Defne, kekik, lavanta ve rezene uçucu yağlarının Esherichia coli O157:H7, Staphylococcus aureus, Listeria monocytogenes ve Salmonella thyphimirium üzerine antibakteriyel etkisi
Antibacterial effects of bay laurel, oregano Turkey, Spanish lavender and fennel essential oils on Esherichia coli O157:H7, Staphylococcus aureus, Listeria monocytogenes and Salmonella thyphimirium
  1. Tez No: 152679
  2. Yazar: ITIR DADALIOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLSÜN AKDEMİR EVRENDİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET DEFNE, KEKİK, LAVANTA VE REZENE UÇUCU YAĞLARININ Escherichia coli 0157:H7, Staphylococcus aureus, Listeria monocytogenes ve Salmonella Thyphimirium ÜZERİNE ANTİBAKTERİYEL ETKİSİ Bu çalışma kapsamında deme {Laıırus nobilis L.), kekik {Origanum minutiflorum Schwarz & P. H. Davis), lavanta {Lavandula stoechas subsp. stoechas L.) ve rezene {Foeniculum vulgare Mill) uçucu yağlarının eldesi, uçucu yağların gıda kaynaklı patojen bakterilerden Escherichia coli 0157:H7, Staphylococcus aureus, Listeria monocytogenes ve Salmonella Thyphimurium üzerine olan antibakteriyel etkilerinin araştırılması ve bu yağların kimyasal kompozisyonlarının belirlenmesi hedeflenmiştir. Uçucu yağlar farklı konsantrasyonlarda (5, 10, 20, 30, 40, 50 ve 80 pIVmL) bakteri süspansiyonu ile karıştırılarak petri kutularına ekim yapılmış ve canlı kalan bakteri sayısı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT ANTIBACTERIAL EFFECTS OF BAY LAUREL, OREGANO TURKEY, SPANISH LAVENDER AND FENNEL ESSENTIAL OILS on Escherichia coli 0157:H7, Staphylococcus aureus, Listeria monocytogenes and Salmonella Thyphimirium Extraction of bay laurel [Lauras nobilis L.), oregano Turkey {Origanum minutiflorum Schwarz & P. H. Davis), Spanish lavender {Lavandula stoechas subsp. stoechas L.), and fennel {Foeniculum vulgar e Mill) essential oils, antibacterial effects of the essential oils on Escherichia coli 0157:H7, Staphylococcus aureus, Listeria monocytogenes, and Salmonella Thyphimurium and their chemical compositions were determined in this study. Essentail oils at different concentrations (5, 10, 20, 30, 40, 50, and 80 uL/mL) were applied to bacterial cultures and the mixture were plated to detemine the antibacterial effects of essential oils.