Zeminlerde kayma dalgası hızı ile penetrasyon deney sonuçları arasındaki bağıntıların incelenmesi
Analysing the relations between penetration test results and shear wave velocity in soil
- Tez No: 152742
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMİ ARSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Anahtar kelimeler : kayma dalgası hızı, penetrasyon deneyleri, uç direnci Arazide yapılan deformasyon deneyleri ile yapılması pek yaygınlaşmamış sismik araştırmalar için kayma dalgası hızı Vs 'i tahmin etmek mümkündür. Düşük deformasyon seviyelerinde arazide sismik deney yöntemleriyle ölçülen kayma dalgası hızı Vs, inşaat mühendisliğinde zeminlerin dinamik davranış özelliklerini belirlemede önemli parametrelerden biri olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmada dinamik zemin özelliklerini belirlemek için uygulanan Aşağı kuyu (PS Logging) sismik yöntemiyle ölçülen ve yüzey sismik kırılma yöntemiyle ölçülen Vs ile arazi penetrasyon dirençleri arasındaki bağıntılar incelenmiştir. Bu inceleme sonuçları ile daha önceki araştırmacıların yaptığı çalışmalar toparlanarak karşılıklı inceleme olanağı sağlanmıştır. Bu araştırmada Standart Penetrasyon Deneyi darbe sayısı N, Koni Penetrasyon Deneyi uç direnci qc olarak seçilmiştir. Seçilen değişkenler cinsinden Vs'i tahmin etmek için kullanılabilecek korelasyonlar geliştirilmiştir. Geliştirilen bu bağıntılar çeşitli araştırmacılar tarafından verilenlerle karşılaştırılmıştır Bununla beraber sismik ve standart arazi deney sonuçları arasında sağlanan eşitliklerdeki korelasyon katsayısı ne kadar yüksek olursa olsun sonuçların kullanılan deney tekniği, operatör, zemin yapısı gibi pek çok değişkenden etkilenebileceği unutulmamalıdır. xı
Özet (Çeviri)
ANALYSING THE RELATIONS BETWEEN PENETRATION TEST RESULTS AND SHEAR WAVE VELOCITY IN SOIL SUMMARY Keywords : shear wave velocity, penetration tests, cone resistance Although it is not common in seismic investigations shear wave velocity Vs can be predicted by deformation test. In the field of civil engineering Shear wave velocity Vs, measured in low deformation level using methods of seismic testing (microtremor testing), is accepted as an important parameter to determine the characteristics of dynamic behavior of soil. In this study the relationship between shear wave velocity Vs that used to determine dynamic characteristics of soil, measured by two different techniques“PS Logging”technique and seismic refraction technique, and field penetration test values is investigated. The results of the investigation are compared to the studies done by other researchers. In this thesis hammer blow numbers of Standard Penetration Test (SPT N value) and cone resistance of Cone Penetration Test are represented by N and qc respectively. The correlations are developed to estimate Vs in terms of selected variables. The developed relations are compared to the results of other researchers. It is noted that in addition the effects of testing technique, workmanship of testing operator and structure of soil shall be taken into account, even accuracy of seismic and standard field-test results are sufficient. Xll