Mikroişlemci tabanlı ATM uyarlayıcısı
ATM microprocessor adapter
- Tez No: 152719
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEJAT YUMUŞAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler : Mikroişlemci tabanlı ATM uyarlayıcısı, başlık hata kontrolü, ATM receiver, ATM transmitter Bu tez ATM ağlar için mikroişlemci tabanlı ATM uyarlayıcısının çalışmasını anlatmaktadır. Mikroişlemci tabanlı ATM uyarlayıcısının ATM ağa doğru iletim fonksiyonları, hücreyi belleğe alma, başlık hata kontrolü, hücreyi oluşturma senkronizasyon ve hücrenin ATM ağa gönderilmesi adımlarından oluşur. Mikroişlemci tabanlı ATM uyarlayıcısının ağdan hücre alım fonksiyonları, hücrenin ağdan alınması, başlık hatasının sezilmesi ve düzeltilmesi, bağlantının tanınması ve hücre ayırma adımlarından oluşur. Mikroişlemci tabanlı ATM uyarlayıcısının iletim yönünde isteğe bağlı olarak, ağa giden trafiğin ATM ağa adapte edilmesi için trafic shaper devresi kullanılabilir. Çalışması PIC18Fxx20 ailesi mikro kontrolör üzerinde anlatılan mikroişlemci tabanlı ATM uyarlayıcısı, ATM ağlarda bulk data transferinde, internet uygulamalarında PC (Personal computer)'nin router gibi kullanılmasıyla LAN-ATM ağlarının birlikte çalıştırılmasında, çoklu ortam uygulamalarında ve diğer servislerde kullanılabilir. vııı
Özet (Çeviri)
ATM-MA (ATM MICRO PROCESSOR ADAPTER) SUMMARY Keywords : ATM microprocessor adapter, Header error control, ATM transmitter ATM receiver This paper presents a working microprocessor adapter for ATM Networks. Its transmission functions, which are related to upstream direction, include cell buffering, header error correction, cell assembling, rate coupling and information insertion. The reception functions, which are related to down stream, include information extraction, cell buffering, header error detection and correction connection identification and cell disassembly. The transmission direction can be supported optionally by a traffic shaper, which is responsible for adapting emitted traffic for ATM network. ATM microprocessor adapter can use for bulk data transfer across the ATM network internet applications LAN-ATM interworking facilities using a PC as a router, multimedia and other services. IX