Elektriksel scada teknolojisi ve çimento sektöründe uygulaması
Electrical scada tecnology and its application in cement sector
  1. Tez No: 152646
  2. Yazar: HAYDAR ÖZKAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FÜSUN SERTELLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Teknik Eğitim, Electrical and Electronics Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Teknolojinin hızla geliştiği günümüzde üretim Ön plana çıkmaktadır. İşletmelerin üretimden bekledikleri ise; düşük maliyette yüksek verim; kısa sürede, talep edileni karşılayacak kadar kaliteli üretim ve az hatalı işlem hacmidir. Bu anlayış tarzı SCADA (Supervisory Control And Data Acquisition) sistemlerinin ortaya çıkmasını ve yaygınlaşmasını sağlamıştır. SCADA, Türkçe çevirisi ile“ Veri Tabanlı Kontrol ve Gözetleme Sistemi ”; tesislerin tek bir merkezden izlenebilmesini, yönetilebilmesini, verilerin elde edilmesini ve saklanmasını sağlamaktadır. SCADA'da bilgi alışverişi hem kolay, hem de verilerin uzak mesafelere iletilebilmesi mümkün olduğu için, işletmelerde daha verimli çalışır hale gelmişlerdir. Bu çalışmada Elektriksel SCADA Teknolojisi tanıtılmış ve çimento sektöründe uygulanması detaylarıyla incelenmiştir. SCADA Sisteminin Tanıtımı Bölümünde; SCADA Sisteminin Genel Yapısı, Endüstriyel Otomasyondaki Yeri ve Önemi; SCADA Sisteminin Donanımı bölümünde; Kontrol Merkezi, Haberleşme, Modemler, Programlanabilir Elektronik Kontrol Üniteleri, Saha Cihaz (Dedektör) ve Enstrümanları, sonraki bölümde ise SCADA yazılım programı TEOS incelenmiştir. TEOS'un Yetenekleri TEOS Sözlüğü, TEOS Modülleri, TEOS'da Tasarımlar anlatılarak gerçek bir uygulama ve simülasyonu sunulmuştur. Bu çalışmada hem veri toplama teknikleri kullanılarak teori kısmı oluşturulmaya çalışılmış, hem de bir uygulama yapılıp, bu uygulamaya ait simülasyona yer verilerek konunun daha iyi incelenmesi amaç edinilmiştir.
Özet (Çeviri)
As technologies enjoy continuous improvement in today's world, manufacturing comes to the fore. Furthermore, it is necessary to ensure the manufacturing processes to comply with the highest standards and quality levels. It is observed in the world that all manufacturing sectors achieve to reach the said standards and to contribute to their national economies through industrial automation including the SCADA systems. Having begun to spread in Turkey in the recent years, the SCADA systems should be advertised together with all of their data in order to assist the manufacturing operations to improve. SCADA is an abbreviation for Supervisory Control And Data Acquisition. It allows to monitor and control all plants and systems at a single center, and to collect and to store the relevant data. Under the light of the facilities provided by the SCADA technology, the target aimed by using this system at large capacity factories is to reduce the costs and to increase the productivity. SCADA systems increase the quality level, so that it will be easier to obtain the international quality certificates, to be able to introduce the relevant products in the international markets, and to encourage the private sector to cooperate with universities for the purpose of setting up specialist departments. This study reviews application of the electrical SCADA technology in the cement sector, describes TEOS which is a SCADA software program, and examines an exemplary application carried out by means of TEOS.