de taşınabilir sistemlerde gelecek vaad eden bir alternatiftir. 2-boyutlu dönüştürücü dizileri kullanarak 3-boyutlu görüntüleme ancak modern ultrason sistemlerindeki ön-uç donanım karmaşıklığı azaltılarak mümkün olabilir. Geleneksel tam evreli dizi (TED) yöntemi her elemana ait işaretleri ayrı ayrı işleyebilmek için paralel ön-uç elektronik do nanıma ihtiyaç duyar. Bu kullanılmakta olan 1-boyutlu dizilerle 2-boyutlu görüntüleme sistemleri için uygun olsa da TED yöntemi aşırı artan kanal sayısı ve düşük çerçeve hızı bakımından 3-boyutlu görüntülemeye uygun değildir. Bu çalışmada ön-uç donanım karmaşıklığını azaltacak bir yöntem araştırılmıştır. Tüm dönüştürücülerden gelen işaretlerin aslında akustik eksen üzerinde bulunan tek bir sanal kaynaktan geldiği varsayılmıştır. Bunun için gönderim kanallarına uygun elek tronik gecikmeler uygulanır. Bu yöntem ile her çerçeve için tek bir işaret gönderip-alma yeterli olmaktadır. Çerçeve hızındaki bu büyük gelişim gönder-al dizi çiftlerinin zaman içinde çoklanmasma ve böylece görece daha küçük dizilerle daha yüksek çözünürlüğe olanak sağlar. Buna ek olarak, dizilerin halka biçiminde tanımlanması gönderiş kanalı karmaşıklığı-nı azaltır. Bu çalışmada matematiksel modellerle destekelenen kapsamlı bir altyapı sunuldu. Daha sonra sanal eleman yöntemini geleneksel TED yöntemi ile karşılaştırdık. Karşılaştırma-ları yaparken özel olarak hazırladığımız bilgisayar pro gramlarından faydalanıldı. Ayrıca odaksızlama etkilerini azaltmak için pencereleme modelleri ve değişik halka modelleri de sunuldu.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT VOLUMETRIC ACOUSTIC ARRAY IMAGING USING VIRTUAL TRANSMIT ELEMENTS Virtual element method is a promising way to achieve 3D ultrasound systems especially possible implementation for portable systems with reduced active channel requirement. 3D ultrasound imaging systems using 2D transducer arrays is only possi ble if the front-end hardware complexity of modern ultrsound systems can be reduced. Conventional full phased array (FPA) imaging requires parallel front-end electronic hardware to process the signals from each element independently. While currently feasible for commercial 2D ultrasound imaging using ID transducer arrays, FPA imag ing does not scale well to 3D imaging due to the overwhelming number of transducer elements and due to unacceptable frame rates. This study aims to explore an alternative way to reduce the front-end hardware complexity. Signals from all array elements are assumed to originate from a virtual element located along the acoustic axis. This abstraction is achieved by applying coherent electronic delays to trasnmit channels. By this method it is possible to con struct a frame at one firing event. This drastic improvement in frame rate allows us to time-multiplex transmit/receive array couples, thus achieving higher resolution with relatively smaller apertures. Also definition of ring arrays reduces the transmit channel count. We presented an extensive background for acoustic imaging providing mathematical models. Virtual Element Method is then compared to conventional FPA method. Comparison realized by simulations by means of custom computer programs. Apodization to compensate for defocusing artifacts and different ring array models are presented.