Chandra observations of ex hydrae
Ex hydrae'nın chandra gözlemi
- Tez No: 152595
- Danışmanlar: PROF.DR. NİHAL ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET EX HYDRAE'NIN CHANDRA GÖZLEMİ EX Hydrae, yarı polar tipinde coşkun değişen bir X-ışın çift yıldız sistemi, Chan dra ile 0.3 - lOkeV enerji aralığında toplam 59 ksn gözlenmiştir. EX Hya'nın Chandra X-ışın verileri analiz edilmiş ve teorik modellerle karşılaştırılmıştır. Fiziksel modeller den kesik üstel fonksiyon, termal bremsstrahlung, komptonizasyon ve disk modelleri demir çizgisi eklendiğinde en iyi uyan modeller olmuşlardır. Bu modeller için en uygun parametre değerleri kesik üstel fonksiyon için Ti = 0.6 T2 = 10 enerji indisleri, 6.76 keV kesme enerjisi, 3.71 x 1022 sgj* hidrojen kolon yoğunluğu, ve 4.5 keV FWHM değeriyle 943 keV enerji değerinde demir çizgisi; termal bremsstrahlung için 13.58 keV sıcaklık değeri, 1 x 10ır hidrojen kolon yoğunluğu, ve 4.3 keV FWHM değeriyle 9.63 keV enerji değerinde demir çizgisidir. Lamb ve Sanford' komptonizasyon modelinde en uygun parametre değeri sıcaklık için 1.95 keV, optik derinlik için 32.36 ve demir çizgisi için enerji değeri 9.99 keV ve FWHM 5.73 KEv, hidrojen kolon yoğunluğu 2.54 x 1022 ^r'dir. Sunyaev ve Titarchuk' komptonizasyon modelinde sıcaklık değeri 1.64 keV, optik derinlik 33.87, demir çizgisi enerji değeri 9.86 keV ve FWHM değeri 5.41 keV ve hidrojen kolon yoğunluğu 1 x 1017o^s/ dir. Karacisim disk modeli için en uygun parametreler Ti - 28.76 keV (iç sıcaklık) demir çizgisi enerji değeri 9.76 keV ve FWHM değeri 9.21 keV ve hidrojen kolon yoğunluğu 2.53 x lo22^^' dir. Değiştirilmiş kara cisim modeli için en uygun parameterler ise yığışma değeri 1.85 Eddington lminosite, demir çizgisi FWHM değeri 3.65 keV olan 9.32 keV ener jidedir. Hidrojen kolon yoğunluğu lxlO17 atoms /cm2 dir. Sonuçlarımız doymuş disk ve yığışma perdesi modellerinin EX Hya'nın sürekli spectrum eğrisini açıklayabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT CHANDRA OBSERVATIONS OF EX HYDRAE Ex Hydrae, an intermediate polar type cataclysmic variable X-ray binary system, is observed with Chandra, in the range of 0.3-10 keV with a total time of 59 ksec. The Chandra X-ray data of EX Hya was analyzed and then compared with the theoretical models. The best fit physical models are found to be the broken power law, thermal bremsstrahlung, comptonization and the disk models with an added iron emission line. The best fit parameters are Ti = 0.66, T2 = 10, for the energy indices, ^break - 6.76üTey,and a hydrogen column density of Nh = 3.7lxlQ22 atoms /cm2, for broken power law with Fe-line at 9.43 keV with FWHM of 4.5 keV; a temperature of kT = 13.58 keV, with the Fe line at 9.63 keV with FWHM of 4.3 keV, and hydrogen column density of N# value islxlO17 atoms /cm2 for thermal bremsstrahlung; and temperature kT = 1.95 keV, optical depth of r = 32.36 for the comptonization after Lamb and Sanford model with the Fe line at 9.99 keV with FWHM value of 5.73 keV, and hydrogen column density of 2.54xl022 atoms /cm2. The best fit parameters for comptonization spectrum after Sunyaev and Titarchuk are, a temperature of kT = 1.64 keV, an optical depth of r = 33.87, with the Fe line at 9.86 keV with FWHM value of 5.41 keV, and a hydrogen column density of 1.17xl022 atoms /cm2. The best fit parameters for the blackbody disk model are Tin = 28.76keV, Fe line at 9.76keV with FWHM value of 5.21keV and hydrogen column density of 2.53xl022afoms/cm2, and the best fit parameters for the modified blackbody disk model are hydrogen column density of lxlO17 atoms /cm2, an accretion value of 1.85 Eddington Luminosities, with Fe üne at 9.32 keV with FWHM value of 3.65 keV. Our results show that disc-fed model, and accretion curtain model could explain the continuum spectra of EX Hya.