Ulusal ve uluslararası enerji kalitesi standartlarının irdelenmesi
Scrutinization of national and international energy quallity standards
- Tez No: 152798
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ALİ YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
IX ÖZET Doğal ortam gibi elektromanyetik ortam da insanoğlu tarafından giderek artan bir hızla kirletilmektedir. Enerji kalitesizliği, bir ortamda bulunan elektrikli sistem veya cihazlann bulundukları ortamı kirletmeleri olarak tanımlanabilir. Enerji kalitesizliğini ortadan kaldırmak ve enerjiyi daha verimli kullanabilmek için ulusal ve uluslararası birçok organizasyon kurulmuş ve bu organizasyonlar enerji kalitesinin bozulmasını önlemek için bazı standartlar belirlemişlerdir. Bu çalışmada elektrik enerjisinin kalitesini bozan etkenler incelenmiş, bu etkenlerin sistem üzerindeki etkileri anlatılmış ve sistem üzerindeki bu etkileri en aza indirmek için öneriler sıralanmıştır. Çalışmanın esası olarak, bazı ulusal ve uluslararası standart organizasyonlarının, enerjinin kalitesini yükseltmek için belirlemiş olduğu standartlar incelenmiştir. Daha kaliteli bir enerji için,“enerji kalitesi standartları”na tam olarak uyulması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
X SCRUTINIZATION OF NATIONAL AND INTERNATIONAL ENERGY QUALITY STANDARDS SUMMARY Electromagnetic media is rapidly growing pollutant by human beings like natural life. The lack of energy quality can be say as if surroundings involve electrical systems or equipments we can say electrical pollution occurs. There are a lot of national and international organizations made some standards to put away lack of energy quality and to use energy more qualitier. In this research, it is investigated the lack effects of energy quality, and explained the effects on systems, and made suggestions to prevent minimal effects. The main subject in this thesis is the looking over some national and international organizations which they made some standards about to increase the quality of energy. It is necessary to make energy more qualitier that we must correspond in energy quality.